Orrcsepp vagy orrspray?

2014. 07. 29.
Szerző: Szimpatika
A jól ismert, régóta bevált orrcseppek mellett ma már a legtöbb gyártó orrspray-formában is forgalmazza termékeit. Milyen szempontok alapján érdemes választani, van-e különbség a csepegtetős és a befúvós módszer közt?

Ha nem szelel az orr

A kiváltó októl függetlenül – mely lehet allergia, nátha, vagy valamilyen irritáló tényező – az orrdugulás során az orrnyálkahártya megduzzad, az itt található gazdag érhálózat erei kitágulnak, az orrnyálkahártya vizenyőssé, ödémássá válik. Ez az állapot az ún. lohasztó vagy dekongesztív hatóanyagot tartalmazó orrcseppekkel, orrsprayekkel kezelhető. Ezek a készítmények az orrnyálkahártyában futó ereket összehúzzák, ezáltal a kialakult duzzanat is csökken, az orrjárat szabaddá válik, a beteg újra kap levegőt.

Azonos hatás, más csomagolás

„Ha két, megegyező hatóanyagot vagy hatóanyagokat tartalmazó készítményről beszélünk, akkor többnyire csak egyéni ízlés kérdése, hogy az orrcsepp vagy az orrspray mellett dönt-e a beteg” – mondja dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, a Fül-orr-gége Központ orvosa. Felnőtteket, de főként gyerekeket irritálhat a garatba lecsorgó orrcsepp, számukra felüdülést jelenthet az ilyen „kellemetlen mellékhatás nélkül”, közvetlenül az orrnyálkahártyára juttatható orrspray. Egyszerűbb és könnyebb alkalmazhatóságuk mellett az orrspray-k előnye, hogy a bennük lévő hatóanyagok porlasztva az orrnyálkahártya nagyobb felületén terülnek szét, míg az orrcseppek által bejuttatott hatóanyag csak a közvetlen érintkezés helyén tudja kifejteni a hatását.



Ne essen túlzásba!

A modern készítmények alacsony hatóanyagszinttel is biztosítani tudják a kívánt hatás elérését, de bizonyos szabályokat így is mindenképp be kell tartani a használatukkal kapcsolatban. „A készítményeket a tájékoztatóban leírt ideig használjuk, de két hétnél semmiképp se alkalmazzuk tovább, mert nem tesz jót, ha ezeket az ereket túlságosan hosszú ideig összehúzott állapotban tartjuk – figyelmeztet a Fül-orr-gége Központ orvosa. – A megfelelő vérellátottság biztosítására ugyanis a nyálkahártya szöveti szabályozórendszere az ereket tágulásra készteti, így jöhet létre az a paradox helyzet, hogy az orrcseppek használata még nagyobb elzáródást eredményez.”

Tartós orrdugulásra szteroid

Pollenszezonban természetesen felvetődik a kérdés, hogy milyen készítményt javasolt használni az allergiás tünetek enyhítésére. „Az allergiaellenes készítmények a nyálkahártya-lohasztó hatás mellett egyéb tüneteket – viszketés, tüsszögés, orrfolyás – is képesek hatékonyan enyhíteni. Ha azonban az allergia fő tünete az orrdugulás, mely akár több héten át is fennáll, akkor a receptre kapható, kortikoszteroidszármazék-tartalmú orrsprayeket érdemes alkalmazni a tünetek hatékony kezelésére.” Dr. Augusztinovicz Monika elmondta, hogy ezen készítmények mellékhatásainak a spektruma jóval kisebb, mint azt a szteroid név alapján gondoljuk – rendkívül ritkán enyhe irritáció, orrnyálkahártya-szárazság vagy orrvérzés jelentkezhet.


www.fulorrgegkozpont.hu

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!