Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

A csalántea hatása az egészségre

Létrehozva: 2/9/2014 2 perc VitáltippekTermészetgyógyászatcsalánÖsszes cikk
Tibetben sok más hasznos, természet adta lehetőség között a csalántea is kiemelt gyógyhatású teaként emlegetik. A csalán talán a legerősebb vértisztító növény, ezért tisztító kúrákhoz, böjtökhöz használják.

A csalánlevélből készült tea feloldja az anyagcseréből származó salakanyagokat, eltávolítja a szervezetből a mérgeket. A vesét fokozottabb vízkiválasztásra készteti. Tisztítja a vizeletkiválasztó rendszert és fokozza a szervezet védekezőképességét.

A vesekő- és hólyagkőképződésre hajlamosaknak különösen ajánlott rendszeresen fogyasztani csalánteát, mert segítségével a homok még időben kiválasztódik. Tisztító hatása érvényesül gyomor- és bélhurut esetén is. Teája élénkítő hatású, sok vitamint és ásványi anyagot (pl. vasat) tartalmaz.

A csalántea ajánlott napi mennyisége 3-5 csészényi (1,5 dl) (8-12g). A tea folyamatosan akár fél évig is fogyasztható, de az ajánlott napi mennyiséget nem szabad túllépni.



Fontos:

- A csalántea nem alkalmas szívelégtelenség következtében kialakult ödéma elmulasztására.

- Várandósok óvatosan alkalmazzák, mert méhösszehúzódásokat okozhat.

- Gyógyszerként nagyobb mennyiségben ne használjuk a diabétesz terápiájában vagy magas, illetve alacsony vérnyomás esetében, de ilyen esetekben az ajánlott dózisú alkalmazás előtt is szükséges egyeztetni a kezelőorvossal.

- Vérvizelés vagy akut vizeletretenció esetén mindenképpen keressük fel az orvosunkat.

Mikor és hogyan alkalmazható?

Ízületi bántalmak

Vizelethajtó, emésztésserkentő és keringésjavító anyagai csökkentik a vér húgysavszintjét, ezért teája hatékonyan alkalmazható köszvény, ízületi gyulladások, ill. reumatikus megbetegedések kezelésére.

Urtikáció

A reumás testrészek megcsapkodása csalánnal. Ősi gyógymód, mely különösen isiász és lumbágó esetén hatásos. Órákon át melegérzést okoz. Ilyenkor a bőr erősen kipirul és megduzzad. Ekkor a bőrszövet sok vért kap, így a reumatikus fájdalmakat okozó lerakódások, gyulladások belülről szüntethetők meg. Fontos, hogy a csalánozás után ne érje hideg víz a bőrt, mert a melegérzet égésbe megy át.

Allergia

Vértisztító hatása miatt enyhíti az allergiás tüneteket (ekcémát, szénanáthát, asztmát, csalánkiütéseket).

Bőrbetegségek

Eltünteti a pattanásokat, és egyes bőrbetegségek esetén is hatásos (pl. övsömör, ekcéma).

Menstruáció

Csökkenti a premenstruációs tüneteket, mivel csökkenti a szervezet folyadékvisszatartását.

Szépségápolás

- Fiatal leveleinek összehúzó hatása miatt ezek főzete arcgőzölésre ajánlott.

- A belőle készült krém bőrtisztító hatású, zsíros bőrre különösen jó hatással van.

- Levelei üdévé teszi a leheletet.

- Serkenti a fejbőr vérellátását, erősíti a hajhagymákat. Gyorsabban nő tőle és szép fényű lesz a haj.

Vérzéscsillapítás

A felső hajtásokat leszedve, műanyag zacskóba téve pépesítjük ezeket (tiszta kővel vagy kalapáccsal). A pépet ruhára tesszük és ráhelyezzük a vérző sebre. A vérzésnek perceken belül el kell állnia.

Fájdalomcsillapítás

Vénás végtag fájdalma esetén az előbb leírt eljárással enyhíthető a fájdalom. A csalánlé-borogatás is ezt a célt szolgálja. Mind a pépes, mind a csalánléből készült borogatás csillapítja az ütéssel járó fájdalmakat is, így borogathatjuk vele az ütés után megdagadt testrészeket.

Hajmosás

Egy ötliteres edényben 4-5 maréknyi friss vagy szárított csalánra hideg vizet öntünk, majd lassú tűzön forrásig melegítjük. Ezután 5 percig állni hagyjuk. Ha gyökeret használunk, egy jó maréknyit áztassuk hideg vízbe egy éjszakán át, másnap forraljuk fel, és 10 percig hagyjuk állni. A fejmosáshoz ilyenkor natúr szappant használjunk.


Forrás: https://tudnodkell.info/

Tibetben sok más hasznos, természet adta lehetőség között a csalántea is kiemelt gyógyhatású teaként emlegetik. A csalán talán a legerősebb vértisztító növény, ezért tisztító kúrákhoz, böjtökhöz használják.