Ér-e valamit az olimpikonok csodatapasza?
A mindenféle színekben pompázó sporttapasz a legújabb, szinte kötelező divat a londoni olimpián – meglehet, hogy a sportolókat az is befolyásolta, hogy olyan nagy nevek is használják a tapaszt, mint Serena Williams és David Beckham. A Kinesio-tapasz nevű eszközt egy japán orvos találta ki több mint 30 éve, és egyik hatása állítólag az, hogy megtámasztja az ízületeket és az izmokat anélkül, hogy mozgásukat korlátozná, s így védi a sportolót a sérüléstől. A Kinesio-tapasz weblapja szerint olyan szakértőnek kell felhelyeznie a testre, aki egy tanfolyamon elsajátította a tapasztás helyes módját.
Nagy-Britanniában több mint 4000 ember végzi most a Kinesio tapasztási tanfolyamot, és sokan közülük az ország élsportolóinak segítői.
De vajon tényleg működik-e a tapasz?
Ahhoz képest, hogy használata mennyire elterjedt az utóbbi időben, a Kinesio-tapasszal kapcsolatban alig végeztek komoly tudományos vizsgálatokat. Az a néhány kutatási eredmény, ami mégis rendelkezésünkre áll, arra utal, hogy a tapasz nem csökkenti a fájdalmat és nem növeli az izomerőt.
„Vállfájdalom esetén a Kinesio-tapasz közvetlenül feltevése után kissé megnövelheti a váll fájdalommentes mozgási tartományát” – írták az egyik vizsgálat kutatói a Journal of Orthopaedic and Sports Physiotherapy-ban, de ugyanakkor hangsúlyozták, hogy eredményeik nem támasztják alá, hogy vállprobléma esetén a Kinesio tapasz csökkentené a fájdalmat vagy javítaná a váll működését.
Februárban a Sports Medicine-ben megjelent egy áttekintő közlemény a Kinesióval kapcsolatos eddigi tudományos eredményekről, s a szerzők „nemigen találtak olyan jó minőségű bizonyítékokat, amelyek alátámasztanák, hogy a Kinesio tapasz felülmúlna más rugalmas tapaszokat a sportsérülések megelőzésében vagy kezelésében.”
Kevin Anderson, a Kinesio UK ügyvezető igazgatója (ez a cég forgalmazza a Kinesio tapaszt Nagy-Britanniában és oktatja a tapasz alkalmazását) szerint a tudományos vizsgálatoknak messzebbre kell jutniuk ahhoz, hogy igazolják azt, amit a sportolók és fizioterapeuták állítanak a Kinesio előnyeiről. Egyértelműen azt állítja, hogy a Kinesio a tapasztalatok alapján pozitív hatású. „Nincs a tapaszban semmi csodálatos, nyilvánvalóan nem képes javítani a teljesítményt vagy Supermant faragni a sportolókból, de ha jól alkalmazzák, akkor megemeli a bőrt, csökkenti a nyomást, és ezzel enyhíti a fájdalmat és a duzzanatot” – mondja Anderson.
Legyen bármi is a tudomány álláspontja, a július 31-i olimpiai strandlabda meccsen Sara Goller, német játékos bal lábán két hosszú, rózsaszín tapasz volt, míg partnerének, Laura Ludwignak a gyomra fölött két vízszintes kék tapasz. „A szín nem igazán fontos nekem, csak a tapasz hatása. Megfeszítheti és el is lazíthatja az izmokat, attól függően, hogy mit akar az ember. A mi fizioterapeutánk igazán nagyon ért a tapasz használatához” – mondta Goller.
Steve Harridge, a King's College London alkalmazott élettan professzora és John Brewer, a Bedfordshire-i Egyetem sporttudományi professzora kételkednek a tapasz hatásában, mivel hiányoznak a tudományos bizonyítékok és a feltételezett hatás hátterében levő mechanizmusok ismeretlenek. Úgy vélik, egy olyan hóbortról lehet szó, amilyenek időről időre felbukkannak a sportban. Abban azonban mindketten egyetértettek, hogy placebohatása lehet a Kinesiónak, és „mivel a sportolók azt gondolják, hogy jót tesz nekik, jótékony pszichológiai hatása valóban lehet.”
forrás: Medicalonline/Reuters
A cikkben hivatkozott linkek:
Ajánlataink
Olvasna még a témában?
Nyereményjátékok
Megfejtő
Kalandozzon velünk, legyen Ön is Megfejtő!
Facebook játék
Egy könnyű kérdés – egy fantasztikus nyeremény
A nyitólapról ajánljuk
Friss cikkeink
- Egy vérvizsgálat kimutat több mint 50 ráktípust
- Ki a kíváncsibb?
- Ezekkel az esti szokásokkal nem teszünk jót a bőrünknek
- Környezetvédelmi világnap – a nap, ami cselekvésre buzdít
- Sokan ismerik, de kevesen vallják be maguknak: párkapcsolati szorongás
- Komoly hatása van az alkoholnak az edzésed eredményére
- A tudomány is igazolta azt a trükköt, ami ráveszi a gyereket a rendrakásra
- Autizmus spektrumzavar diagnózisa mesterséges intelligencia segítségével
- Kapcsolatot találtak az alvási apnoe és az agyi elváltozások között
- Pikali Gerda: „Szeretnék egy kis nyomot hagyni a világban”
- Összefüggést találtak a leggyakoribb szexuális úton terjedő betegség és a méhnyakrák között
- A dió egy csoda!
Hírlevél
Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.
Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!