A főleg a szervezetünk bélrendszerében élő mikroorganizmusok igen fontosak: ezek segítenek megemészteni az ételt, megvédenek a kórokozóktól, szabályozzák az immunrendszert, de még sok fontos funkciójuk van.
A mikroorganizmusok bélben történő kölcsönhatásának vizsgálata azonban nehéz feladat, többnyire a székletből történik, vagy endoszkópiával – ez utóbbi azonban a kutatók szerint nem egy tökéletes megoldás, mivel nagy az esélye a szennyeződésnek a szájból, a gyomorból vagy a nyelőcsőből.
Itt jöhet szóba a UC Davis kutatócsapata által fejlesztett kapszula, ami az emésztőrendszerünkben mélyen elmerülve tud információkkal szolgálni a mikroorganizmusokról és az emésztési folyamatról – a kutatás eredményeit a Nature folyóiratban publikálták.
A CapScan névre keresztelt kapszula, amelyet 15 emberen teszteltek, szájon át bevehető. Útja során a felső bélrendszerből halad a vastagbél irányába, eközben kis mennyiségben testnedveket és mikroorganizmusokat gyűjtve. A kutatók pH-érzékeny anyaggal is bevonták a kapszulát, ami segítette őket abban, hogy kiválaszthassák, a bélrendszer melyik traktusából szeretnének mintát venni – írja az Interesting Engineering.
Ezt követően a kutatók olyan dolgokat elemeztek, mint a baktériumok, vírusok, gazdafehérjék, és a bél felső részének anyagcseréje, és több felfedezést is tettek, köszönhetően a kapszulának.
A kapszula a jövőben feltárhatja a bél mikrobioma és a metabolom szerepét az emberi fiziológiában és a betegségekben.
Borítókép: stock.adobe.com