A rák korai jelei

Szerző: Szimpatika
A rákkutatók világszerte, ha sok mindenben nem is, egyben biztosan megegyeznek: a rák gyógyításának legfontosabb tényezője a korai felismerés, mely alapvetően meghatározza a beteg életkilátásait. Éppen ezért felbecsülhetetlenül fontos, hogy odafigyeljünk testünk jelzéseire és időben felismerjük a változásokat.

Melyek a rákos megbetegedések leggyakoribb, korai tünetei?

1. Fulladás, zihálás, légszomj

Nagyon sok tüdőrákos beteg panaszai kezdődnek olyan tünetekkel, amikről sokáig azt hiszik, hogy allergia vagy asztma okozza őket. Aztán a tünetek egyre súlyosbodnak. Hasonló kezdeti panaszokat okozhat a pajzsmirigyrák is, mely esetében a tumor növekedésével nyomhatja és irritálhatja a légcsövet és légzési nehézségeket okozhat. A pajzsmirigy általában kemény tapintatú ilyenkor.

2. Nyelési nehézség, rekedtség

A fenti tünetek gyakorta jelzik a nyelőcső- vagy a torokrák kialakulását is, ahogyan a nyelési zavarok pedig néha a tüdőrák első jelei is lehetnek. A rekedt, gyenge hang, illetve a torok tompa fájdalma néhány esetben a pajzsmirigyrák korai indikátora. A hat hétnél tovább fennálló rekedtségnél minden esetben részletes kivizsgálásra van szükség.

3. Gyakori láz vagy fertőzések

Ezek a tünetek néha a leukémia előjelei lehetnek. A leukémia a csontvelőben keletkező fehérvérsejtek (ritkábban vörösvérsejtek, ill. vérlemezke-előalakok) rákos megbetegedése. Leukémia hatására a csontvelő abnormális fehérvérsejteket kezd termelni. Ezek a „rossz” vagy hibás (éretlen) fehérvérsejtek kiszorítják az egészséges fehérvérsejteket és csökkentik a szervezet védekezőképességét a fertőzésekkel szemben. A szakemberek gyakran csak azt követően diagnosztizálják a leukémiát, hogy a beteg már több fertőzésen, influenzaszerű megbetegedésen esett át.

4. Gyomorproblémák

A gyomorgörcs, hasfájás, gyakori gyomorrontás, az anamnézisben nem jól kezelt gyomorfekély, Helicobacter pylori-pozitivitás, fogyás, kávéaljszerű hányadék gyomorrák kialakulására utalhat. A vastagbélrákok leggyakoribb tünete a székelési szokások megváltozása, a véres széklet, a puffadás, az indokolatlan hasi görcsök. A szakemberek ilyen esetben legtöbbször IBS-re gyanakodnak, de ha a tünetek gyakorta jelentkeznek, akkor nem szabad beérni ezzel a diagnózissal. Hasonló tüneteket okozhat a májrák is.

5. Gyengeség, krónikus fáradtság

Az általános fáradtság és gyengeség számos rákos megbetegedés előjele lehet; főleg akkor kell erre gondolni, ha ezek más tünetekkel is társulnak. A krónikus fáradtság pl. a leukémia korai tünete is lehet. Fontos jel lehet még az éjszakai izzadás, a fogyás, a gyakori orrvérzés, sápadtság, szapora szívdobogás is (a kísérő vérszegénység miatt). Ha a vérlemezkeszám leesik, a bőrön az egészen apró kis ütődések után is nagy kék foltok keletkeznek.

6. Hirtelen súlyvesztés

Ha a hirtelen súlyvesztés anélkül következik be, hogy alapvetően változtatnánk étkezési szokásainkon, fizikai aktivitásunkon, akkor érdemes utánajárni, hogy mi állhat a dolog hátterében. A gyors fogyás a cukorbetegség mellett utalhat vastagbélrákra és más emésztőrendszeri megbetegedésre is. Gyakran tapasztalunk hirtelen fogyást azoknál a betegeknél is, akiknél a rák átterjedt a májra, befolyásolva ezzel a beteg étvágyát.

7. Változás a körmökben

A köröm alatt kialakuló barna vagy fekete csík, illetve pötty a bőrrák előjele lehet. Az ujj végén megvastagodó, lehajló köröm pedig tüdőrákra utalhat. Ha a köröm halvány vagy fehér, arra utalhat, hogy a máj nem működik megfelelően, és akár a májrák kezdeti tünete is lehet. Ha a körmökben hirtelen megmagyarázhatatlan változás következik be, érdemes orvoshoz fordulni, mert többféle rák előjele is lehet.

8. Krónikus savas gyomor vagy teltségérzet kisebb étkezés után is

A gyomorrák leggyakoribb tünete a has környékére koncentrálódó fájdalom, mely olyan érzést nyújt, mint a reflux vagy a felfúvódás. Jellemző még rá a gyorsan kialakuló teltségérzet már kis mennyiségű étel elfogyasztása után is. Gyakori hiba, hogy a betegek ilyenkor különböző készítményekkel (pl. gyomorsavlekötő) enyhítenek fájdalmukon, elnyomva ezzel a súlyos betegség tipikus jeleit.

9. Krónikus gyomorégés, reflux

A gyomorégés kialakulása sok esetben (pl. ha gyorsan eszünk meg egy pizzát) nem kóros, azonban ha gyakran jelentkeznek a tünetei, akkor érdemes orvoshoz fordulni, nehogy egy kialakulóban lévő nyelőcsőrákot nézzünk el. Reflux során a savas gyomortartalom egy része visszaszivárog a nyelőcsőbe és irritálja annak belső felszínét. A reflux és a nyelőcsőrák előfordulása között egyértelmű kapcsolat mutatható ki.

10. Bélproblémák

A gyakori hasmenés, teltségérzet, illetve a széklet állagának megváltozása mind lehetnek egy esetleges rákos megbetegedés tünetei. Azon betegek körében, akiknél vastagbélrákot diagnosztizálnak, gyakran fordul elő gyakori székelés, illetve olyan érzés, mintha a végbél nem ürülne ki teljesen. A hasnyálmirigyrák egyik korai jele a zsíros széklet (a normálisnál gyakoribb, nagyobb, világosabb és bűzösebb széklet). Mindez azt jelezheti, hogy a szervezet nem képes a táplálékot tökéletesen megemészteni.


Figyeljünk tehát oda szervezetünk jelzéseire, soha ne essünk pánikba, de ne is bagatellizáljuk el azokat!

A szűrővizsgálatok nagyon hasznosak lehetnek, mivel a rákbetegségek korai stádiumai meglehetősen tünetszegények az esetek többségében, pedig ilyenkor van a legnagyobb remény a gyógyulásra!


Forrás: https://pirosmedicina.drtihanyi.hu/

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!