Igaz-e, hogy veszélyesek a fényvédő termékek?

Szerző: Szimpatika
Nemrégiben felröppentek bizonyos hírek a fényvédő termékek biztonságáról. A témában felmerülő kérdésekre dr. Boros-Gyevi Márta, az Oxygen Medical bőrgyógyász-kozmetológusa válaszol.
Legyünk nagyon óvatosak a naptejekkel! – figyelmeztet az Environmental Working Group (EWG) nevű csoport. A nonprofit szervezet szerint ezek a készítmények nemcsak a bőrrák növekedését gyorsíthatják fel, de a hormonrendszer működését is megzavarhatják. Azzal is vádolják a gyártókat, hogy a napvédők egyáltalán nem hatékonyak, így hamis biztonságba ringatják a felhasználókat.

Az American Academy of Dermatology (Bőrgyógyászok Amerikai Akadémiája) szerint ezek az állítások nem igazak. Tudományos bizonyítékok támasztják alá a napvédők hatékonyságát, így kiemelten fontosak a bőrrák elleni küzdelemben. Mindazonáltal a szakértők az EWG két állításával is egyetértettek. Egyrészt, hogy nem bízhatunk abban, hogy ha reggel egyszer bekenjük magunkat, az egész nap védeni fog minket a tűző napon. Másrészt, hogy a legtöbb ember közel sem tesz meg mindent a fényvédelem érdekében.

A hatékony fényvédelem 4 szabálya:

1. Gyakran ismételjük a krémezést! Az UVA-sugaraktól nem égünk le, de hosszú távon ez felelős a bőr öregedéséért, és bizonyítottan szerepet játszik a legrosszabb indulatú bőrdaganat, a melanoma kialakulásában is. A bőr barnaságát, de a leégést is az UVB sugarak okozzák, amelyek szintén hozzájárulnak a bőrrák kifejlődéséhez. Az SPF, a Sun Protection Factor rövidítése, vagyis a fényvédő faktorra utal. Az UVA-faktor az UVA-sugárzás elleni védelem erősségét jelenti. A fényvédő faktor melletti szám arra utal, hogy hányszorosan több időt tölthetünk a napon leégés nélkül a naptej használatával. Ha például fényvédő krém nélkül 3 perc alatt leégünk, akkor egy 30 faktoros fényvédő krémmel ez az idő 30x3 percre, azaz kb. 90 percre tolódik ki. Vagyis ilyen faktorszám mellett is legalább másfél óránként ismételnünk kell a krémezést. Fontos az is, hogy mielőtt kimegyünk a napra, előtte 20 perccel kenjük be magunkat, mert körülbelül ennyi idő kell, míg a naptejek kifejtik a hatásukat. A tavalyi termékek is megfelelnek, mivel a fényvédőket direkt úgy fejlesztették ki, hogy ellenálljanak a nagy hőmérséklet-változásoknak. A vízzel, a homokkal való érintkezés azonban tönkreteheti a naptej hatását, és a védelem már nem lesz garantált. Ezért ha biztosra akarunk menni, vásároljunk új terméket! – figyelmeztet dr. Boros-Gyevi Márta, az Oxygen Medical bőrgyógyásza.
2. A víz és a napernyő alatt is védekezzünk! Aki a napernyő vagy fa alatt hűsöl, azt csak az UV-sugarak 50-80 százaléka éri, ami bőven elég ahhoz, hogy lebarnuljon. Fél méterrel a víz felszíne alatt az eredeti sugárzás 40 százaléka mérhető, és mivel a bőrt a víz folyamatosan hűsíti, nem is érezzük, hogy égünk, így ilyenkor használjunk vízálló terméket. Az autó ablaküvege szintén 80 százalékban engedi át az UVA-sugarakat, ezért használjunk legalább UV-filterrel ellátott ellátott nappali krémet. UV szűrő ugyanis a régebbi autótípusokban csak a szélvédőben van, az oldalsó ablaküvegekben nincs. Korábbi kutatások kimutatták, hogy a sofőrök bal oldali testrészein (bal kar, bal arcfél) gyakrabban fordult elő melanoma, mivel erről az oldalról érte őket döntően napfény.
3. Ne tartsunk a vegyi anyagoktól! Az EWG jelentésében aggódott a naptejekben található retinyl palmitate miatt, mert úgy tartják, hogy növeli a bőrrák kockázatát, és gyorsítja az állapotromlást. Az amerikai bőrgyógyászok azonban hangsúlyozzák, hogy ez eddig csupán egérkísérletekben tűnt így, és az egerek jóval hajlamosabbak a bőrrákra, mint az emberek. Ráadásul ezek a kísérletek még nem tekinthetők befejezettnek, és nem vonatkoztathatók más élőlényekre. Az EWG egy másik hatóanyagot, az oxybenzone-t a hormonrendszer megzavarásával gyanúsítja, szintén egérkísérletekre hivatkozva. A bőrgyógyász szakma álláspontja szerint azonban az egerekkel jóval nagyobb mennyiségben ettetek ilyen anyagot, mint amennyi a fényvédőkben található, és ami belőlük felszívódik a bőrön keresztül. Ráadásul egy önkéntesekkel folytatott vizsgálat során – amelyben a jelentkezők két héten át napi kétszer kenték magukat oxybenzone tartalmú készítményekkel – nem tapasztaltak jelentős változást a vér hormonszintjében. Aki mégis tart az anyagtól, tanulmányozza át a termékek összetevőlistáját, és válasszon olyat, amely nem tartalmaz oxybenzone-t.
4. Ne feledkezzünk meg a sapkáról, napszemüvegről! A szem belseje leegyszerűsítve sötét kamrácskákból áll, és erről a sötétségről melanociták, vagyis pigmentsejtek gondoskodnak. A túl erős napsugárzás akár e sejtek rákos elváltozását is okozhatja. A víz vagy a hó visszaveri a sugarakat, a szem külső rétege is megéghet. Ilyenkor az ember ideiglenesen elveszítheti a látását – ezt hívják hóvakságnak. Tehát a valódi UV-szűrővel ellátott napszemüvegek mindenképpen ajánlottak. A sapka a fejtetőt óvhatja meg a leégéstől, és az arcot is árnyékban tartja.

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!