Örökölhető allergia?
A csalánkiütés (urticaria) a bőr felső, az angioödéma, vagy másnéven Quincke-ödéma pedig a bőr mélyebb rétegeinek hirtelen kialakuló duzzanatával járó tünetegyüttes. Az urticaria jellegzetes tünetei, a testszerte jelentkező, viszkető csalánfoltok – az akár hónapokig is fennálló krónikus csalánkiiütés kivételével – rendszerint gyorsan, akár percek alatt kialakulnak, és pár óra, bizonyos esetekben napok alatt elmúlnak.
Az angioödéma tünetei ennél jóval súlyosabbak. Mivel az elváltozás a bőr mélyebb rétegeit is érinti, itt nem pusztán kiütések és az azzal járó kellemetlen viszketés jelentkezik, hanem az adott testrészt érintő jelentős duzzanat tapasztalható, mely érintheti a kezek, a szemhéjak, a torok és a külső nemiszervek területeit is. A tünetek szintén gyorsan alakulnak ki, és napokig is megmaradhatnak. A duzzanat olykor fájdalmas is lehet, a torok és a légutak területeit érintő elváltozás légzési nehézséget okozhat.
Kialakulásának okai
Allergia
Angioödéma az esetek egy részében valamilyen allergia – jellemzően ételallergia – tüneteként jelentkezik. Okozhatja még rovarcsípés, latex-allergia (az allergénnel történt érintkezés kapcsán) és bizonyos gyógyszerek, például penicillin vagy aszpirin. Súlyos esetekben a torokduzzanattal járó légzési nehézségek mellett hirtelen vérnyomásesés is bekövetkezhet, és kialakulhat az anafilaxiás sokk néven ismert, életveszélyes állapot.
Gyógyszerek
Az arra érzékenyeknél angioödémát idézhet elő például a magasvérnyomás-betegség kezelésére alkalmazott ACE-gátlók szedése, vagy az SSRI-antidepresszáns készítmények, de a nem szteroid gyulladáscsökkentők is. A tünetek ilyen esetekben sokszor csak a gyógyszer elhagyása után szűnnek meg.
Idiopátiás angioödéma
Idiopátiásnak, vagyis ismeretlen eredetűnek tartjuk az angioödemát, ha a teljes kivizsgálás során sem találjuk meg a kiváltó okot. Ezekben az esetekben a tüneteket provokálhatja fertőzés, idegesség és stressz is.
Örökletesség
Az angioödéma igen ritka, öröklött formája is ismert. Az érintetteknél a betegség jellegzetes tünetei mellett hányinger, hányás, hasmenés is jelentkezhet. Az öröklött hajlamból általában valamilyen egyéb tényező, például terhesség, fogamzásgátló tabletta, fertőzés vagy trauma hozza felszínre az első tüneteket, rendszerint a pubertáskor utáni időszakban.
Életveszélyes állapot
A hirtelen kialakuló angioödéma a légutak elzáródásával járó duzzanatot is előidézhet, így kezelése azonnali orvosi segítséget igényel. A betegség öröklött formájánál gyógyszeres kezeléssel előzhető meg a tünetek kialakulása. Antihisztamin és szteroid készítmények alkalmazására is sor kerülhet. A sürgősségi ellátás után részletes kivizsgálás szükséges, hogy a kiváltó okokat el tudja kerülni a beteg, vagy a háttérben megbújó betegségeket felderítsük.
A cikkben hivatkozott linkek:
Olvasna még a témában?
Nyereményjátékok
Megfejtő
Kalandozzon velünk, legyen Ön is Megfejtő!
Facebook játék
Egy könnyű kérdés – egy fantasztikus nyeremény
A nyitólapról ajánljuk
Friss cikkeink
- Az ajándékozás lélektana
- Eljön minden évben
- Egyre több férfi kér tanácsot szakembertől
- A gyulladásos bélbetegség a fiatalokat is veszélyezteti
- Legyen az ajándék felejthetetlen
- Hátizsákot fel!
- Kerüljük el a hiánybetegségeket a téli időszakban!
- Így lendülhetünk formába karácsonyra!
- Lételemünk a vas
- Gyógynövényekkel a férfiak ápoltságáért!
- Jó közérzet és életöröm cukorbetegen is
- Ezért fáj a fejünk a vörösbortól!
Hírlevél
Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.
Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!