Ma is tegyünk valamit Földünkért!

1991. október 21-én a Természetvédelmi Világszövetség, az ENSZ Környezetvédelmi Programja és a Természetvédelmi Világalap közös összefogásával született meg a Földünkért című élővilág-megőrzési stratégia, egy világméretű kampány eredményeként. Magyarországon 1992 óta ünnepeljük ezen a napon a Földünkért világnapot.

A dokumentum javaslatot tett több világegyezmény elfogadására is, ezek a következők: egyezmény a biológiai sokféleségről, az ENSZ éghajlatváltozási keretegyezménye, az elsivatagosodás elleni egyezmény. A stratégia később elkészítendő egyezményekre is fogalmazott meg ajánlásokat az erdőgazdálkodással és a tengerek védelmével kapcsolatban.

1991-ben a kampány a dalai láma szavaival kezdődött: „Olyan globális kérdések esetén, mint a Föld megőrzése, és igazából minden probléma kezelésekor, az emberi tudat kulcstényező. A külső környezet megváltozása érdekében először magunkban kell változtatni. A természeti erőforrások pusztítása a tudatlanságból, a Föld élőlényei iránt tanúsított tisztelet hiányából és a mohóságból származik. Először arra kell törekednünk, hogy ezeket a tudatállapotokat legyőzzük.” Beszélt az együttérzés szükségességéről is, amely nélkül képtelenség a probléma megfelelő módon való megközelítése.

A Földünkért Világnapon különböző szervezetek felvonulással és koncertekkel hívják fel a figyelmet bolygónk védelmére. Magyarországon 1992 óta ünnepeljünk a Földünkért világnapot.

A világnap alkalmat teremt arra, hogy elgondolkodjunk azon, a hétköznapi életünk során mi magunk mit tehetünk a klímaváltozás elleni küzdelemben, és motiválni igyekszik az embereket arra, hogy környezettudatosan, megfontoltan éljenek – ami, jegyezzük meg, nem csak a már közhelyszámba menő „ne hagyjuk folyni a csapot”-ból áll, és nem is csupán a szelektív hulladékgyűjtésből.

A legfontosabb, hogy mindenki tegye meg azt, amit az egyéni életében megtehet e cél érdekében. Különböző lehetőségekkel és motivációkkal rendelkezünk, a lényeg az, hogy a rendelkezésre álló lehetőségekkel éljünk, és ne hagyjuk se másra a problémamegoldást, se figyelmen kívül – struccpolitikát folytatva – azt, hogy mi is tehetünk a bolygónkért.

E világnap jelszava, a „Gondolkodj globálisan, cselekedj lokálisan” sokakat megszólított és elért – és egyébként ha csak a csapot zárjuk el és a szemetet gyűjtjük szelektíven, már az is valami. Vagyis: a szükséges minimumot természetesen tegyük meg, de nem kell hogy csupán arra szorítkozzunk! Ennél sokkal többet is tehetünk.

Több természeti erőforrást használunk el, mint amennyit a Föld nyújtani képes, és ezt kötelességünk szem előtt tartani és tenni ez ellen. A saját érdekünkben, a gyermekeink érdekében, az élőhelyünkért – magunkért, másokért.

Ne unalomig ismételgetett közhelyként tekintsünk ezekre a felhívásokra és világnapokra, hanem értő hallgatóként figyeljünk, halljuk meg, ami tényleg húsbavágón érint mindannyiunkat. Mert hiába a kormányok vagy civil szervezetek jó szándékú kezdeményezései, ha nincs rá fogadókészség. 

Mahatma Gandhi úgy fogalmazott: "A Föld mindenki szükségletét ki tudja elégíteni, csak a kapzsiságát nem."

Forrás: agroinform.com

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!