Hol jó szülni?
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Talán ennek apropóján is dobta piacra a Saxum kiadó F. Várkonyi Zs. – Geréb Á. – Ruskó R. – Tiszóczi E.: Otthonszülés? című könyvét. A tanulmánykötet három részre tagolódik, a szerzők saját tapasztalataikat, meglátásaikat és kutatásaik eredményeit mondják el erről a sokak érdeklődésére számot tartó témáról.
A könyv nem akarja megmondani a „tuti” megoldást, igyekszik a téma súlyához mérten objektív maradni. Ruskó Rita és Tiszóczi Enikő kutatása az otthonszülés "történelmét", tapasztalait elemzi, de hiányolom belőle a konkrét adatokat, az összehasonlítást esetleg más országokkal – és nem kizárólag a mindig hivatkozott Hollandiával.
F. Várkonyi Zsuzsa kutatásának színhelye egyes esetekben ugyan az Egyesült Államok, de az ottani helyzet erőteljes hasonlóságot mutat a magyar viszonyokkal. F. Várkonyi Zsuzsa írásában különösen szimpatikus számomra, hogy nem konkrétan az otthonszülésért, hanem a háborítatlan szülésért száll síkra, amelyet szerinte akár kórházi körülmények közt is meg lehet teremteni. Interjúrészleteiben vannak pozitív történetek is kórházi szülésekről, nem esküszik arra, hogy az egyedül üdvözítő út kizárólag az otthoni szülés lehet. Megdöbbentő és vicces hasonlatként veti fel, mi lenne, ha egy, az első nemi kapcsolatát létesítő férfi előtt megjelenne egy bizottság, amely megvizsgálja, megtapogatja, megborotválja, és megmondja, hogyan, miképpen csinálja a dolgát.
Geréb Ágnes, aki a könyvet már házi őrizetbe vétele alatt írta meg, természetesen az otthonszülés mellett emel szót. Ellentétben F. Várkonyi hozzáállásával ő olyan történeteket elevenít fel számunkra, melyekben a kórház egyértelműen negatív fogalomként jelenik meg.
A könyv témája nagyon fontos, azért is, mert bár 2011 áprilisában megszületett az otthonszülést szabályozó rendelet, melyet a 2011. május 1. után bekövetkező szülészeti eseményekre lehet alkalmazni, ez gyakorlatilag ellehetetleníti az otthonszülést. A jogszabály számos megszorítást tartalmaz, melyeknek indoka nem mindig egyértelmű. Az intézményen kívüli szülés legkomolyabb kerékkötője pedig a kötelező felelősségbiztosítás, mivel jelenleg Magyarországon ezt egyetlen biztosító sem vállalja. Így marad az illegális otthonszülés, vagy a kórház.
F. Várkonyi Zsuzsa - Geréb Ágnes - Rusko Rita - Tiszóczi Enikő: Otthonszülés?
Kiadó: SAXUM KIADÓ KFT.
Sorozat: SZIMPOZION - AZ ÉLET DOLGAI
Kiadás éve: 2011
1480 Ft
A cikkben hivatkozott linkek:
„Tájoló” kvíz
Ha januárban kitölti Tájoló kvízünket, megnyerheti az IBUSZ retro táskáját, amit kifejezetten azoknak ajánlunk, akik bíznak abban, hogy a korlátozások után idén kinyílhat a világ, és végre becsomagolhatja mindenki az útipoggyászát!
E havi Tájoló kvízünk kérdéseire a válaszokat korábbi cikkeinkben találhatják a szimpatika.hu oldalon. A kérdések megválaszolásában segítséget nyújt az oldal tetején található keresés funkció!
A nyitólapról ajánljuk
* A kockázatokról olvassa el a használati útmutatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát!
** Étrend-kiegészítő, nem helyettesíti a kiegyensúlyozott, vegyes étrendet és az egészséges életmódot.
Friss cikkeink
- A férfiak intim daganatairól
- A járvány alatt is merjünk segítséget kérni!
- Mi okozhatja a kiújuló arcüreggyulladást?
- Mit tehetünk, ha túlsúlyos a gyerek?
- Bőrbetegségtől szenvednek a delfinek a klímaváltozás miatt
- Növényvédők segíthetik az antibiotikum-rezisztencia elleni harcot
- A koronavírusos eseteknél tovább tart a tüdőgyulladás
- Vércukorszintmérő fülbevalót fejlesztettek ki
- Izrael előjogokat biztosít azoknak, akiket már beoltottak
- Több száz programmal várják a diákokat Semmelweis Egyetemen
- Egyre több helyen lesz nagy a szárazság
- Ausztriában felvilágosító kampány indul a védőoltásokról
Hírlevél feliratkozás
Aktuális magazinunk

Ingyenes magazinunkat kérje gyógyszerészétől a Szimpatika emblémával ellátott gyógyszertárakban! A korábbi számokat ide kattintva érheti el