Miért romlik a látásunk, s hogyan tegyünk ellene?

Szerző: Szimpatika
Az ember akkor lát élesen, ha a tárgyakról visszaverődő, a szaruhártyán, majd a szemlencsén áthaladó fénysugarak a szemgolyó hátsó részén, az ideghártyán (retinán) találkoznak. A fény hatására az ideghártyán a fényérzékeny receptorok aktiválódnak, és továbbküldik jelzéseiket a látóidegen át az agyba. Ha ennek a folyamatnak valamelyik pontja sérül, annak látászavar a vége.

Az egyik leggyakoribb ok, ha megváltozik a szem fénytörési képessége. Ilyenkor a fénysugarak a retina előtt vagy mögött találkoznak és a látott kép elmosódik. Ezt szemüveggel vagy kontaktlencsével megfelelően korrigálni lehet. Az egyre divatosabb LASIK és továbbfejlesztett változatai a szaruhártyafelszín lézeres farigcsálásával javítják a látást.

A fénytörési zavarok mellett számos olyan nyavalya létezik, amelyek a látás romlását idézik elő, és amelyeken szemüveggel nem lehet segíteni. Jó részük eredményesen kezelhető, feltéve, ha idejében észreveszik: ezért nem árt tudni róluk.

Zöld hályog (glaukóma) esetén a szem elülső részén, a lencse környékén termelődő folyadék (az úgynevezett csarnokvíz) mennyisége szaporodik fel. Ahogy nő a mennyiség, úgy emelkedik a szemnyomás. Nemcsak a szemlencse környékén, hanem – mivel a szemgolyó képtelen tágulni – a szem hátsó részében, a szemfenéken is. Ez azért veszélyes, mert nagyobb nyomás mellett az itt futó verőerecskék elnyomódnak, és nem tudják táplálni az ideghártya sejtjeit. A következmény: az érintett terület elpusztul, ami látáskieséshez, idővel csőlátáshoz vezet. A jó hír: ha korán felismerik és megfelelő szemcseppeket kap az ember, vagy a csarnokvíz elvezetésére műtétet végeznek, a szemnyomás-emelkedés megszüntethető és a folyamat megállítható. Persze az a legjobb, ha a látásromlás előtt derül ki a baj. A glaukóma idősebb korban gyakori, így javasolt, hogy 50 éves kor felett mindenki évente egyszer méresse meg a szemnyomását.

A szürke hályog (katarakta) a szemlencse betegsége. Valami ok miatt (sokszor a rosszul kezelt cukorbetegség következtében vagy ultraibolya-sugárzás hatására) a lencse állománya elszürkül, nem engedi át a fényt. Az érintettnek káprázik a szeme erős fényben, vagy akár kettőslátása is lehet – miközben látása egyre homályosabbá válik. (Érdekes módon a kék színre tovább marad érzékeny a szem; sok festőnél az időskori „kék korszak” a szürke hályognak tulajdonítható.)  A szemészet fejlődésével ez a baj napjainkban egynapos bentfekvéssel járó műtéttel – műlencsebeültetéssel – tökéletesen megszüntethető.

A szem nemcsak a lélek, hanem inkább az erek tükre. A szemfenék-tükrözés során egy speciális eszközzel az orvos megtekinti, milyen az érhálózat a retinán. Cukorbetegség, magas vérnyomás szövődményeként, illetve koraszülötteknél az erek lefutása, szerkezete megváltozhat, apróbb vérzések figyelhetők meg. Ez azért fontos, mert a szemfenéki vérzés kapcsán az idegek elpusztulhatnak, aminek vakság lehet a vége. A rendellenes erek lézeres kezelésével a vérzés megakadályozható.

A szemfenéktükrözés más problémákat is jelezhet, például a retina pusztulását okozó időskori sárgafolt-elfajulást (AMD, ennek egyik típusára van is gyógyszer), vagy idegrendszeri betegségekre hívhatja fel a figyelmet.

Függetlenül attól, hogy ön ezt a rovatot szemüveggel vagy anélkül olvassa, 40 éves kor felett évenként feltétlenül menjen el a szemészhez. Lehet, hogy a hentes igen segítőkész, de ne várjon arra, hogy ő szóljon: ideje felkeresni az orvost!

 

forrás: https://www.rd.hu

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!