Kell a megbízható háttér
2017. 03. 22.
A kézilabda nagyasszonya, az olimpiai ezüstérmes Kökény Beatrix a munkája mellett két iskolás, Szofi és Bence édesanyja, és nem mellesleg az olimpiai ezüstérmes Imre Géza párbajtőrvívó felesége. Elfoglaltságai miatt hetekig üldöztem, mire sikerült beszélgetnünk.
▾ Görgessen tovább, cikkünk az ajánló után folytatódik! ▾

Mit csinál Sidney ezüstérmes csapatkapitánya mostanában?
Szakmailag a Fradi kézilabda szakosztályának utánpótlás-vezetője vagyok, a sportban maradtam. Visszavonulásom óta Gézuról szól az élsport a családban. Próbáljuk megteremteni a hátteret, hogy nyugodtan tudjon készülni, utazni. A gyerekek is remekül alkalmazkodnak, nekik ez lett a természetes, ebbe születtek bele. Apukájuk gyakori távolléte azt is jelenti egyben, hogy mindig nagy öröm, ha hazajön. Aktív éveim lezárásakor fő szempont volt, hogy ne kelljen sehova utaznom. Én vagyok itthon a biztos pont.
Hiányzik a játék? Van lehetőség pályára lépni?
Lehetőség lenne, mert az edzői kör alkotja a Fradi öreglány csapatát. Jóban vagyunk, napi szinten találkozunk, dolgozunk együtt. Hívnak is, de másfél éve nem vállaltunk meccset, mert most már a korunk miatt egy komolyabb edzésmunkára lenne szükség.
Mikor indult a kézilabda karrier?
Tizenkét évesen az iskolában. Tetszett, de igazából focizni, vagy karatézni szerettem volna, csak oda senki nem ment az ismeretségi körömből. Nagyon rossz kislány voltam, fiús beállítottságú, rendkívül eleven. A sporttal rögtön megváltozott minden, olyan terhelés alá kerültem, ami mellett nem maradt energiám tombolni.
A kézilabdához egy kicsit rossz gyereknek kell lenni?
Valami vagányság, szemtelenség biztosan kell. Az a gyerek, aki leül reggel a sarokba, elvan, játszik, alkot és délután föláll, nem biztos, hogy jó labdás lesz. Lányoknál is kell a huncutság.
Változott a motiváció a korábbi évekhez képest?
Mindenképpen. Én azért kezdtem, mert valamit szerettem volna csinálni, mozogni, jó társaságban lenni. A mai gyerekeknél fontos szempont a hírnév, a reflektorfény. A sport népszerű, tele van a tévé közvetítésekkel és sportból lett sztárokkal. De ha nincs alapvető elszántság, a jó körülmények és a hírnév utáni vágyás nem elég. A gyerekek motiváltsága attól is függ, sikerül-e fenntartani az érdeklődést. Nem szabad megelégedni a kitűzött céllal, a folytonosságot kell őrizni. A norvég válogatott ebben a legerősebb: töretlen a motivációjuk. Ugyanúgy állnak egy edzőmeccshez, mint egy világversenyhez. A sportolók maguk miatt sportolnak, nem az egzisztenciális gyarapodás miatt. Nekünk ehhez még fel kell nőnünk.
Komoly elismerés, hogy Kökény Bea mezét, a 9-est a Fradi visszavonultatta. Mi lesz vele? Megörökli Imre Szofi?
Eddig hármunk mezét vonultatták vissza: Szarka Éváét, Pádár Ildiét és az enyémet, a 9-est. Éva unokahúga, Szarka Adri nálunk játszik, és Évi szeretné, ha Adri viselné, és újra pályán lenne a meze. De azt hiszem, Szofi nem lesz élsportoló, az ő lelki alkata nem olyan. Bár gyerekbajnokságon 9-esben áll a kapuban, mégsem hinném, hogy a sport lesz az élete. Másban kiváló, kreatív, remek a kézügyessége, rengeteg dolog érdekli. De cáfoljon rá!
És Bence?

Bence nagyon ügyes, neki abszolút fekszik a sport és a kézilabda. Olyan típusú, aki nem fél, simán beáll egy óriás elé is. Apja fajta, vékonyka. Komoly a sebessége, sok mindenre lehet majd használni, bár balkezes, belső posztokon nem játszik majd.
Van-e félelem anyaként?
Komoly sérüléseket lehet összeszedni kézilabdában. Nem féltem őket, örülök, hogy sikerült kialakítanunk bennük a mozgás szeretetét. Persze valóban komoly sérülésekkel járhat ez a sport. Nekem elől négyszer verték ki a fogamat. A legelső Szegeden történt, akkor még csak 22 éves voltam. Pályára lépés után öt perccel mehettem a szájsebészetre. Utána még párszor sikerült az évek során a koronát leamortizálni. A technikámnak köszönhettem ezeket a sérüléseket. Fejjel mentem mindig előre, azt találták el. Ami gyakori, az a bokasérülés, 4-6 hét, illetve a gerinc- és vállproblémák. Ha a váll megsérül, nagyon nehéz visszajönni.
Tudunk valami biztatót is mondani a kézilabdázni vágyó gyerekek szüleinek?
A támogatásoknak köszönhetően nálunk van egy fizikoterapeuta, aki az utánpótlással foglalkozik, és van egy kiváló gépünk. Megkönnyítjük a gyerekek és a szülők dolgát egy-egy sérülésnél, nem kell kórházba járniuk gyógytornára, regenerálódásra.
A cikkben hivatkozott linkek:
Ajánlataink
Olvasna még a témában?
Nyereményjátékok
Megfejtő
Kalandozzon velünk, legyen Ön is Megfejtő!
Facebook játék
Egy könnyű kérdés – egy fantasztikus nyeremény
A nyitólapról ajánljuk
Friss cikkeink
- Hüvelyfertőzés: Egy kis odafigyeléssel megelőzhetjük a komoly problémák kialakulását
- Áttörés a légúti fertőzések kezelésében
- Bőrtisztítás, fürdetés, hajmosás. Babaápolás természetesen
- A leggyakoribb hibák a cukorbetegség kezelésében
- Nagyobb a demencia kockázata a focistáknál
- Testképzavar, evészavar
- Egyszerűnek hitt életmódváltással is veszélybe sodorhatjuk az egészségünket
- Hatalmas előrelépés az orvostudományban: megalkották a funkcionális kollagént
- Mozgással a stressz ellen
- Útipatika a Marsra
- Így hat az óraátállítás a szervezetünkre
- Edzéstippek tavaszra
Hírlevél
Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.
Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.
A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!