Légzőtorna- hogy a tüdő is boldog legyen

2010. 05. 02.
Szerző: Ruff Klára
Itt a tavasz, lesből támad az allergia. A légzőtorna meggyógyítani nem tudja, de segíthet, hogy tüdőnk jobban működjön.

A belégzés aktív izommunka, melynek során a rekeszizom lelapul (hasi légzés), a bordák megemelkednek (mellkasi légzés), a mellüreg térfogata megnő és a kitáguló tüdőbe levegő áramlik. A nyugalmi kilégzés csaknem teljesen passzív folyamat. A belégzés csúcsán az izmok elernyednek, a mellüreg térfogata csökken és a tüdőből kiárad az elhasznált levegő. Férfiaknál a hasi, nőknél a mellkasi légzés erőteljesebb.

A légzőtorna gyakorlatok végzéséhez megfelelő körülményeket kell teremteni:
• tiszta, friss levegőjű, csöndes helyet keressünk,
• lehetőleg étkezés előtti időpontban,
• kényelmes, laza ruhában végezzük a gyakorlatokat.

A légzőgyakorlatokat mély kilégzéssel kezdjük, hogy a tüdő minél tökéletesebben kiürüljön. A belégzésnél orron át vesszük, a kilégzésnél szájon keresztül fújjuk ki a levegőt. Mint minden tornánál, itt is fontos a fokozatosság elvének betartása. Kezdetben a torna ne tartson tovább 5-10 percnél. A gyakorlatokat nyugodt, lassú tempóban 4-5 ismétléssel végezzük.

 

1. Mellkasi légzés megéreztetése – hanyattfekvő helyzetben kezünket a mellkasunkra tesszük, orron át vesszük a levegőt – emelkedik a mellkas a kezünk alatt. Szájon át kifújjuk a levegőt – mellkas süllyed a kezünk alatt.


2. Hasi légzés megéreztetése – hanyattfekvő helyzetben, kezünket hasunkra tesszük. Belégzéskor emelkedjen a hasunk, kilégzésnél süllyedjen.
 

3. Bal kezünket hasunkra, jobbat a mellkasunkra tesszük. Mellkasba szívjuk a levegőt – emelkedik a jobb kéz. Áttoljuk a levegőt a hasba – süllyed a jobb kéz és emelkedik a bal kéz, majd kifújjuk a levegőt – a bal kéz is lesüllyed.


4. Bal kezünk marad a hasunkon, jobb kezünk a mell-kason. Hasba szívjuk a levegőt és onnan áttoljuk a mellkasba, majd kifújjuk. Kezünk emelkedésével és süllyedésével érezzük a levegő áramlását!

A megfelelő légzéshez szükséges a mellkas rugalmasságának és a légzésben résztvevő izmok erejének megőrzése. A helytelen testtartás következtében csökken a mellkas rugalmassága, ezzel együtt a belélegzett levegő mennyisége is. A következőkben a tartásjavító gyakorlatokat összekötjük a légzőgyakorlatokkal. A gyakorlatokat lassú, nyugodt tempóban végezzük, ütemüket igazítsuk a légzésünkhöz!

Kezdetben a gyakorlatokat támla nélküli széken ülve végezzük. Később nyugodtan tornázhatunk állva, vagy akár séta közben is. Figyeljünk arra, hogy a gyakorlatok végzése közben ne homorítsunk, hasunkat húzzuk be!


 

 

 


1. Két karunkat testünk mellett hátrahúzzuk (a tenyér előre néz), a lapockáinkat összezárjuk – orron át vesszük a levegőt. Visszaengedjük a karokat a test mellé – szájon át kifújjuk a levegőt.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


2. Bal kart nyújtva megemeljük előre, jobbat test mellett húzzuk hátra – belégzés, majd leengedjük és kifújjuk a levegőt. Majd a jobb kart emeljük föl és a balt húzzuk hátra.





3. Bal kart belégzés közben oldalt emeljük föl, kilégzéskor engedjük le. Majd jobbat emeljük.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


5. Bal kart rátesszük a jobb térdre (álló helyzetben a jobb csípőt érintsük meg), jobb kar marad a test mellett. Bal kart rézsútosan megemelve megnyújtózunk a bal fölső sarokba, jobb kart test mellett hátrahúzzuk – belégzés.Kilégzés közben visszatesszük a két kart a kiinduló helyzetbe. 4-5 ismétlés után megcseréljük a két kar helyzetét.





4. Két kart megemeljük előre. Nyújtott karral összeérintjük a kézhátat és kifújjuk a levegőt. Vállmagasságban megtartva hátrahúzzuk, tenyér előre nézzen – belégzés. Kilégzés közben előrevisszük.

 

 

 

 

 

 

6. Tarkóra tesszük a két kezet. Két könyököt előrevisszük, fejet lehajtjuk és kifújjuk a levegőt.

 Figyelem! Ezek a gyakorlatok nem helyettesítik a különböző megbetegedéseknél szükséges speciális légzőtornát. Ilyen esetekben mindenképpen gyógytornász irányításával kell tornázni. Ha a gyakorlatok végzése közben bármilyen panasz jelentkezik, a tornát hagyja abba és keresse fel orvosát!

Többet szeretne tudni a gyógytornáról? Kattintson!

 

 

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!