Gyermekvállalás negyven felett
Az előző évtized utolsó éveiben még ritkán fordult elő az olyan sikeres gyermekáldás, amikor az édesanya betöltötte, vagy már meg is haladta a negyvenedik életévét, napjainkban ez már kevésbé számít rendkívüli eseménynek.
A kései anyaság jelenségének hátterében több tényező is szerepet játszik: a megváltozott tanulási szokások (többen és tovább tanulunk felsőoktatási intézményben), a karrierépítés, a biztos egzisztencia megteremtésének vágya, illetve a családalapításhoz megfelelő partner megtalálásának ideje is kitolódott.
A nők egyre tudatosabban bánnak jól a testükkel, odafigyelnek a táplálkozásukra, a mozgásra, nem zsigerelik ki a szervezetüket, összességében később öregszenek, mint nagyanyáik idejében. Fejben és lélekben sokszor felkészültebbek az anyaságra, mint fiatalabb nőtársaik.
A test biológiai óráját azonban nem lehet figyelmen kívül hagyni. Amikor a gyermekvállalási szándék nem paralel a nő legtermékenyebb időszakával, és a spontán fogantatás nem történik meg, az innovatív orvostudomány segítsége szükséges. Nem ritka jelenség, hogy nagy utat kell bejárni a sikeres gyermekvállaláshoz.
Amíg lelkileg talán a legfelkészültebbek a negyvenes éveikben járó nők a családalapításra, életkorukból adódóan több kockázati tényezővel kell szembenézniük: csökken az ösztrogénszint, a petesejtek minősége romlik, nő a magas vérnyomás és a terhességi cukorbetegség kockázata. Magasabb a rizikója a vetélésnek, a koraszülésnek, a császármetszésnek, a gyermekeknél nagyobb valószínűséggel fordulhatnak elő kromoszóma-rendellenességek.
Ugyanakkor előnyei is vannak a késői anyaságnak mind az anya, mind a gyermek számára. Azoknak a nőknek, akik természetes módon esnek teherbe negyvenéves koruk fölött, négyszer akkora az esélyük arra, hogy megéljék a százéves kort, mint a kortársaiknak.
Kitolódnak az öregedési folyamatok, az anyaság megfiatalítja a nőket, hiszen lépést kell tartaniuk egy örökmozgó, a világra állandó kíváncsisággal tekintő aprósággal a babaévek alatt.
Az idősebb anyától született gyerekek pedig – a kutatások szerint – egészségesebben étkeznek, magasabbra nőnek, ritkábban kerülnek kórházba, kevesebb a krónikus betegségük és az érzelmi intelligenciájuk is kiemelkedő.
A nehézségek ellenére a kései anyaság mellett dönteni erős hittel és biztos szakmai alapokon nyugvó orvosi háttérrel érdemes.
Esetemben maximálisan így történt. Szüléstörténetemhez hozzátartozik egy, a bűvös kor küszöbén felállított orvosi diagnózis, mely szerint elfogytak a petesejtjeim, a lombikbébiprogram, sőt még a petesejt-donáció sem lehetséges út számomra.
Ezzel a lelkemet kaszaboló szakvéleménnyel a birtokomban, szívfájdalommal ugyan, de búcsút vettem attól a kislánykorom óta dédelgetett álomképtől, miszerint majd egyszer én is anyuka lehetek. Igyekeztem feldolgozni a történteket, és fejben berendezkedtem a gyermek nélküli létre.
Ám a világjárvány árnyékában egy pici lélek mégis engem választott: spontán megfogant a kislányom.
Az élet képes rácáfolni a tényekre, csodák igenis léteznek.
A negyedik iksz után a várandósságom első hetei extrém szorongással teltek, mígnem rátaláltam egy rendkívül jó szülész-nőgyógyászra, aki támaszom, segítőm volt egészen a szülésem pillanatáig. Megerősített abban, hogy a babavárásom a lehető legjobb, ami csak történhetett velem.
A „paramamiság” végigkísért, de tolerálható szinten, szerencsére minden vizsgálati eredményem rendben volt. Erősen hittem a gondolat teremtő erejében, a félelmeket pozitív érzésekkel oldottam. Vezetett meditációkat hallgattam, a magzatommal teljes szimbiózisban léteztem.
A fürdőszobai tükröt kitapétáztam a mantráimmal, amelyekben leírtam a legjobb forgatókönyvet, egészen a szülés pillanatáig.
A babavárás azon szakaszára, amikor már éreztem a bennem növekvő kisbaba mozgását, két és fél év távlatából is nosztalgiával emlékszem vissza. A kezdetben apró pillangók szárnycsapásaihoz hasonlítható rúgásokat az utolsó trimeszterben erőteljes dörömböléssé fejlesztette.
Az együtt eltöltött kilenc hónap után végül császármetszéssel hoztam világra a kislányomat. A pillanat, amikor először felsírt, örökre belém égett. Megpillantva őt, tudtam: szeretetszövetségünk megpecsételődött.
Személyes példám, bízom benne, erőt ad az érintetteknek: megmutatja, hogy az aggodalmak mellett a kései anyaság egy szépségekkel teletűzdelt utazás, melynek végén az élet legnagyobb ajándéka vár minden édesanyára.
Borsos Renáta
Borítókép: stock.adobe.com
A cikkben hivatkozott linkek:
Olvasna még a témában?
A nyitólapról ajánljuk
Friss cikkeink
- A hasi elhízás és az egészség
- Nagy agy, gyorsabb öregedés?
- Mi van az otthoni porban, és miért számít ez?
- Hatalmas átalakuláson esik át a szervezetünk, kétszer is
- Háromdimenziós tervezéssel végeznek állkapocshelyreállító műtéteket
- Molnár Andrea: „Nem félek belevágni új dolgokba„
- A vicces szülőknek jobb a kapcsolatuk a gyermekükkel
- Vegyük fel a harcot a visszerekkel!
- Ezért hízunk, ha a tévé előtt eszünk
- Így segíthetünk gyermekünknek sikeresen visszatérni az iskolába
- Hogyan kerülhetjük el a vashiányt?
- Ultrafeldolgozott élelmiszerek - ezért ne fogyasszuk őket!
Hírlevél
Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.
Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!