Kezelhető, de roppant veszélyes: a leukémia

2007. 12. 27.
A leukémia a vérképző rendszer rosszindulatú megbetegedése: a csontvelőben a fehérvérsejtképzés az érési sor valamelyik pontján megáll, és kóros, korlátlan sejtburjánzás alakul ki. A csontvelőből a kóros fehérvérsejtek a véráramba kerülnek, emiatt pedig vérszegénység, vérzékenység, fokozott fertőzéshajlam lép fel. A leukémiának több típusa van attól függően, hogy a fehérvérsejtek melyik típusát érinti.
A leukémia kezelésének lényege a kórós sejtburjánzás megakadályozása. Ennek eszközei a kemoterápia, a sugárkezelés és bizonyos esetekben a csontvelő-átültetés. A kemoterápia vagy citosztatikus kezelés a sejtosztódást akadályozza meg. A protokollok citosztatikum kombinációkat tartalmaznak a leukémia típusától függően. A gyógyszereket szájon át vagy intravénásan alkalmazzuk. A sugárkezelés leukémia esetén döntően koponya-besugárzást jelent, mely az idegrendszeri érintettséget kezeli vagy előzi meg.

Ritka esetben hasi vagy egyéb nyirok régió besugárzását jelenti. A csontvelő-átültetés a leukémia típusától, a rosszindulatúság mértékétől és a betegség fellépésének idejétől (első betegség vagy kiújulás) függ. A csontvelő-átültetés javallatát az is befolyásolja, hogy ideális donor rendelkezésre áll-e.

Magyarországon évente mintegy 80-100 új leukémiás megbetegedéssel kell számolni a 0-16 éves korcsoportban. Ezeket a betegeket az ország 10 centrumában egységes nemzetközi elvek szerint kezelik. Csontvelő-átültetésre az országban 2 helyen van lehetőség: a Budapesti Szent László Kórházban és a Miskolci Gyermekegészségügyi Központban. Az akut lymphoid leukémiás (ALL) betegek bizonyos esetei hagyományos kemoterápiával 80-90 százalékban meggyógyulnak.

A myeloid és krónikus leukémia esetében a kemoterápiás kezelés mellett a csontvelő-átültetés elvégzése is szóba jön. Összességében gyermekkorban a leukémia jól kezelhető, gyógyítható megbetegedés, de az egyes alcsoportokban különbségek vannak.

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!