A transzperszonális kifejezést – amely azt jelenti: túl a személyesen – elsőként Jung használta, arra utalva, hogy a hétköznapi világon túl is léteznek emberi tapasztalatok, amelyek befolyásolják és gazdagítják életünket. A spirituális élményeket a pszichológia sokáig kizárta a vizsgált jelenségek köréből, ám ez az álláspont mára tarthatatlannak bizonyult. A lélektan tudománya elismerte a spiritualitás és a transzcendencia létezését, s ezzel visszahelyezte az embert abba az egyetemességbe, amelynek szerves részét képezi.
Mindannyian érzékeljük napjaink sokirányú – világgazdasági, politikai, környezeti, népesedési – válságjelenségeit, melyek mind azt jelzik, hogy paradigmatikus világképváltozásnak, szemléleti fordulatnak a küszöbén állunk. Az anyagelvű, elidegenedett világszemlélet hanyatlásának és egy új, spiritualizált valóságkép lassú újraépülésének lehetünk tanúi.
A transzperszonális lélektan korunk emberének alapvető spirituális hiányállapotával és szükségleteivel szembesít, és új szintézist keresve igyekszik ismét teljessé tenni csonkult szemléletünket, visszakapcsolni szellemi gyökereinkhez, amelyekkel elveszítettük az összeköttetést.
A transzperszonális pszichológia öt fő kérdése:
- Mit jelent számomra emberi lénynek lenni?
- Ki vagyok én – magamnak, neked, nektek?
- Miért vagyok itt, mi az életem célja, értelme, jelentése?
- Honnan jöttem, hová tartok, milyen kapcsolatban állok a kozmosszal, az emberiséggel, közösségekkel, szeretteimmel?
- Hogyan tehetném a világot egészségesebbé?
A transzperszonális pszichológia és filozófia nem szab határt az ember személyes világának ott, ahol a tudományos megismerés határai vannak. Feltételezi, hogy létezhet másik valóság is, olyan dimenziók, melyek felfogására érzékszerveink nem képesek. Olyan kérdésekkel is foglalkozik, mint például életünk kiszámíthatatlanságának elviselése, a "vagy-vagy" típusú gondolkodás helyett az "is-is" szemlélet felvétele, az előítélet-nélküliség, az a képesség, hogy érzékenyen reagáljunk embertársaink szenvedésére, vágy a pillanat mély megélésére, továbbá a hála és a rácsodálkozás képessége, köszönet az élet egyedi adományaiért.
A Transzperszonális pszichológia és pszichoterápia című, több mint 500 oldalas, szép kiadású könyv az első magyar nyelvű kiadvány, amely az irányzat egészét és jövőbeli misszióját is bemutatja, a téma legnagyobb szaktekintélyeinek gondozásában.