Nem csak Achillesnek sebezhető
A saroknál jelentkező fájdalmak döntően része mögött mechanikai okok állnak, de meghúzódhat a háttérben arthritis, fertőzések, autoimmun- és neurológiai problémák, trauma, csontritkulás és más csontbetegségek, illetve több szervrendszert érintő betegségek is. A leggyakoribb probléma azonban a talpon átívelő vastag kötőszöveti szalag betegsége, a plantaris fasciitis. Mivel ennek a szalagnak fontos szerepe van a talp izmainak, inainak, és a láb boltozatának a fenntartásában, könnyű túlterhelni. Ilyenkor a normális 2-4 mm vastagságúról akár 6-10 mm-nyire is vastagodhat, ami miatt reggel, valamint hosszabb állás és lépcsőzés következtében fájdalom jelentkezik.
Különösen tinédzsereknél gyakori a sarok ütődései miatt kialakuló fájdalom. Ebben a korban ugyanis még nem teljesen kifejlett a sarokcsont, és könnyebben dörzsölődhet a többi csonton. Ehhez hozzájárulnak a túl lapos és kidolgozatlan talpú papucsok, a flip-flopok, valamint a túl korán kezdett magassarkú-hordás is.
Mit lehet tenni?
Elsősorban pihentetni kell a lábat, különösen kerülni a futást és a kemény talajon járást. Ajánlatos jeges borogatást helyezni a lábra, de nem közvetlenül a sarokra, valamint lábfej-nyújtó gyakorlatokat végezni. Nagyon fontos a megfelelő cipő kiválasztása sportoláshoz és hétköznapra is, a túl magas és a túl lapos talp is kerülendő, meg lehet próbálni a cipőkben elhelyezhető sarokpárnákat és sarokemelőket is. Ha sportolunk, a megfelelő bemelegítéssel jelentősen csökkenthetjük a sarkat érő terhelés erősségét.
– Ha a pihentetés és a tehermentesítés nem hoz eredményt, szóba jöhet egy nem-szteroidos gyulladáscsökkentő terápia. Amennyiben nincs javulás, meg lehet próbálni 2-3 alkalommal a szteroidos injekciókat, amelyek bár csökkentik a fájdalmat, de a mellékhatások miatt ritkán ismételhetők. A konzervatív terápiák közül a terápiás röntgenbesugárzásnak van időnként jó eredménye, illetve ha szükséges, minimális beavatkozással a fascia részben (30-50 százalékban) leválasztható a sarokcsont-tapadásáról, mely a panaszok lényeges csökkenését eredményezheti – ismerteti dr. Bányai Tamás, az Oxygen Medical ortopéd szakorvosa, sportorvosa.
Mikor forduljunk orvoshoz?
- ha duzzanat miatt fáj a sarok,
- ha zsibbad, és nem tudjuk visszafeszíteni a lábfejet, nem tudunk lábujjhegyre emelkedni,
- ha képtelenek vagyunk a normális járásra,
- ha nem csak álláskor és járáskor jelentkezik a fájdalom.
A cikkben hivatkozott linkek:
Ajánlataink
Olvasna még a témában?
Nyereményjátékok
Megfejtő
Kalandozzon velünk, legyen Ön is Megfejtő!
Facebook játék
Egy könnyű kérdés – egy fantasztikus nyeremény
A nyitólapról ajánljuk
Friss cikkeink
- Hazánkban is elérhető a majomhimlő elleni védőoltás
- B vércsoportú emberi vesét alakítottak át 0 vércsoportúvá
- A leggyakoribb fesztiválbetegségeket szemlézzük
- Szaruhártya implantátum disznóbőrből
- Egyedülálló a növényi génbankunk
- Írószer, iskolatáska és az egyszer felvett ünneplő cipő
- Nagyobb az esélye a medencetörésre a vegetáriánusoknak
- Baktériumölő nanoréz
- Menjünk moziba!
- Miért eszünk többet?
- Meghatározó emberi kapcsolatok a munkahelyen
- Így hat ránk az időjárás
Hírlevél
Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.
Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!