Amit a böjtről tudni kell...
A nyugati kultúra embere két-háromszorosát fogyasztja annak a táplálékmennyiségnek, amelyre szervezetének valójában szüksége van. Az ily módon igénybe vett szervezet kevésbé ellenálló, hiszen többszörös munkát végez. A rossz táplálkozás tehát kedvez a betegségek kialakulásának. Ilyenformán a koplalás tulajdonképpen gyógyítás! Megfigyelhető például, hogy a beteg gyerekek, de az állatok is – akik még ösztönösen esznek, illetve betegség esetén nem esznek – önmagukat gyógyítják a böjtöléssel. Láz, izomgörcs, influenza, fülgyulladás és emésztési problémák esetén a pihenés és egy 2-3 napos böjtkúra minden orvosságnál hatékonyabb.
Mert a böjt lélegzetvételnyi szünetet ad az újabb és újabb táplálékot feldolgozni kényszerülő szervezet számára. A koplalás belső nagytakarítás, ilyenkor távoznak azok a salakanyagok és mérgek, amelyek apránként felhalmozódnak szervezetünkben, leépül a lerakódott felesleges fehérje, a legkisebb véredényekben, a hajszálerekben és a kötőszövetekből pedig a vese segítségével kiválasztódnak és kiürülnek a lerakódott méreganyagok.
Az evés és a böjtölés ugyanúgy összetartozik, mint az alvás meg az ébrenlét, a belégzés és a kilégzés. Természetes életritmusunkban mindkét pólusnak megvan a maga helye: az étkezési és böjtperiódusok állandó váltakozásában élünk, csupán a ritmus szabályozható. A civilizáció fejlődésével majdnem feledésbe merült ez az igazság. A böjtperiódusok egyre rövidebbek. De nemcsak a civilizációs fejlődés, a természettől és a természetes élettől való eltávolodás tüntette el az életünkből a rendszeres böjtöt, hanem a vallásos élet visszaszorulása, hiszen a vallási böjtök hagyományai elveszítették jelentőségüket. A vallások mind többet és többet veszítettek hagyományaikból, így mára a böjtölésnek néhány szegényes maradványa maradt csupán: nálunk elsősorban a nagypénteki böjt, a görög-ortodoxoknál a húsvéti, a zsidó hagyományban pedig a jomkippur.
Többféle böjt létezik. A teljes böjt esetén csak vizet és teát ihatunk.
Léböjtkúrában naponta ötször frissen préselt gyümölcs vagy zöldséglevet iszunk, és sok-sok vizet.
Tarthatunk kásakúrát is. Ilyenkor zabból, rizsből, lenmagból folyékony állagú kását főzünk, természetesen só és cukor nélkül. Kis adagokban és melegen együk a kását, ha pedig egy kicsit barátságosabbá szeretnénk tenni az étkezést, szórjunk rá egy kevés fahéjat vagy keverjünk hozzá kiskanál mézet!
Gyógyböjt során teát és vizet iszunk a nap folyamán, valamint két alkalommal főtt zöldség levét vagy nyersen préselt gyümölcs- és zöldséglevet. Elsősorban az anyagcserezavarokon segít.
Terhes nők és kismamák ne koplaljanak, mert azonnal megszakítja a tejkiválasztást, de a nagyon idősek és a szívbetegségben szenvedők sem. Nem javasolják a szakemberek a böjtöt a rákos és az AIDS-es betegeknek sem, mivel nem rendelkeznek megfelelő életenergiával.
A cikkben hivatkozott linkek:
Olvasna még a témában?
A nyitólapról ajánljuk
Friss cikkeink
- Arany Szeptember: összefogás a gyermekkori daganatok korai felismeréséért
- Visszafordítható-e a szívelégtelenség?
- Korábban jöhet a pubertás a parfümök és a kozmetikumok miatt
- Százezreket érint a sajátos nevelési igényű gyermekek nevelése
- Itt az ideje a gyermekünk szemvizsgálatának
- Öt másodpercre van szükség a békésebb vitákhoz
- Kiégés ellen: hétféle módon is kipihenhetjük magunkat
- A macskák majdnem fele apportíroz
- Fejfájás, fülfájás, kattogás? Az állkapocsízület is lehet a baj forrása
- Hogyan diagnosztizálható a PTSD?
- Vissza az edzőterembe: 10 + 5 tipp a szeptemberi újrakezdéshez
- Szeptember, a tüdőfibrózis hónapja
Hírlevél
Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.
Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!