Ha nem aludtad ki magad…

Szerző: Szimpatika
A modafinilt francia kutatók fedezték fel három évtizeddel ezelőtt, és hamar kiderült, hogy rendkívül alkalmas az éberségi állapot fenntartására, ezért olyan betegek kezelésére kezdték alkalmazni, akik túlzott, szinte állandó álmosságban szenvednek, egész nap alszanak. Az igen népszerűvé vált szer mind több veszélyes mellékhatásra is fény derült – figyelmeztet az amerikai gyógyszerügyi hatóság közleménye.

A tudományos vizsgálatok szerint az álmosság és a fáradékonyság modafinil hatására általában határozottan csökkent.


Azt is megfigyelték a szakemberek, hogy a készítmény főleg azoknak a figyelmét és koncentráló képességét növelte, akik alacsonyabb intelligencia szinttel rendelkeztek. Igen fontos észlelés volt az is, hogy a kis adag hatásosságánál a nagyobb dózis nem bizonyult eredményesebbnek.

Javította a gyógyszer a változó műszakban dolgozók kimerültségét is, és kedvezőnek találták a hosszú repülőutak végén észlelt időeltolódás kezelésére is.
Az éberséget fokozó szer pontos hatásmódja még ma sem teljesen ismert. Az agyban található, ingerületátvivő anyagokkal, a dopaminnal és noradrenalinnal lép kölcsönhatásba. A sokfelé kipróbált készítménnyel kapcsolatban sok veszélyes és kedvezőtlen kölcsönhatást észleltek azonban.
Főleg gyermekeknél akár életveszélyesnek bizonyuló bőrjelenségek fordulhatnak elő. Felnőtteknél súlyos pszichiátriai zavarok, öngyilkossági hajlam, érzékcsalódások jelenhetnek meg. Ezért a világ összes gyógyszerekkel foglalkozó hivatala, köztük az amerikai FDA szigorú rendelkezéseket hozott a modafinil adásával kapcsolatban.
Az EU gyógyszerügynöksége, a CHMP már tavaly újraértékelte tíz éve leírt rendelkezéseit, és csak a szakorvosok által megállapított aluszékonyság esetét tartotta olyannak, ahol a kezelés előnye meghaladja a kockázatokat. 
Tabletta helyett az amerikai Alvásközpont azt javasolja, hogy nyolc-kilenc órát aludjunk éjszakánként, a gyerekek még többet.

forrás: mti

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!