Az orvosok fele „becsapja” betegeit

2009. 07. 16.
Szerző: Szimpatika
Egy angol felmérés kapcsán kiderült, hogy az orvosok gyakran „becsapják” betegeiket, persze csakis az ő érdekükben. Az orvosoknak több mint fele ír fel álrecepteket, és kezeli placebóval betegét.
679 belgyógyász és reumatológus vett részt a felmérésben. Köztük gyakori, hogy krónikus betegségeket – melyek nehezen, vagy egyáltalán nem gyógyíthatóak – placebóval kezelnek, amitől a betegek közérzete jelentősen javulhat.

Az már többször bebizonyosodott, hogy a placebót szedő betegek állapotában pozitív változások következtek be, ellentétben a semmiféle kezelést nem kapó betegekével. „A gyógyszerkutatásokban tapasztalt pozitív hatások mintegy 20-30 százaléka placebóknak köszönhető” - állítja John C. Tilburt, a tanulmány szerzője. A felmérésben résztvevő orvosoktól megkérdezték, hogy felírná-e betegének a cukortablettát receptre, ha klinikai vizsgálatok bizonyítanák, hogy az jobb egy krónikus betegségre, mint ha nem kezelné semmivel. Az orvosok 58 százaléka igennel válaszolt. 80 százalékuk igennel válaszolt a kérdésre, hogy szokott-e csak azért terápiát javasolni, hogy a betege elvárásainak eleget tegyen. Arra pedig, hogy az elmúlt évben előfordult-e, hogy placebót írt fel valamelyik betegének, a megkérdezettek 55 százaléka mondta, hogy igen.

Olyan gyógyíthatatlan esetekben, ahol már kifogytak a terápiás lehetőségekből, az orvosok hajlamosak bármit elkövetni, amiről tudják, hogy biztonságos, csak azért, hogy a beteg jobban érezze magát. Még akkor is, ha ez csak pszichológiai hatás. Természetesen a placebo-hatáshoz az is kell, hogy a beteg teljesen bízzon az orvosában, hisz a mechanizmus csak így működhet.

Azt persze az orvosnak minden esetben mérlegelnie kell, hogy a placebóként felírt gyógyszer pozitív hatásai, vagy azok szervezetre gyakorolt mellékhatásai erősebbek-e.

Felmerül azonban a kérdés, hogy mindez mennyire helyes. Mert lehet ugyan, hogy a placebónak pszichológiailag pozitív hatásai vannak a betegre, ám mint tudjuk, minden gyógyszernek vannak mellékhatásai. Bár általában olyan gyenge gyógyszereket írnak fel placebóként, mint a baba aszpirin, nagyon körültekintőnek kell lenni azzal kapcsolatban, hogy az álgyógyszertől várt pszichológiai javulás nagyobb legyen, mint az esetleges mellékhatások okozta kellemetlenségek.

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!