Pókcsípés kezelése házilag: a legjobb praktikák
A pókcsípés más, mint a méhcsípés
Kezdjük azzal, hogy a pókcsípések eltérnek a méh vagy a darázs „csípésétől”. Ez utóbbiak ugyanis fullánkkal szúrnak, míg a pókok a zsákmányszerzésre használt csáprágóval harapnak belénk, ha rájuk ijesztünk.
Erre sok faj egyébként nem is képes, mert nem elég erős a csáprágójuk az emberi bőr átlyukasztásához.
Veszélyes a pókcsípés?
A pókok ragadozó ízeltlábúak, amelyek a csáprágójukkal juttatnak mérget áldozataikba. Ez a méreg általában fehérjékből, illetve neurotoxikus anyagokból áll.
A pókméreg ugyanis nemcsak megöli az áldozatát, hanem egyben a belső szerveket is feloldja, hogy aztán azokat kiszívhassa.
A szövetek feloldására befecskendezett fehérjék azonban ritkán okoznak komolyabb problémákat, a súlyosabb tünetekért inkább az egyéb anyagok felelősek.
Szerencsére csak néhány olyan pókfaj van Magyarországon, amely csípése komolyabb tüneteket okozhat. Ezek a mérges dajkapók, illetve két farkaspók faj: a szongáriai cselőpók és a pokoli cselőpók.
A dajkapók csípése és a két cselőpók csípése tehát súlyos tüneteket okozhat, de a többi fajnál nem beszélhetünk komoly kockázatról.
Azaz bár van számos további faj, ami meg tud csípni – többek között a keresztes pókok, a vidrapókok, illetve pár további farkaspók csípése is kellemetlen, nem kell tartanunk súlyos következményektől.
Sok pók pedig olyan vékony csáprágókkal rendelkezik, amelyekkel képtelen átharapni az emberi bőrt. A számos otthonban megtalálható kaszáspók például ebbe a kategóriába esik. (És nem is tartozik a pókok közé.) Így a kaszáspók csípése lényegében legenda.
A pókcsípés tünetei
A pókok általában csak egyszer csípik meg az embert. Relatíve gyakori az éjszakai pókcsípés, ilyenkor a véletlenül az ágyunkba keveredő pók megijed a mozgásunktól, és önvédelemből harap meg.
A pókcsípés enyhébb esetben egy 1-2 centiméteres, viszkető, égő vörös duzzanat, amelynek a közepén szúrcsatorna található. A két csáprágó miatt jellegzetes a dupla csípésnyom, bár a kiváltott gyulladásos reakció, illetve a vakarás következtében sokszor nem érhető tetten ez a tipikus tünet.
Sőt, a pókcsípés gyakran hasonlít más ízeltlábú csípéséhez (ágyi poloska csípése, szúnyogcsípés stb.) A pontos tünet függ a csípés helyétől, a pók fajtájától és életkorától (!), illetve a megcsípett egyén szervezetének sajátságaitól is.
A veszélyesebb fajok harapása az alábbi súlyosabb tüneteket válthatja ki:
- Elkékült vagy belilult csípés,
- A csípés helye megkeményedik,
- Hólyagosodás, gennyesedés,
- Erős fájdalom,
- Zsibbadás, mozgászavar,
- Szapora szívverés.
Ezekben az esetekben mihamarabb forduljunk orvoshoz. Előfordulhat ugyanis, hogy a csípés környékén elhal, majd hegesedik a bőrfelület.
Nagyon ritkán allergiaszerű tünetek is jelentkezhetnek (izzadás, szédülés stb.) De van-e egyáltalán olyan, hogy pókcsípés allergia? A többi ízeltlábú csípéséhez hasonlóan a pókcsípés is képes allergiás reakciót kiváltani. Ez azonban a magyarországi fajok esetén nagyon ritka.
A legtöbb esetben csak lokális gyulladásról beszélünk, roppant kevés olyan eset van, amikor a szervezet szisztémás reakciókat ad (anafilaxia). Magyarországon a hetvenes években volt az utolsó ilyen eset.
Ezzel együtt ha erőteljes allergiás tüneteket tapasztalunk, menjünk orvoshoz!
Pókcsípés kezelése házilag
De természetesen nem kell minden esetben orvoshoz fordulni, sőt. Ha nem tapasztaljuk magunkon a fent felsorolt tüneteket, nyugodtan otthon maradhatunk.
A pókcsípés legtöbb esetben ugyanis magától is elmúlik pár nap alatt. Ha szeretnénk enyhíteni a tüneteken, akkor jó hír, hogy pókcsípés kezelése házilag is lehetséges.
Az alábbi házi praktikák segíthetnek:
- Aktív szén vagy szódabikarbóna helyi alkalmazása
- Káposztalevél, aloe vera, kurkuma vagy bazsalikom helyezése a csípésre
- Jegelés, hideg borogatás
A vény nélkül kapható acetilszalicilsav, illetve betametazon tartalmú készítmények is sikerrel alkalmazhatók pókcsípésre. Az antihisztamin tartalmú krémek szintén segíthetnek.
Borítókép: freepik.com
A cikkben hivatkozott linkek:
Olvasna még a témában?
A nyitólapról ajánljuk
Friss cikkeink
- Arany Szeptember: összefogás a gyermekkori daganatok korai felismeréséért
- Visszafordítható-e a szívelégtelenség?
- Korábban jöhet a pubertás a parfümök és a kozmetikumok miatt
- Százezreket érint a sajátos nevelési igényű gyermekek nevelése
- Itt az ideje a gyermekünk szemvizsgálatának
- Öt másodpercre van szükség a békésebb vitákhoz
- Kiégés ellen: hétféle módon is kipihenhetjük magunkat
- A macskák majdnem fele apportíroz
- Fejfájás, fülfájás, kattogás? Az állkapocsízület is lehet a baj forrása
- Hogyan diagnosztizálható a PTSD?
- Vissza az edzőterembe: 10 + 5 tipp a szeptemberi újrakezdéshez
- Szeptember, a tüdőfibrózis hónapja
Hírlevél
Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.
Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!