Kik vagytok, és mióta foglalkoztok zöldfalak építésével?
Okleveles tájépítészmérnökök vagyunk, a Corvinus Egyetemen végeztünk, ahol még az egyetem alatt pályáztunk a Hallgatói Spin-off Modell keretein belül, és harmadik helyezést értünk el. Így alapítottuk meg a cégünket. Zöldfalakkal először 2009-ben kezdtünk el foglalkozni, és 2010 januárjában meg is épült első zöldfalunk a Manier divatszalonjában.
Hogyan vetődött fel bennetek a zöldfalak ötlete?
Az egyetem elvégzése után kerestük a saját hangunkat, hogy mi lehetne az, ami megkülönböztet minket a többi tájépítész cégtől. Nagy terveink voltak és sokat ötleteltünk, kísérleteztünk. A sors úgy hozta, hogy Marci bekerült a Manier belsőépítészeti teamjébe Nyirán Mártonnal és Huszár Danival. A szalon tulajdonosa, Németh Anikó szeretett volna zöldfalat az üzletébe, így összetalálkoztak a vágyak az igényekkel, és megszületett az első zöldfalunk.
Milyen speciális technikát igényelnek ezek a falak?
A zöldfalaknál két alaptípust különböztetünk meg: a beltérit és a kültérit. Mindkét esetben más közegeket alkalmazunk: beltéren vízkultúrás, kültéren speciális földkeverékes közeget. Mindkettő más szerkezetet és kialakítást igényel. A növényfalaknak nagyon sok fajtája és típusa van, a helyi adottságok és a megrendelő igényei határozzák meg, hogy milyen technikát alkalmazzunk egy-egy zöldfal kiépítésénél. Ilyenformán minden zöldfalunk egyedi technikájú és kialakítású.
A zöldfalaink nagy része teljesen automata öntöző- és tápanyag-utánpótlást biztosító rendszerrel rendelkezik, ami azt jelenti, hogy ez a rendszer megadott időközönként vizet és tápanyagot juttat a növényfalba, amivel kiegyensúlyozott és állandó közeget biztosít a növényeknek.
Az a speciális a zöldfalakban, hogy élnek, és ezért nem csak az egyszeri kiépítésre kell külön figyelmet fordítani, hanem folyamatos odafigyelést és fenntartást igényelnek. Számunkra a zöldfalaink olyanok, mint a gyermekeink, akik nőnek, fejlődnek, és szükségük van ránk, hogy igényeiket maximálisan kielégítsük.
Hogyan kell karbantartani a falakat?
A növényekre az első 2-3 hónapban, amely a begyökeresedés időszaka, garanciát vállalunk. Ezután a felelősséget csak fenntartási szerződés ellenében vállaljuk. A begyökeresedési időszakban áll be a fal és gyökeresednek be a növények, ilyenkor kell a fallal a legintenzívebben foglalkozni. Két hónap elteltével stabilizálódik a rendszer, és a növények is elkezdenek fejlődni az új helyükön. Ezt követően elegendő 2-3 hetente fenntartani a zöldfalakat. A fenntartás a növények rendszeres karbantartását, metszését, esetleges cseréjét, az öntözőrendszer karbantartását és a folyamatos tápanyag-utánpótlást jelenti.
Milyen térben lehet őket megvalósítani?
A fenntartható fejlődés a XXI. század egyik legmeghatározóbb eszméje, amelyben jelentős szerep jut a zöldfelületek növelésének. Sajnos a városok növekvő beépítettsége miatt a klasszikus zöldfelületek visszaszorulnak, így az alternatív megoldások kerülnek egyre inkább előtérbe. A kültéri zöldfal a fenntartható fejlődés eszmeiségét tökéletesen példázza, hiszen látványos módon képes megoldást nyújtani a csökkenő zöldfelületek kérdésére. Legelőnyösebb tulajdonsága, hogy bármilyen függőleges felületen megvalósítható: városi környezetben, tereken, épülethomlokzatokon, tűzfalakon; utak mentén zajfogónak, gyárak tájba illesztésére és takarására; térelválasztó falakon, kerítéseken és kerti környezetben egyaránt. A beltéri zöldfal belső enteriőrök dísze is lehet, megjelenhet reprezentatív helyiségekben, bankok, hotelek, múzeumok fogadóterében és szórakozóhelyeken, kávéházakban, szalonokban, galériákban, magánlakásokban is.
Milyen pozitív hatásai vannak egy zöldfalnak?
Előnyös tulajdonságuk kül- és beltéren egyaránt, hogy fotoszintézis által széndioxidból oxigént állítanak elő, amivel tisztítják a levegőt. Jelentős porfogó tulajdonsággal rendelkeznek, így a városi por egy részét is képesek felvenni. A levegőtisztítás mellett a falakon megjelenő növényzet hőszigetelő hatású: nyáron árnyékol, télen benntartja a meleget, így energiatakarékosabbá válhat az épület. Kültéren véd a zajszennyezés ellen, beltéren hangszigetelő hatása is van. A zöldfalak az autópályák és az ipari területek széndioxid-kibocsátását is egyensúlyozhatják. Beltéri környezetben esztétikai megjelenése mellett számottevő az ökológiai és a rekreációs hatása. Olyan mikroklímát képes létrehozni, amelyben érezhető a természet jelenléte, nemcsak vizuálisan, hanem emocionálisan is, ezért érzelmeket, élményeket képes felidézni.
Hol valósultak meg eddig ilyen falak?
Több zöldfalunk is található a városban: a belvárosban az új Gödör Klubban, a már említett Manier divatszalonban, az Andrássy u. 6. szám alatti, hamarosan nyíló OTP-fiókban, az aquaMart Fürdőszobaszalonban és a Moha Kávézóban és Godot Galériában. Ezeken felül irodákban, magánlakásokban és kertekben is megtalálhatók a munkáink.