Téli depresszió: kellemetlen, de legyőzhető ellenfél

2007. 12. 04.
A tél beköszöntével az emberek egy részének érezhetően elromlik a hangulata, fásulttá, levertté válik, semmihez sincs kedve. E tünetegyüttest nevezi a köznyelv téli depressziónak, legfőbb oka pedig minden bizonnyal a természetes fény hiánya; egyes kutatók egyenesen úgy vélik, a téli depresszió az állatvilágban jól ismert téli álom elcsökevényesedett változata.
A téli depresszió nem azonos a szó hagyományos értelmében vett depresszióval, de tünetei kísértetiesen hasonlítanak: állandó fáradtság, levertség kíséri, az ember inaktív, visszahúzódó és kedvetlen. Gyakori a rossz hangulat kompenzálására irányuló törekvés mértéktelen evés, édességfogyasztás által, illetve a fokozott alkoholbevitel a szervezetbe. A skandináv országokban tradicionálisan megfigyelhető nagymértékű alkoholfogyasztás egyik gyökere valószínűleg éppen a hosszú téli sötétség. Nem ritkák az ízületi fájdalmak, illetve a migrénes rohamok sem.

Bizonyos vizsgálatok szerint a téli depresszió oka a melatonin hormon fényhiányból következő túltermelődése a szervezetben, ezért a kellemetlen kedélyállapot orvoslására elterjedt módszer a fényterápia. Egy speciális fényforrás meghatározott ideig tartó nézésével mérsékelhető többek között a melatonin képződése. Ugyanígy sokat segíthetnek a természetes gyógykészítmények, gyógynövényekből készült gyógyszerek, például az orbáncfű. E növény felső virágos hajtása illóolajat, cseranyagot, flavonoidokat (hiperozidot), naftodiantronokat (hipericint) tartalmaz. Teáját sokan használják idegeskedés, depresszió, alvászavarok ellen: rendszeres fogyasztása fokozza az epetermelést és szabályozza a keringést, azonban csak 3-4 hét rendszeres alkalmazás esetén fejti ki hatását. Már a középkor orvosai is ismerték az orbáncfű lélekre gyakorolt pozitív hatását, ezért nevezték a „fény gyógynövényének” vagy a lélek napsugarának.

A levertség leküzdésére természetesen egyszerűbb módszerek is akadnak: a napi séta és a mozgás fokozottan elengedhetetlen a téli hónapokban, és érdemes megpróbálkozni speciális lazító gyakorlatokkal is, melyek például a jóga eszköztárában is bőségesen megtalálhatóak. Nagyon fontos, hogy ne húzódjunk vissza környezetünktől, járjunk társaságba, és bátran beszéljünk problémáinkról. Amennyiben úgy érezzük, nem tudunk segíteni magunkon, és reménytelenül elhatalmasodott rajtunk a levertség, forduljunk orvoshoz!

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!