Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

A herpesz vírus okozta betegségek: ajakherpesz, nemi herpesz

Módosítva: 8/14/2024 3 perc egészségImmunrendszerAntibiotikumLázvírusStresszNyárKérdezze meg kezelőorvosát!SzájápolásmenstruációVírusos megbetegedésekHerpesznyirokcsomóleégésÖsszes cikk
A herpesz vírus okozta bőrbetegségek közül az ajakherpesz és a nemi herpesz a leggyakoribb. A legtöbb ember hordozza a vírust, amely különféle hatások következtében kiújíthatja ezt a kellemetlen betegséget. A herpesz sajnos nem gyógyítható, csupán a tünetek kezelésére és enyhítésére van lehetőség.

A herpesz vírus, illetve a herpesz típusai

A herpesz vírusnak (HSV, Herpes simplex) többféle változata van. Ezek közül a leggyakoribbak:

  • HSV 1, általában az ajakherpesz (herpes labialis)  okozója
  • HSV 2, általában a nemi herpesz okozója (herpes genitalis)
  • Varicella zoster, a bárányhimlő, illetve az övsömör okozója

A HSV 1 és a HSV 2 mind az ajak környékén, mind a nemi szerveknél kiválthat tüneteket. Bár a HSV 1 által okozott herpesz általában az arcon jelenik meg, a HSV 2 pedig legtöbbször a nemi szervek tájékán okoz tüneteket, mindkettő variáns állhat mindkét herpesztípus mögött. A klinikai tünetek alapján nem lehet elkülöníteni a kettőt, ehhez laboratóriumi vizsgálat szükséges.

A herpeszvírust a legtöbben gyerekkorban kapják el, de felnőttként is megfertőződhet az ember. A vírus lényegében mindenütt jelen van, és leggyakrabban a közösen használt evőeszközök, poharak, törülközők vagy nyálkahártya-érintkezés (csók, szexuális együttlét) által terjed. A vírus a szervezetbe bejutva elvándorol a környéki idegrendszer központjaiba (idegdúcok). Az idegdúcokban található vírusokat sajnos nem lehet kiirtani, a herpesz vírus pedig azután különféle tényezők hatására aktiválódhat.

Az ajakherpesz

Az ajakherpesz a száj környékén több helyütt is előfordulhat. A leggyakoribb esetben az ajkakon alakul ki, de a herpesz az orrban is megjelenhet (orr herpesz), ezen felül a herpesz arcon is feltűnhet. Az ajakherpesz időnként akkora fájdalmat okozhat, hogy megnehezítheti az evést.

A nemi herpesz vagy genitális herpesz

A nemi herpesz vagy genitális herpesz a nemi szerveken vagy a nemi szervek környékén alakul ki. A hólyagok kialakulása férfiaknál a hímvesszőn, a nőknél a szeméremtesten a legtipikusabb, de a végbélnyílás környékén is előfordulhat. Ritkább esetekben a húgycsőre is átterjedhet, amely égő érzést okoz a vizelés során. A nemi herpesz nagyon kellemetlen, hetekig komoly diszkomfortot okozhat. A nők mindegy harmadánál megjelenik menzeszkor.

Herpesz vírus okozta tünetek egy nő ajkán. (Forrás: freepik.com)

A herpesz tünetei és lefolyása

A betegség az első fertőzést követően van, hogy tünetmentes. De gyakori az is, hogy első alkalommal erősebb tüneteket produkál, mint a későbbi kiújulás során:

  • Láz
  • Levertség
  • Megnagyobbodott nyirokcsomók

Ezek az erősebb tünetek inkább a nemi herpeszre jellemzők, de előfordulhatnak az ajakherpesz esetén is.

De hogyan is néz ki a betegség lefolyása? Az elsődleges fertőzés során egy 2-7 napos lappangási idő után jelentkeznek az első tünetek. Először vörössé és feszessé válik a bőr, bizseregni, égni kezd. Utána alakulnak ki a tipikus körülírt, vörös, kezdetben színtelen nedvvel (savóval) teli hólyagocskák.

A hólyagocskák tartalma egy idő után zavarossá válik, majd kifakadnak, és fekélyekké alakulnak át. A fekélyek aztán idővel kiszáradnak, pörkké alakulnak, majd meggyógyulnak. A fekélyek általában 7-14 nap alatt tűnnek el nyom nélkül.

A herpesz okai

A herpeszt minden esetben a vírus okozza. Azonban több tényező hatására is aktiválódhat:

  • Legyengült immunrendszer
  • Más fertőző betegség, pl. gyomorfertőzés
  • Antibiotikum szedése
  • Lázas állapot
  • Érzelmi trauma, stressz
  • Menzesz
  • Napfény, leégés

A herpesz kezelése

A herpesz sajnos még nem gyógyítható. A tünetek azonban mérsékelhetők és kezelhetők. A vényköteles, aciklovir tartalmú tabletták segíthetnek mérsékelni a tüneteket, főleg azoknál, akiknél havi rendszerességgel jelentkezik a nemi herpesz. (Az aciklovir ugyanis bár nem tudja kiirtani a vírust, a szaporodását meggátolhatja.) Orvosi javallatra szedhetjük őket vagy folyamatosan, vagy a kezdeti tünetek kialakulása után. Ebben az esetben időnként még a hólyagok kialakulása is megelőzhető.

Herpesz kenőcs: segít a tünetek enyhítésében

De vannak vény nélkül kapható aciklovir, illetve hialuronsav-tartalmú krémek, amelyek szintén enyhíthetik a tüneteket. Ezen felül számtalan ecsetelő és kenőcs kapható, amelyek jórészt szárító (cinkpaszta), illetve gyulladáscsökkentő hatásuknak (pl. körömvirág) köszönhetően segítenek.

Bizonyos esetekben indokolt lehet orvoshoz fordulni. Amennyiben a hólyagocskák nagy területen jelentkeznek, az arcon, gáttájékon vagy a törzsön jelennek meg (herpesz a testen), menjünk el egy bőrgyógyászhoz! Ugyanez igaz akkor, ha a herpesz heves fájdalommal jár vagy gyakran kiújul.

Tippek herpesz ellen – így előzhetjük meg a tünetek kialakulását

Eltérő, hogy ki mennyire fogékony a herpesz kialakulására, ugyanis nemcsak az immunrendszer állapotától függ a tünetek megjelenése. Ezzel együtt az immunrendszer támogatásával tehetünk a herpesz kiújulása ellen:

  • Igyunk sok folyadékot!
  • Fogyasszunk immunerősítő hatású gyümölcsleveket (narancs, grapefruit, kiwi, alma stb.)!
  • Együnk vitaminokban dús ételeket (gyümölcsök, zöldségek, hidegen sajtolt növényi olajak stb.)!
  • Tegyünk a stressz ellen: sportoljunk, meditáljunk vagy használjunk relaxációs technikákat!

Amennyiben nagyon rossz állapotban van az immunrendszerünk, vér-oxigenációs kezelés (H.O.T.), vitamin-infúziós kúra, illetve a sajátvér-infúziós kezelés is indokolt lehet.

Tekintse meg a Szimpatika herpesz elleni készítményeit!

Borítókép: freepik.com

A herpesz vírus különféle típusai többféle betegséget okozhatnak, ezek közül a leggyakoribbak az ajakherpesz, illetve a nemi herpesz.