Milyen hatással lehet ránk az időjárás?

2015. 09. 06.
Szerző: Szimpatika
Nagyon sok ember érzékeny az időjárásra, ezt a jelenséget a szaknyelvben meteoropátiának is nevezik. A meteoropátia bizonyos körülmények között a teljesítő- és koncentrációs képességet, a közérzetet vagy akár a lelkiállapotot is negatívan befolyásolhatja.
Az érintettek túl érzékenyen reagálnak az időjárási jelenségekre, így pl. a hőmérséklet-változásra, az instabil légnedvességre, viharok során a légnyomás változásaira, a szelekre és általában a légnyomás-ingadozásra. A leggyakoribb tünetek közé tartozik a fáradtság, az alvászavarok, a fejfájás és az ízületi fájdalmak.


Orvosi szempontból az időjárással szembeni érzékenység nem tekinthető betegségnek, hanem inkább a természetben zajló időjárási változások elviselésének hiányáról van szó. A meteoropátiás pácienseknek nagyon gyakran rendkívül alacsony az ingerküszöbük, illetve igen érzékeny a vegetatív idegrendszerük.

A túlérzékenység okai, szemben az időjárás hatásaival, még nem tisztázottak. Azonban gyanítható, hogy az időjárásra érzékenyek klimatikus változásokhoz való alkalmazkodóképességével lehetnek gondok. Normál esetben a növényi, az állati és az emberi szervezet is hatékony és megfelelő módon alkalmazkodik a mindenkori klímához. Különösen azok az emberek, akiknek van valamilyen betegségük illetve az idősek vagy az általánosan gyenge kondícióban lévők tapasztalhatnak ilyen jellegű problémákat, melyek a korábban felsorolt panaszok formájában nyilvánulnak meg.

Civilizációs betegség?

Néhány tudós az időjárással szembeni érzékenység hátterében pusztán civilizációs betegséget sejt, ami első sorban Közép-Európa népességét érinti. Az erre vonatkozó kérdőívek kitöltőinek 30-70%-a időjárási változásokra érzékenynek tartja magát. Feltűnő, hogy többségük olyan nő, aki éppen változó korban van.

Gyakran felvetődik az a kérdés, hogy az időjárás változásaival szembeni érzékenység a legtöbb esetben nem csupán bebeszélés-e. Mindemellett azt is megállapították, hogy a katasztrófák és háborúk idején a panaszok sokkal kevesebb embernél jelentkeztek. Nagyon feltűnő még az a tény, hogy a panaszok első sorban munkanapokon jelentkeznek, míg hétvégén sokkal kevesebben panaszkodnak az időjárás negatív hatásaira.

Az időjárás-érzékenység

A tulajdonképpeni időjárás-érzékenységet el kell különíteni az időjárás változásai során jelentkező panaszoktól. Időjárás-érzékenységről ugyanis akkor beszélhetünk, ha az időjárás már valamilyen meglévő betegségre gyakorol negatív hatást, például reumára vagy artrózisra. Ebből kifolyólag az időjárás-érzékenység olyan embereket érint, akiket a múltban megoperáltak vagy amputálták valamelyik testrészüket. A kedvezőtlen időjárás fokozhatja a krónikus hátfájást. A reumások hőszabályozási képessége, valószínű, nem megfelelő. A reumás tünetek ugyanis csapadékos időben súlyosbodnak.

Azonban a hidegfront-átvonulások is jelentősen súlyosbíthatják a reumás panaszokat. A hideg front átvonulása magában hordozhatja az anginás panaszok, az embólia vagy a kólika veszélyét is. A melegfront-átvonulás viszont nagyon gyakran szívinfarktust, epilepsziás rohamot, migrént, tüdőembóliát, illetve emésztési panaszokat idézhet elő. A hideg és meleg légtömegek találkozása, ami ugyancsak fokozza a reumás panaszokat, szintén vezethet kólikához, a hörgők fokozott reakciójához és anginás panaszokhoz. Néhány reumás beteg különösen érzékenyen reagál bizonyos vihartípusokra. A reumás páciensek 75-90%-a szenved időjárás-érzékenységtől is.

Milyen az ideális kímélő klíma?

A kedvezőtlen időjárási viszonyok mellett létezik olyan klíma is, amely kedvezően hat a jó közérzetre. A hűvös erdőkben, a magashegységekben vagy a tengernél való tartózkodás jót tesz sok betegnek, különösen a tüdő- és hörgőbetegségekben szenvedőknek. A tengeri levegő jót tesz azoknak, akiknek pikkelysömörük vagy atópiás bőrbetegségük van.

Kedvező időjárási viszonyok várhatók, ha az ég tiszta és süt a Nap, valamint magas a negatív töltésű levegőrészecskék koncentrációja. Általában az a klíma tesz jót az időjárás-érzékenyeknek, melynek hőmérséklete hosszú időn keresztül állandó, se nem túl alacsony, se nem túl magas. Ugyanez vonatkozik a levegő páratartalmára is.

Forrás: WEBBeteg – B. M.; Forrás: Wetterweb.eu, Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!