Össztűz a rákra 1. rész

2012. 02. 06.
Szerző: Szimpatika
Nem halálos ítélet, és nem a világvége – ahogy sokan gondolják –, ha valakinél daganatos betegséget diagnosztizálnak – mondja Simon Tamás, a Magyar Rákellenes Liga elnöke. Igaz, néhány évvel ezelőtt még ez volt az általános nézet, és az is igaz, hogy a daganatos megbetegedések területén tartjuk dobogós helyünket a világban, hiszen Magyarországon a rákos megbetegedések a "halállistán" a szív- és érrendszeri kórok után a második helyen állnak. Mindennek ellenére nagy eredmény, hogy ami régebben halálos volt, mára krónikussá szelídült.

Hogy mi a különbség? Maga az élet, a túlélés egyre nagyobb esélye, a megelőzés lehetősége, vagyis a modern rákellenes küzdelem legfőbb pillérei.

Mit tehet mindezért, milyen szerepet vállalhat e fontos, sokakat érintő ügyben egy civil szervezet? Erre is válaszol a professzor, aki pályakezdése óta elkötelezett harcosa a betegségmegelőzésnek, az egészségkultúra terjesztésének.

– Gyermekszakorvosként végeztem, de az egészségnevelés mellett köteleztem el magam. És ez nem ellentmondás – eleveníti fel. – Az egészségtudatot kora gyermekkorban kell kialakítani, az egészséges felnőttkor érdekében. A Semmelweis Egyetemen ma is oktatok egészségkultúrát, másik kedvenc témám, az orvostörténet mellett. Két évvel ezelőtt azért vállaltam el a Magyar Rákellenes Liga elnöki tisztét, mert mélységes meggyőződésem, hogy ennek a civil szervezetnek a tevékenysége is beleillik abba a koncepcióba, amelyet orvosként vallok, nevezetesen, hogy az ember teheti a legtöbbet saját egészségéért.

Elmondja, hogy a liga több mint két évtizede alakult Ekchardt Sándor, a neves magyar professzor kezdeményezésére, és azóta is élenjár a rák ellenes küzdelemben. Kiemelten közhasznú egyesületként működik 1990 óta, ereje – mint minden civil szervezetnek – tagságában, támogatóiban rejlik. Az egész országban jelen van, de nemzetközi színtéren is együttműködik a hasonló szervezetekkel.

– Magyarországon 43 alapszervezetünk van, 6 ezer taggal, akiknek 35 százaléka gyógyult daganatos beteg vagy kezelt – jegyzi meg Simon Tamás.–- De hozzátartozók, családtagok és érdeklődők, szimpatizánsok is keresik velünk a kapcsolatot.

Az onkológiai szakma, az orvosok, kutatók, az onkológiai centrumok a legújabb ismeretek birtokában, a legmodernebb technikával, gyógyszerekkel, terápiás lehetőségekkel segítik a daganatos betegek gyógyulását, rehabilitációját. Személyre szabott, kombinált módszerekkel egyre több sikert érnek el. A civil szervezetek – köztük a Magyar Rákellenes Liga is – a köznapi embert szólítják meg azzal a céllal, hogy korai szakaszban, lehetőleg még a megelőzés idején eljusson mindenkihez a figyelmeztetés: a daganatos betegségek elkerülhetők, kivédhetők.

A civil szervezetek közül elsőként alakult meg a Magyar Rákellenes Liga, és jelmondata – "korai felismeréssel a rák is gyógyítható" – nem veszített érvényességéből, sőt egyre inkább aktuálissá válik.

Miért? Mert minden figyelmeztetés, felhívás, gondoskodás ellenére is alattomos módon szedi áldozatait a rák. Évente egy Esztergom nagyságú város lakóit veszítjük el daganatos betegségek következtében. Naponta 200 új beteget diagnosztizálnak, minden magyar család érintett közvetlenül vagy közvetve, rokoni, baráti köre által a megbetegedésekben. Pedig nem kellene, hogy így legyen.

Az előrejelzések sem biztatóak, ezek szerint 2035-re a világ felét érintik majd a daganatos betegségek, hacsak nem történik alapvető változás. Ez sokféle lehet, hiszen a világ tudósai folyamatosan dolgoznak az ellenszer felfedezésén. Igyekezetüket fékezi, hogy a rák kialakulásának konkrét oka ma még nem behatárolt, valamint az, hogy több száz daganatos betegség ismert, és kicsi a valószínűsége, hogy egyetlen gyógyszer felfedezése valamennyivel szemben hatékonynak bizonyulhat.

Folytatjuk...

forrás: MTI

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!