Az értelmes élet pszichológiája
A transzperszonális kifejezést – amely azt jelenti: túl a személyesen – elsőként Jung használta, arra utalva, hogy a hétköznapi világon túl is léteznek emberi tapasztalatok, amelyek befolyásolják és gazdagítják életünket. A spirituális élményeket a pszichológia sokáig kizárta a vizsgált jelenségek köréből, ám ez az álláspont mára tarthatatlannak bizonyult. A lélektan tudománya elismerte a spiritualitás és a transzcendencia létezését, s ezzel visszahelyezte az embert abba az egyetemességbe, amelynek szerves részét képezi.
Mindannyian érzékeljük napjaink sokirányú – világgazdasági, politikai, környezeti, népesedési – válságjelenségeit, melyek mind azt jelzik, hogy paradigmatikus világképváltozásnak, szemléleti fordulatnak a küszöbén állunk. Az anyagelvű, elidegenedett világszemlélet hanyatlásának és egy új, spiritualizált valóságkép lassú újraépülésének lehetünk tanúi.
A transzperszonális lélektan korunk emberének alapvető spirituális hiányállapotával és szükségleteivel szembesít, és új szintézist keresve igyekszik ismét teljessé tenni csonkult szemléletünket, visszakapcsolni szellemi gyökereinkhez, amelyekkel elveszítettük az összeköttetést.
A transzperszonális pszichológia öt fő kérdése:
- Mit jelent számomra emberi lénynek lenni?
- Ki vagyok én – magamnak, neked, nektek?
- Miért vagyok itt, mi az életem célja, értelme, jelentése?
- Honnan jöttem, hová tartok, milyen kapcsolatban állok a kozmosszal, az emberiséggel, közösségekkel, szeretteimmel?
- Hogyan tehetném a világot egészségesebbé?
A transzperszonális pszichológia és filozófia nem szab határt az ember személyes világának ott, ahol a tudományos megismerés határai vannak. Feltételezi, hogy létezhet másik valóság is, olyan dimenziók, melyek felfogására érzékszerveink nem képesek. Olyan kérdésekkel is foglalkozik, mint például életünk kiszámíthatatlanságának elviselése, a "vagy-vagy" típusú gondolkodás helyett az "is-is" szemlélet felvétele, az előítélet-nélküliség, az a képesség, hogy érzékenyen reagáljunk embertársaink szenvedésére, vágy a pillanat mély megélésére, továbbá a hála és a rácsodálkozás képessége, köszönet az élet egyedi adományaiért.
A Transzperszonális pszichológia és pszichoterápia című, több mint 500 oldalas, szép kiadású könyv az első magyar nyelvű kiadvány, amely az irányzat egészét és jövőbeli misszióját is bemutatja, a téma legnagyobb szaktekintélyeinek gondozásában.
A cikkben hivatkozott linkek:
Olvasna még a témában?
A nyitólapról ajánljuk
Friss cikkeink
- Arany Szeptember: összefogás a gyermekkori daganatok korai felismeréséért
- Visszafordítható-e a szívelégtelenség?
- Korábban jöhet a pubertás a parfümök és a kozmetikumok miatt
- Százezreket érint a sajátos nevelési igényű gyermekek nevelése
- Itt az ideje a gyermekünk szemvizsgálatának
- Öt másodpercre van szükség a békésebb vitákhoz
- Kiégés ellen: hétféle módon is kipihenhetjük magunkat
- A macskák majdnem fele apportíroz
- Fejfájás, fülfájás, kattogás? Az állkapocsízület is lehet a baj forrása
- Hogyan diagnosztizálható a PTSD?
- Vissza az edzőterembe: 10 + 5 tipp a szeptemberi újrakezdéshez
- Szeptember, a tüdőfibrózis hónapja
Hírlevél
Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.
Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!