Indítsuk közös reggelivel a napot

2013. 08. 16.
Szerző: Szimpatika
Bár a szakemberek nem győznek figyelmeztetni arra, hogy a reggeli a nap egyik legfontosabb étkezése, egy nemzetközi felmérés szerint az európaiak 20%-a teljesen száműzi, 61%-uk pedig hetente többször is kihagyja a reggelit a napi étkezéséből – és a gyerekek esetében sem jobb a helyzet. A többség az időhiánnyal magyarázza ezt, pedig például egy tál gabonapehely elkészítése alig néhány percet vesz igénybe.

Miért olyan fontos a reggeli?

A felmérés arra az elszomorító tényre is rámutat, miszerint háromból egy gyerek egyáltalán nem reggelizik, vagy csak ritkán esznek a gyerekek, mielőtt iskolába mennének. Pedig ébredés után a szervezetünk energiaszintje alacsony, hiszen a vacsora és a reggeli között akár 12 óra is eltelhet, ezért létfontosságú, hogy reggel megfelelő tápanyagokhoz jussunk. A szakemberek szerint a hagyományos, felvágottas vajas fehér kenyér zöldség és folyadék nélkül nem elegendő ehhez, és szem előtt kell tartani, hogy a reggeli kellően tápláló legyen. A rostok, a kalcium, a magnézium, valamint az egyéb ásványi anyagok és vitaminok mind elengedhetetlenek a nap kiegyensúlyozott elindításához. A vizsgálatok egyértelműen kimutatták, hogy ha a reggelizés során nem juttatjuk be szervezetünkbe a létfontosságú tápanyagokat, akkor azokat a nap során később elfogyasztott ételekkel sem tudjuk teljes mértékben pótolni.

A reggeli összehozza a családot

A reggeli készülődés, rohanás miatt általában nem jut rá idő, pedig a reggeli megfelelő alkalom arra, hogy a család együtt étkezzen. Ez a közös nyaralások alkalmával könnyebben megvalósítható, mint a hétköznapok során a munka és az iskola mellett. A szakértők azonban megállapították, hogy minden egyes kihagyott reggeli negatívan befolyásolja az agyműködést és a memóriát nemcsak a gyerekek, hanem a felnőttek esetében is. Megfigyelték továbbá, hogy azok a gyerekek, akik a szüleikkel együtt reggeliznek, tápanyagokban gazdagabb reggelit kapnak, mint az egyedül étkezők. Ráadásul a közös reggelizés hozzájárul ahhoz, hogy a gyerekek megfelelő táplálkozási szokásokat alakítsanak ki.

Rostra fel!

Milyen a megfelelő, tápanyagokban gazdag reggeli? A felmérések szerint a gabonapehely jó vas- és B-vitamin forrás lehet (ráadásul sok országban a lakosság vitamin- és ásványianyag-bevitelének elsődleges forrását jelenti). Egy adag (30 gramm) gabonapehely átlagosan 8 gramm teljes értékű gabonát tartalmaz, a kalciummal dúsított pehely pedig már tej nélkül fogyasztva is értékes kalciumforrás. „Egy kiegyensúlyozott összetételű reggeli tartalmaz teljes kiőrlésű pékárut vagy teljes értékű gabonát tartalmazó gabonapelyhet; tejet, tejterméket vagy egyéb teljes értékű fehérjeforrást; illetve zöldséget vagy gyümölcsöt. Így gyorsan elkészíthető, mégis kiegyensúlyozott összetételű reggeli lehet egy tál teljes értékű gabonát tartalmazó gabonapehely az idénynek megfelelő friss gyümölccsel, tejjel vagy joghurttal tálalva” – mondja Tóth Bernadett dietetikus.

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!