Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Így védekezzünk a téli betegségek ellen

Módosítva: 1/12/2009 4 perc BetegségekImmunrendszerKérdezze meg gyógyszerészét!Összes cikk
A tél sajnos nemcsak a hógolyózások, és a vidám farsangi mulatságok ideje. Sokan a rossz időben szinte szünet nélkül köhögünk, náthásak vagyunk, nem is beszélve a komolyabb megbetegedésekről, mint mondjuk egy csúnya influenza, vagy tüdőgyulladás.
Gyógyszerészünket most arról kérdeztük, hogy mit tehetünk azért, hogy szervezetünk ellenállóbb legyen és nagyobb eséllyel kerüljük el a téli betegségeket. Az immunerősítő praktikákba Rábainé M. Katalin avatott be minket.



Miért betegszünk meg télen könnyebben?


Először is, mert kevesebb vitamint tartalmaz az étrendünk, kevesebbet mozgunk, kevesebbet vagyunk szabadban. Másrészt vannak kórokozók, amik kifejezetten téli szezonalitásúak, mint pl. az influenza. Ráadásul a hazai klíma - ez a nem túl hideg, nyirkos idő - nagyon sok kórokozónak ideális környezet. Ezért van az, hogy tőlünk északabbra, hiába hidegebbek a telek, mégsem betegesebbek az emberek, mert a nagy mínuszokat már nem szeretik a kórokozók.

Kik azok, akiknek különösen oda kell figyelni télen, kik hajlamosabbak a betegségekre?

Az idősek, a gyerekek, a kismamák, a krónikus betegségben szenvedők, mint pl. cukorbetegek, de azok is, akik sok időt töltenek nagyobb közösségben, akár a munkájuk miatt, mint például a pedagógusok, de azok is, akik napi több órát tömegközlekednek. Továbbá a dohányosok is jó, ha tudják, hogy nekik eleve nagyobb a C-vitamin szükségletük, mint a nem dohányzóknak, tehát nekik is jobban kell figyelniük. A veszélyeztetettebb csoportoknak ajánlott már a szezon elején az influenza védőoltás beadása, és a tüdőgyulladás legveszélyesebb fajtája ellen, a pneumococcus baktérium által okozott tüdőgyulladás ellen is tanácsos oltást kérni. Ezt bármikor beadathatjuk magunknak, és nem kell évente ismételni.

A védőoltáson kívül mi az, amivel megerősíthetjük az immunrendszerünket?

Ha odafigyelünk, hogy semmilyen vitaminból és nyomelemből ne szenvedjünk hiányt. Ez utóbbiak olyan kémiai elemek, amik nyomokban vannak a szervezetben, de nagy szükségünk van rájuk. Például vas, réz, cink, jód, mangán, króm, szelén stb. Ezeket tanácsos kombinált (általában különböző cseppek formájában árult) nyomelemkészítményekkel pótolni.



Vitaminok közül természetesen a C-vitamin kiemelten fontos. Az, hogy ebből mennyi a szükséges adag, az megosztja a tudományos világot. Ebben én nem foglalnék állást, de a most hivatalosan meghatározott 60 milligramm azért elég kevésnek tűnik, állítólag még maga Szent-Györgyi Albert is sokkal többet evett belőle egy nap, és ő azért tudhatott egyet és mást a C-vitaminról. De lehet, hogy a napi több ezer milligramm sem szükséges. Bár azt is egyre több vizsgálat mutatja, hogy a félelmünk, miszerint a nagy mennyiségben bevitt C-vitamin vesekövet okoz, alaptalan, mert a felesleg vizelet útján távozik. Amire érdemes figyelni, hogy ha rágótabletta formájában vesszük be a C-vitamint, akkor mossunk utána fogat, mert a tabletta savtartalma káros lehet a fogakra.

Immunrendszer erősítés szempontjából fontos lehet még a B-vitaminok csoportja, pláne rosszul evő gyerekeknél, mert ez étvágygerjesztő, egy kis B-vitaminnal esetleg az anyukák azt is elérhetik, hogy a gyerek megegye a vitamindús, egészséges ételt, amit az anyukája elé tesz.

Antioxidáns hatása miatt nagy szerepe lehet az E-vitaminnak, ami sejtvédő, a sejt öregedési folyamatait lelassító anyag. A legjobban egyébként a 3 antioxidáns vitamin együtt fejti ki hatását, vagyis az A, a C és az E.

Túlzásba lehet vinni a vitamin szedését?

A zsírban oldódó vitaminoknál jobban oda kell figyelni az adagolásra, mert ezek túladagolhatók. Ha valaki többféle vitamint, vagy multivitamint is szed, érdemes figyelni erre. Amikor egy multivitamin szedésébe kezdünk, érdemes kikérdezni a gyógyszerészt, mert figyelembe kell venni, hogy aki szedi, mennyi idős, hogyan táplálkozik és terhes-e. Az A-vitaminból például a kismamák egy bizonyos mennyiségnél többet nem szedhetnek, mert az fejlődési rendellenességet idézhet elő a magzatnál. Nem érdemes tehát találomra lekapni egy multivitamint a polcról, mert a kínálat is igazodik ezekhez a különböző igényekhez. Van olyan készítmény, amit a magyarországi általános, átlagos táplálkozási adatokat figyelembe véve alakítottak ki. Vannak direkt kismamáknak kifejlesztett multivitaminok, vannak idősebbeknek, ötven év felettieknek, és gyerekek számára kifejlesztett multivitaminok is.


Mit együnk, ha a vitaminszükségletünk minél több részét természetes úton akarjuk bevinni?

