Rosszul beállított monitor, helytelenül kiválasztott szék vagy asztal, rossz fényviszonyok – csupa olyan tényező, amely fokozhatja a rossz közérzetet az irodában töltött nap végén. Ám ha mindez ideális, a számítógép előtt mozdulatlanul töltött 7–8 óra akkor is roppant megterhelő a szervezet, elsősorban a gerinc számára. Íme néhány tanács, amely segítségével megelőzheted a kellemetlen tünetek kialakulását.
– Nézz előre!
A monitor akkor van jó helyen, ha tőled 40–70 cm távolságban, a szemmagasságodnál kicsit lejjebb, pont középen helyezkedik el. Ha egész nap az egyik irányba fordított fejjel kell ülnöd, óhatatlanul megfájdul a nyakad és a vállad.
– Szemtorna
Időnként vedd le a tekintetedet a képernyőről, és szemelj ki egy távoli pontot. Néhány gyors pislogás után fókuszálj újra a távoli pontra, és csak az után a monitorra. Ezzel oldhatod a szemed izmainak görcsös feszülését, és elkerülheted a szemszárazság kialakulását.
– Hajolj előre!
Egyszerű és nagyon hatásos gyakorlat az előrehajlás. Mély belégzés közben nyújtózz magasra, majd csigolyáról csigolyára gördülve hajolj jó mélyre, és hagyd lógni a karjaidat. Ezután kilégzés közben ugyanilyen lassan egyenesedj fel, és fejed búbjával nyújtózz felfelé. Ismételd meg a gyakorlatot 4–5-ször.
– Vállmerevség ellen
Óránként pár percre állj fel az asztal mellől, és végezz néhány óvatos fej- és vállkörzést. Ha sokat kell gépelned, a csuklódat is mozgasd meg néhány lassú mozdulattal.
– Lábtorna
A lábaid zsibbadása ellen az a legjobb, ha ebédidőben tudsz sétálni tíz percet. Ha erre nincs lehetőség, az asztalnál ülve mozgasd meg lábadat néhány lábfejkörrel, majd feszítsd le és vissza a lábfejed. Ezután állj fel, és emelkedj lábujjhegyre, majd helyezd a testsúlyod a sarkadra.