Nemzetközi statisztikák szerint a tudományos orvosi ellátás mellett – vagy gyakorta éppen azzal szemben – az iparilag fejlett országokban mind több beteg fordul a természetgyógyászathoz. Az Egyesült Államokban a jóga az alternatív orvoslás hatodik helyezettje, ami azt jelenti, hogy az amerikaiak 6,1 százaléka egészségügyi célból jógázik.
Az indiai eredetű komplex gyakorlatrendszer egyfajta önismereti útként határozza meg magát, mellyel meditatív lelkiállapot idézhető elő, ez pedig sok testi és lelki panaszon segíthet, például tudományos megfigyelések igazolták, hogy így csökkenthető a magas vérnyomás.
Sokan ismétlődő gerincpanaszok miatt végeznek jógagyakorlatokat. Karen J. Sherman és munkatársai hat amerikai nagyvárosban kerestek önként jelentkezőket arra a vizsgálatra, melyben a jógázás, illetve a fizioterápiában használatos izomgyakorlatok eredményességét hasonlították össze.
Összesen 228 felnőtt került a vizsgálatba, akiket véletlenszerűen soroltak három csoportba, a jógázókéba, vagy azok közé, akik szakemberek segítségével 15 féle izomgyakorlatot végeztek panaszaik javítására, illetve egy kisebbe, amely csak a derékfájás idején használható életmódtanácsokat tartalmazó könyvecskét kapott. Mindkét csoport tagjai 12 hétig folytatták a programot.
A jógaprogram figyelembe vette az egyéni fizikai és lelki körülményeket. A programban voltak légzőgyakorlatok és a végén relaxáció is. A testgyakorlatokkal kezelt csoport tagjai a különböző izomcsoportok megfeszítését összesen 52 percig végezték.
A leggyengébben a könyvből, saját gyakorlatok végzésével próbálkozók derékpanaszai javultak. A jógázók fájdalmai jelentősen csökkentek már a program 12. hetétől. A jógázás azonban nem hozott komolyabb enyhülést, mint a megfelelően vezényelt fizioterápiás izommozgás. A kutatók szerint a jóga esetében is az izomfeszítés és a testtartás változása hozta a javulást, és nem a meditáció.