A szemölcs egy kellemetlen, nagyon gyakori bőrgyógyászati probléma, amellyel a lakosság nagy része találkozik élete során. Vírusfertőzés okozza, amely a bőr sejtjeinek kóros szaporodásához vezet. Számos típusa van, amelyek eltérnek kinézetben, súlyosságban és fertőzőképességben, illetve sok esetben eltérő kezelést igényelnek.
A szemölcs egy vírus által okozott kemény bőrkinövés, amely sokszor csak kellemetlen, de bizonyos esetekben veszélyes is lehet. Kialakulása mögött több mint száz vírusfaj állhat, ezek jelentős része a humán papillomavírusok (HPV) közé tartozik. A szemölcs formája és megjelenése nemcsak a vírustól függ, hanem a beteg állapotától, a fertőzés helyétől és a bőr állapotától is.
A szemölcs kialakulása a bőr fertőződésével kezdődik. Az immunrendszer egészséges személyeknél megakadályozza a vírusok elszaporodását, azonban van, hogy valamilyen okból kifolyólag nem képes elhárítani a kórokozókat. Nagyobb kockázatnak vannak kitéve azok, akiknek valamely okból kifolyólag gyengébb az immunrendszerük, például:
A szemölcs kialakulása a bőr fertőződésével indul, amely során a vírusok bejutnak a bőr felhámjának repedéseibe, illetve a nyálkahártyák felhámjába. Az elváltozás kialakulása lassú folyamat, sokszor hónapok telnek el a fertőzés és a szemölcsök megjelenése között.
Gyakori a fertőzés az uszodákban és az edzőtermek zuhanyzóiban, ahol a hűvös nedvesség által felpuhított bőrbe könnyebben bejutnak a vírusok. A vírusok egyébként érintéssel, bőrről lehullott hámdarabkákkal, illetve szexuális úton is terjedhetnek. A már kialakult szemölcsök könnyen továbbterjedhetnek a bőrön, főleg, ha sérült bőrfelületekkel kerülnek kapcsolatba. (Ezért nem ajánlott például vakarni őket.) A szemölcsök jelentős részét a HPV-vírus okozza, amely a bőr felszíni szarusejtjeit, az úgynevezett keratinocitákat támadja meg, de más vírusok is állhatnak az elváltozás hátterében.
A népnyelv gyakran szemölcsnek nevez minden bőrkinövést, helytelenül. Bár sokféle kinézetű szemölcs van, mindegyikre jellemző, hogy vírusfertőzés okozza, ellentétben a mechanikai hatások okozta tyúkszemmel, illetve a bőrön található természetes, jóindulatú elváltozásnak számító anyajegyekkel.
A tyúkszemtől úgy lehet a legkönnyebben megkülönböztetni a szemölcsöt, hogy az érintett terület felső hámsejtjét megkaparják, és ha alatta fekete vagy vörös pontokat látnak, abban az esetben szemölcsről van szó. Az anyajegytől való megkülönböztetés már jóval nehezebb, ezért ha valaki bizonytalan, mindenképpen forduljon szakemberhez!
A közönséges szemölcs (verruca vulgaris) legtöbbször az ujjakon, a kézfejen, az arcon, illetve a térd vagy könyök környékén fordul elő. Mérete pár millimétertől egészen az egy centiméterig terjedhet, és könnyen felismerhető a bőr karfiolszerű elváltozásáról. Legtöbbször kiemelkedik a bőr felszínéből, színe lehet bőrszínű, fehér, szürke és barna is.
A talpi szemölcs (verruca plantaris) egy nagyon fájdalmas típus. Mivel nem kifelé, a bőr felszíne felé, hanem befelé nő, folyamatos nyomást gyakorol a környező szövetekre. Kicsit olyan, mint egy jéghegy, amelynek nagy része a felszín alatt van. Eltávolítása ezért kifejezetten problémás, és amennyiben nem sikerült tökéletesen megszabadulni tőle, könnyen kiújul. A szemölcs talpon jelenik meg, barnás, szürkés színű, és jellemzője, hogy járás során apró bevérzések alakulnak ki benne, ennek köszönhetők a tipikus sötét pöttyök.
Az uszodaszemölcs (mollusca contagiosa) nevéhez hűen gyakran uszodai fertőzések következtében alakul ki, sokszor gyerekeknél. Ártalmatlan, félgömb alakú képletek, amelyek legtöbbször csoportokban jelennek meg, általában a hason, háton, karon vagy lábon. Általában fényes felületűek, vörös színűek, a közepük pedig behorpadt. Nem a HPV vírus, hanem egy himlővírus okozza.
A nemi szemölcs (verruca genitalis) főképp szexuális úton terjed, és a többi típussal ellentétben kifejezetten veszélyes. Ezek a kinövések gyakran viszketnek, irritáltak, fájnak, súlyos esetben ki is fekélyesedhetnek. Színük és alakjuk változatos lehet. Speciális típusa a condyloma. Otthoni kezelése nem lehetséges, bőrgyógyászt igényel.
A lógó szemölcs (verruca filiformis) jellegzetes, hosszúkás, szálas, sokszor ecsetre emlékeztető fejjel rendelkező kinövés, amely általában a nyakon, az arcon, az ajkakon, a szemhéjakon vagy az állon, illetve homlokon alakul ki. Színe leggyakrabban fehéres vagy bőrszínű. Roppant könnyen fertőz. Kezeléséhez orvos szükséges.
A futószemölcs vagy lapos szemölcs (verruca plana) általában a gyermekeknél és serdülőknél alakul ki, de legyengült immunrendszer esetén idősebb korban is megjelenhet. Egy lapos alakú, bőrszínű kinövés, ami legtöbbször csoportosan fordul elő. Tipikusan a kézfejen, az alkaron és a csukló környékén, ritkább esetekben a lábon vagy az arcon alakul ki.
A szemölcs kezelése előtt a legtöbb esetben érdemes felkeresnünk egy bőrgyógyászt. Könnyű ugyanis összekeverni a szemölcsöt más elváltozásokkal, például anyajegyekkel, szeborreás szemölcsökkel (ezek nem igazi szemölcsök), illetve a kezdődő daganatos elváltozásokkal. Ezen felül több olyan szemölcs fajta is van, amit csak orvos kezelhet, például a nemi szemölcs vagy a lógó szemölcs. És amennyiben otthoni kezelést választunk majd, ebben az esetben is fontos a szemölcs típusának pontos ismerete, ellenkező esetben hatástalan lehet a kezelés.
A szemölcs kezelése általában az alábbi módszerekkel történik:
Tekintse meg a Szimpatika szemölcs elleni készítményeit!
A talpi szemölcs és a közönséges szemölcs eltávolítása házilag is lehetséges. Súlyosabb esetekben, illetve a többi szemölcs fajta esetén viszont forduljunk orvoshoz!
A szemölcs fagyasztó kezelés nagyon hatékony, ezzel együtt van, hogy több kezelésre van szükség.
A leghatékonyabb szemölcs eltávolító módszerek a bőrgyógyász vagy sebész által végzett beavatkozások. Ezek közül mindig a bőrgyógyász választja ki a szemölcs típusának, méretének és elhelyezkedésének leginkább megfelelő módszert.
Nem lehet konkrétan megmondani, hogy melyik a legjobb szemölcs ecsetelő, ugyanis sok múlik az adott szemölcs típusán, méretén és elhelyezkedésén. A készítmény kiválasztásakor minden esetben kérje ki orvosa vagy gyógyszerésze véleményét!