Otthoni praktikák és krémek, melyek működnek a visszereknél

Forrás: Marie Claire
Ahogy egyre idősebbek leszünk, egyre nagyobb eséllyel alakulnak ki visszerek a lábunkon. Ez genetikai hajlamtól is függ, de az életmódnak is hatalmas szerepe van benne. A fejlett világ országaiban a felnőttek 35 százaléka szenved visszerességtől. Általában akkor fordulunk szakemberhez a visszerekkel, amikor már nem csak kéken-lilán kirajzolódnak a bőrön, hanem tapintható és jól látható csomók jelennek meg a lábszáron. De a visszér nem csak esztétikai probléma, orvosi eset is.

„Komoly orvosi oka van annak, hogy a visszereket megfelelően kezeljük – nyilatkozza Dr. Mark Iafrati, a Vanderbilt Egyetem Orvosi Központjának érsebésze.

A kitágult vénákban nagyobb eséllyel alakulnak ki vérrögök, amik mélyvénás trombózist okozhatnak. Ha már látható egy véna, azt jelenti, olyan nagy, hogy nem tudja megfelelően a szív felé visszapumpálni a szén-dioxiddal telített vért, és nem szállítják az erek megfelelően az oxigénben gazdag vért a szív irányából. Ezért sem működnek az izmok megfelelően, ha visszerek alakultak ki a lábban, és a bőr sem látszik egészségesnek.”

A krémektől a géleken és spray-ken át a táplálékkiegészítőkig egy sor recept nélkül kapható szert találunk a visszeres panaszok enyhítésére. De mit mond az érsebész, melyek azok a termékek, amiknek tényleg van értelme és működnek?

freepik.com

Miért alakulnak ki a visszerek?

Ha károsodik vagy meggyengül a véna fala, kialakulnak a visszerek. Ennek számos oka lehet.

„A leggyakoribb kockázati tényező a túlsúlyosság, várandósság, négy vagy több gyermek szülése, valamint az olyan munkák, ahol huzamos ideig kell állni” – sorolta a lehetséges okokat Dr. Benjamin Jacobs, a Floridai Egyetem Orvostudományi Karának Érsebészeti és Endovaszkuláris Terápiás Központjának érsebész professzora.

Természetesen a huzamos ideig tartó ülés sem jobb az állásnál. „A lényeg a gravitáció Aki sokat áll vagy ül egy huzamban, ugyanabban a testtartásban, annál növekszik a visszerek kialakulásának kockázata” – magyarázta Dr. Jacobs. 

További életmódbeli és örökletes tényezők, amik növelik a visszerek kialakulásának esélyét:

  • magas sarkú cipő gyakori viselése
  • dohányzás
  • ha a szüleinknek is voltak visszerei
  • öregedés

Működnek a recept nélküli szerek és házi gyógymódok a visszerek ellen?

Ha kialakultak a visszereink, jó eséllyel valamilyen vadgesztenye-kivonatot tartalmazó kenőccsel indítjuk az otthoni kezelését. Ezek enyhébb esetekben még segíthetnek is a kellemetlen érzetek enyhítésében és kevésbé láthatóak is a visszerek, ha rendszeresen kenjük.

„Ha kialakultak a visszerek, eltűnni nem fognak, nem visszafordítható a folyamat, csak orvosi kezeléssel – mondta az érsebész. A krémektől és táplálékkiegészítőktől nem múlnak el a visszerek. Ha valaki ezt mondja, hazudik. Ez nem így működik. A panaszokat viszont enyhíthetik.”

Hogyan működnek a visszér elleni készítmények?

„Két módon hathat egy visszér elleni készítmény – mondta Dr. Iafrati. – Az egyik, hogy javítja a véna falának rugalmasságát, így az jobban össze tud húzódni. A másik út, ha a véna falának károsodásait javítja. Több mint 30 éves története van ezeknek a készítményeknek. A probléma az, hogy orvosi vizsgálat nélkül nem feltétlenül tudjuk, mire van szükségünk valójában.”

unsplash.com

Mit tehetünk még a visszerek ellen otthon?

A krémeken és táplálékkiegészítőkön túl az érsebész szerint enyhítheti a visszeres panaszokat, ha a lábunkat 30 percre a szív fölé emeljük, naponta háromszor. Ez a klasszikus lábat a falra testhelyzet. Így csökkenhet az égő és fájó érzés a lábszárban, amit a visszerek okoznak.

A kompressziós zokni vagy harisnya viselése is csökkentheti a tüneteket, illetve így megelőzhetjük, hogy még több visszér alakuljon ki. A bőr színének megváltozását azonban ezek sem szüntetik meg. 

Hogyan kezelhető legbiztosabban a visszér?

Az orvosi, sebészi kezelési módszerekkel lehet véglegesen megszüntetni a visszér által okozott problémámat. A nem sebészi kezelések közül a véna elinjekciózása a leggyakrabban alkalmazott módszer. Ebben az esetben az orvos olyan szert fecskendez a visszérbe, ami bezárja a vénát.

Ennél invazívabb kezelési módszer a véna eltávolítása, az úgynevezett flebektómia. A kisebb vénák esetében alkalmazzák. Az érsebész szerint, ha megfelelően végzik, az ilyen beavatkozások 90 százalékánál már egyetlen kezelés után nem lesz látható a visszér.

 

Borítókép: freepik.com

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!