A recept nélküli gyógyszereket gyakran túladagolják

2012. 06. 12.
|
Az amerikai felnőttek gyakran túladagolják a recept nélkül kapható gyógyszereket – derül ki egy a Journal of General Internal Medicine honlapján olvasható kutatásból, írja a Medipress. Mivel a paracetamol sok, Magyarországon is kapható vény nélküli gyógyszer hatóanyaga, a kutatás eredméyneire érdemes nálunk is figyelmet fordítani

Az Egyesült Államokban rengeteg felnőtt használ rendszeresen acetaminofen-tartalmú  recept nélkül kapható gyógyszereket. Mivel ez a hatóanyag (a paracetamol) az egyik legnépszerűbb recept nélküli fájdalomcsillapító, ezért előfordul, hogy egyszerre két-három olyan szert is szednek, amelyben acetaminofen van. Sokan el sem olvassák a betegtájékoztatót, ezért nagy a túladagolás veszélye. Egyes felmérések szerint az acetaminofen-túladagolás az akut májelégtelenség egyik fő rizikófaktora.

Dr. Michael Wolf és a chicagói Northwestern Egyetem tudósai összesen 500, az atlantai és chicagói régió rendelőintézeteiben kezelt felnőtt beteget interjúvoltak meg. Megkérték őket, hogy öt recept nélküli szer esetében mutassák meg, mennyi a beszedhető maximális mennyiség. Megkérdezték őket arról is, hogy szerintük biztonságos-e egy másik acetaminofen-tartalmú szer szedése, ha már az egyikből beszedték a napi maximális dózist.

Az eredmények szerint a páciensek negyede már egyetlen gyógyszerből is túladagolta volna magát: az acetaminofen napi ajánlott adagja 4 gramm, ezt a megkérdezettek öt százaléka akár két grammal is túllépte volna. A páciensek fele nem volt tisztában vele, hogy két acetaminofen-tartalmú szer ugyanúgy veszélyes lehet a túladagolás miatt, mint egy.

"Sajnos ebből is látszik, hogy a betegek általában nem tudják, milyen hatóanyagok vannak a recept nélkül kapható szerekben és az adagolásra vonatkozó tájékoztatót sem olvassák el figyelmesen. Mivel a túladagolás nagyon komoly következményekkel járhat, ezért hisszük, hogy súlyos közegészségügyi problémával állunk szemben, ami jelentős odafigyelést igényel."

forrás: medicalonline/medipress

Novemberi akció

Béres Actival Kid Gumivitamin gumitabletta

50 db

2 490 Ft

49,8 Ft/db
Étrend-kiegészítő készítmény**

Baldivian® Night bevont tabletta

30 db

1 760 Ft

58,7 Ft/db
Vény nélkül kapható gyógyszer

C-vitamin Béres 1000 mg filmtabletta

90 db

2 490 Ft

27,7 Ft/db
Vény nélkül kapható gyógyszer

Sinupret® bevont tabletta

50 db

2 350 Ft

47 Ft/db
Vény nélkül kapható gyógyszer

Systane® Ultra nedvesítő szemcsepp

10 ml

2 610 Ft

261 Ft/ml
Gyógyászati segédeszköz*

Exoderil® 10 mg/g krém

30 g

2 380 Ft

79,3 Ft/g
Vény nélkül kapható gyógyszer

Zovirax ajakherpesz krém

2 g

1 430 Ft

715 Ft/g
Vény nélkül kapható gyógyszer

Flebaven® 500 mg filmtabletta

60 db

3 420 Ft

57 Ft/db
Vény nélkül kapható gyógyszer

Bánó® -féle fokhagyma-galagonya-fagyöngy kapszula

100 db

3 360 Ft

33,6 Ft/db
Gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású készítmény

Apranax Dolo 100 mg/g gél

100 g

1 900 Ft

19 Ft/g
Vény nélkül kapható gyógyszer

Rhinospray plus 1,265 mg/ml oldatos orrspray

10 ml

1 950 Ft

195 Ft/ml
Vény nélkül kapható gyógyszer

Ambroxol-Teva 3 mg/ml szirup szájfecskendővel

100 ml

1 640 Ft

16,4 Ft/ml
Vény nélkül kapható gyógyszer

Corsodyl alkoholmentes szájöblögető oldat

300 ml

1 550 Ft

5,2 Ft/ml
Kozmetikum

Septolete® Extra 3 mg/1 mg szopogató tabletta

16 db

1 560 Ft

97,5 Ft/db
Vény nélkül kapható gyógyszer

Blend-a-dent extra erős protézisrögzítő krém

47 g

1 260 Ft

26,8 Ft/g
Orvostechnikai eszköz*

Advil® Cold Rapid 200 mg/30 mg lágy kapszula

10 db

1 280 Ft

128 Ft/db
Vény nélkül kapható gyógyszer

NiQuitin® Minitab 4 mg préselt szopogató tabletta

20 db

1 750 Ft

87,5 Ft/db
Vény nélkül kapható gyógyszer

Eurovit® Oliva-D Forte 3000NE kapszula

60 db

2 850 Ft

47,5 Ft/db
Étrend-kiegészítő készítmény**

Coldrex® citrom ízű por belsőleges oldathoz

14 db

2 120 Ft

151,4 Ft/db
Vény nélkül kapható gyógyszer

Lopedium® 2 mg kemény kapszula

30 db

1 800 Ft

60 Ft/db
Vény nélkül kapható gyógyszer

Rubophen® 500 mg tabletta

20 db

1 230 Ft

61,5 Ft/db
Vény nélkül kapható gyógyszer

CalciTrio® filmtabletta

60 db

2 430 Ft

40,5 Ft/db
Étrend-kiegészítő készítmény**

A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!

* A kockázatokról olvassa el a használati útmutatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát!

** Étrend-kiegészítő, nem helyettesíti a kiegyensúlyozott, vegyes étrendet és az egészséges életmódot.

Hírlevél feliratkozás

A hírlevélküldő szolgáltatás – rajtunk kívülálló okok miatt – nem támogatja a Freemail-es és Citromail-es címeket, hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!
Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

Aktuális magazinunk

Magazin címlap Megjelent a Szimpatika magazin 2019. novemberi száma!

Ingyenes magazinunkat kérje gyógyszerészétől a Szimpatika emblémával ellátott gyógyszertárakban! A korábbi számokat ide kattintva érheti el