Vidéken nyitottabbak a gyerekek arra, hogy tanuljanak az egészségről, de országszerte tudatosabban gondolkodnak a helyes táplálkozásról, megfelelő mozgásról azok, akik részt vettek a Nestlé NUTRIKID elnevezésű táplálkozási oktatóprogramjában.
Olyan szülőket is megkérdeztek, akiknek 10-12 éves gyerekeik vannak. A szülők válaszaiból kiderült, hogy ugyan többet mozognak, de több időt töltenek képernyő előtt a gyerekek, mint ahogy azt szüleik gondolják.
A gyerekek gyakoribb sportolásról számoltak be, mint a szülők: tízből három vallja, hogy mindennap legalább egy órát sportol, ezzel szemben pusztán a szülők 13%-a gondolta ezt a rendszerességet.
A szülők alulbecsülik a gyerekek tévénézési és számítógépezési szokásait is: míg a gyerekek átlagosan naponta 3 órát töltenek képernyő előtt, addig a szülők ezt csak 2 órának érzékelik.
Szembetűnő a különbség a gyorséttermi ételek fogyasztásának megítélésében is. Míg a gyerekek 15%-a naponta eszik pl. hamburgert vagy pizzát, ezzel pusztán szüleik 1%-a van tisztában.
Tudatosabbak és árnyaltabb gondolkodásúak az egészséges életmód terén azok a tanulók, akik korábban részt vettek a NUTRIKID programban – ez derült ki a nyolcadikosok válaszaiból, amelyben az ismeretanyag hosszú távú hatását vizsgálták. A tettek mellett az egészségről való gondolkodásban is lettek eredmények: a NUTRIKID gyerekeknek 24%-a gondolja azt, hogy nincsen szüksége arra, hogy mindennap főtt ételt egyen, akik nem tanulták a programot, 35%-ban mondták ugyanezt.
Vidéken sikeresebb a program: jobb válaszokat adtak a lexikális kérdésekre az itteni tanulók. „Ez annak köszönhető, hogy vidéken erősebb közösségformáló, közösség összetartó hatása van a NUTRIKID-nek. A gyerekek szívesen tanulnak délutánonként kis csoportokban az egészséges táplálkozásról, és így hasznosan töltik a szabadidejüket” – mondta Antal Emese, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének elnöke.
A kutatásról
A Nestlé két időpontban, három korcsoportban kérdezte az egészséges életmódról a NUTRIKID programban részt vett diákokat, illetve szüleiket, valamint a programban részt nem vevő tanulókat és szüleiket. A kérdőív célja az volt, hogy feltérképezze, milyen eredménye van a 2003-ban útjára indított, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének támogatását élvező, egészséges táplálkozást középpontba helyező NUTRIKID oktatócsomagnak. 2010 októberében 1152, majd 2011 májusában 1211 ötödikes és hatodikos tanuló válaszolt a kérdésekre; köztük nagyjából fele arányban voltak olyanok, akik részt vettek NUTRIKID oktatásban. 571 szülőt hasonló módon kérdeztek. A kutatásban részt vevő nyolcadikosok köréből szintén megközelítőleg fele arányban kerültek ki a NUTRIKID diákok: 422 tanuló töltötte ki a kérdőívet.