Az idegsérülések esetén a gyógyulás esélyét nagyban növelni lehet azzal, ha a sérült ideg kap valami segítséget, ezt a bécsi kutatók és oxfordi kollégáik pókselyem és hernyóselyem anyagából készítették el.
A selyemből csőszerű hüvelyt készítettek, amely a sérült ideg gyógyulását vezeti, s ezzel például egy balesetben sérült ideg végét úgy lehet a segítségével irányítani, hogy a gyógyulás során az a kívánt irányba növekedjen.
Számtalan, ezt a csőszerű növekedés-serkentő hüvelyt alkotó anyaggal kísérleteztek már, és a mostani vizsgálatok során, rágcsálókkal végzett állatkísérletekből arra jutottak, hogy a növekvő ideg jól alkalmazkodott a selyemből készült csövekhez.
Az idegek a kísérletekben a selyemcsövekben növekedtek, és végül össze is kapcsolódtak a kívánt módon.
A kutatók a Advanced Healthcare Materials szakfolyóiratban ismertették, hogy a selyemcső porózus falán, vagyis a selyem szálacskái közt az ideg számára szükséges anyagok és a felszabaduló salakanyagok szabadon áramolhatnak – ez az ideg működőképességéhez fontos.
Emellett a csövek molekulaszerkezetét is feltérképezték – ez felelős a cső stabilitásáért, illetve azért, hogy ne gyűrődjön vagy szakadjon az anyag. Kiderült, hogy mind a hernyóselyem, mind a pókselyem anyagához jól hozzá tudnak tapadni az idegszál regenerációját biztosító sejtek.
Az idegek gyógyulását már mintegy 3 évtizede serkentik hasonló módszerekkel, ám a használt anyagok csak kis távolságok áthidalására képesek. E tulajdonság javításában lehet szerepe a selyemnek.
A kísérletekben a perifériás idegek növekedésében sikert értek el a selyemmel, és a pókselyem bizonyult hatásosabbnak. A kutatók már dolgoznak az emberi felhasználáson is.