Figyeljünk oda, hogy olyan zöldségeket, gyümölcsöket együnk, aminek szezonja van, mert a tél közepén vásárolt paradicsom, eper, vagy barack, nem biztos, hogy ugyanannyi vitaminmennyiséget tartalmaz, mint amit nyáron veszünk meg. A fagyasztással egyébként nem csökken általában a gyümölcsök vitamintartalma, tehát aki nyáron vásárolt gyümölcsöt, zöldséget lefagyaszt, az télen is eheti azt vitaminforrásként, amennyiben a felengedést nem hőkezeléssel, vagy mikrózással hajtja végre. Téli C-vitaminbombák terén verhetetlen a savanyú káposzta, abból együnk, amennyit csak tudunk. De az összes káposztaféle nagyon egészséges, akárcsak a fekete retek, vagy a cékla, utóbbiban az A, B, C vitaminok mellett kálium, vas és foszfor is van. Gyümölcsök közül a citrusféléket, és a kivit C-vitamin tartalmuk miatt tanácsos enni, a banán pedig nagyon jó nyomelem-forrás. A vashiányosok jó, ha tudják, hogy a vas növényi táplálékból kevésbé szívódik fel, mint az állatiból (vöröshúsok, máj), ami azt jelenti, hogy, aki nem eszik húst, annak jobban kell figyelnie arra, hogy mennyi vastartalmú zöldséget eszik (pl. spenótot, brokkolit).

Vitaminpótlás terén nem szabad megfeledkeznünk a gyógynövényteákról sem, a csipkebogyó, nagyon jó C-vitamin forrás, csak vigyázni kell, hogy ne forrázzuk le, mert a C-vitamin 40 fok felett gyorsan elbomlik, tehát inkább langyos vízben áztassuk hosszabb ideig. Immunerősítő teák még a kamilla, a hársfa és a homoktövis is.

Melyik jobb, ha inkább természetes úton visszük be a vitaminokat, vagy ha tabletták formájában?

Szerintem a szervezetnek mindegy, hogy tabletta vagy zöldség. Manapság az már nem fordulhat elő, hogy egy vitaminkészítmény nem szívódik fel jól, mert ezek nagyon alaposan be vannak vizsgálva. A szervezet pedig nem tudja, hogy az aszkorbinsav, ami már bejutott a sejtbe és elkezdi csinálni a dolgát, az annak idején honnan is indult. Annyit azért a zöldségek javára lehet írni, hogy azok tartalmaznak olyan kísérő anyagokat, amik segítik egy bizonyos vitamin hasznosulását. Viszont abban ma már nem lehetünk biztosak, hogy mennyi növényvédő szert tartalmaz egy zöldség, míg a gyógyszerkészítményeket mindenféle szennyező anyagra bevizsgálják.

Jó, tehát eszünk vitamint, odafigyelünk a nyomelemekre, ásványi anyagokra. Tehetünk még valamit az egészségünk megőrzésének érdekében?

Ha bevisszük a megfelelő mennyiségű vitamint és nyomelemet, azzal csak egy hiányt pótoltunk, de léteznek úgynevezett immunstimulálók is, amelyek még ellenállóbbá teszik az immunrendszert.

Ilyen például az echinacea, magyar nevén bíbor kasvirág, ezt bevehetjük cseppek, tabletták, oldat formájában, de homeopátiás golyócskák formájában is. A homeopátiás termékek között az echinaceán kívül is még van több immunstimuláló szer, olyan is, ami speciálisan az influenza megelőzésére és gyógyítására jó. A homeopátiás szerek megfelelő hígításának kiválasztása viszont szakember feladata, ezért ebben mindenki kérje orvos, vagy gyógyszerész segítségét. Fontos immunstimulálók még a probiotikumok, ezeket természetes úton, például brobiotikus joghurttal is bejuttathatjuk a szervezetünkbe, de tabletták, porok útján is. Ezek a jótékony bacilusok azért fontosak, mert az emésztőrendszerbe jutva fejtik ki hatásukat. Márpedig az immunsejtjeink 70 százaléka gyomor és bélrendszer immunrendszerében fejlődik ki. A probiotikumok segítenek az egészséges bélflóra megőrzésében, ezzel javíthatják a felszívódási képességet, nem engedik, hogy a kártékony baktériumok elszaporodjanak a bélrendszerünkben. És már az is bizonyított tény, hogy a probiotikumokat fogyasztók körében kevesebb a légúti fertőzés is.


Mit tehetünk, ha azt érezzük, hogy bujkál bennünk a betegség. Van valami módszer, amivel meggátolhatjuk, hogy megbetegedj

Szellőztessünk gyakrabban, kerüljük a tömeget, legyünk kint friss levegőn, ha tudunk. Fokozhatjuk a vitaminbevitelt, az echinacea készítményekből is növelhető az adag, inhalálhatunk menta és eukaliptusz illóolajat, az fertőtlenítő hatású. Arra viszont az orvosok fel szokták hívni a figyelmet, hogy kombinált nyomelemeket tartalmazó csepp szedését a betegség akkut fázisában, láz esetén fel kell függeszteni, mert jó nyomelem ellátás mellett a kórokozók is nagyon jól szaporodnak.
A tél sajnos nemcsak a hógolyózások, és a vidám farsangi mulatságok ideje. Sokan a rossz időben szinte szünet nélkül köhögünk, náthásak vagyunk, nem is beszélve a komolyabb megbetegedésekről, mint mondjuk egy csúnya influenza, vagy tüdőgyulladás.