Ezért jó hír, ha fiatalabbnak nézünk ki a korunknál

2023. 04. 02.
Forrás: hvg.hu
Az idő múlása nem mindenkit érint egyformán, vannak, akik idősebbnek, mások fiatalabbnak néznek ki naptári koruknál. Amellett, hogy ez akár hiúsági kérdés is lehet, fontos egészségügyi mutató is – vélik holland kutatók.

Azt állítják, hogy aki öt évvel fiatalabbnak tűnik a koránál, az jobb szellemi képességeket mutat, és akár 25 százalékkal kisebb valószínűséggel szenved az életkorral összefüggő betegségektől (pl. csontritkulás, szürkehályog, halláskárosodás).

És ez fordítva is igaz szerintük: akik idősebbnek néznek ki naptári koruknál, azoknál nagyobb a valószínűsége az életkorral együtt járó betegségek kialakulásának.

A Rotterdami Erasmus Egyetemi Orvosi Központ kutatói 2679, 51 és 88 év közötti holland páciensről készítettek nagy felbontású arcképeket elölről és oldalról, alanyaik nem viseltek semmilyen ékszert, nem használtak krémet, sminket.

Ezután egy független testületet kértek fel, hogy becsülje meg minden résztvevő életkorát ezeknek a fényképeknek a segítségével, más információ nélkül. Minden képet átlagosan 27 értékelő értékelt.

A résztvevők becsült életkora és a naptári életkora közötti különbséget ezután összevetették az életkorral összefüggő állapotokkal, beleértve a szív- és érrendszeri, tüdő-, szemészeti, neurokognitív, vese-, csontrendszeri és hallási állapotokat, a résztvevők korához és neméhez igazítva.

A koruknál öt évvel fiatalabbnak látszó résztvevők jobban teljesítettek a kognitív teszteken, és 15 százalékkal volt kisebb náluk valószínűsége a krónikus obstruktív tüdőbetegségnek (COPD), míg a csontritkulásé 24 százalékkal kisebb.

unsplash.com

Ezzel szemben azoknál, akik idősebbnek tűntek valós életkoruknál, nagyobb volt a halálozási kockázat, mint azoknál, akik a koruknak megfelelően néztek ki.

Nem találtak viszont kapcsolatot az észlelt életkor és az ízületi porckopás, az életkorral összefüggő makuladegeneráció vagy a glaukómás (zöldhályog) látómező elvesztése között.

Bár ez a tanulmány nem vizsgálta konkrétan ennek okát, a kutatók szerint valószínű, hogy azok a tényezők, amelyek olyan változásokat okoznak az arc szöveti szerkezetében, amelyek miatt öregebbnek tűnik valaki (például a bőr alatti zsírszövet csökkenése és a ráncok kialakulása), szintén hatással vannak a más helyeken lévő szövetekre.

A legfiatalabbaknak tűnőknél egyébként átlagosan öt évvel becsülték alá a kort. Ez a csoport túlnyomórészt (61 százalék) férfiakból állt, akik ritkán voltak dohányosok és a legmagasabb BMI-vel rendelkeztek (valószínűleg az arczsír feltöltő hatása miatt).

Más kérdés, hogy a magas BMI-t nem mindig hozzák pont az egészséggel összefüggésbe.

A tanulmány egyik fő korlátja volt, hogy a kísérletbe bevontak túlnyomórészt északnyugat-európai hátterű emberek voltak. A jövőbeli kutatások feltárhatják, hogy vajon igazak-e ennek a kutatásnak az eredményei különböző népességcsoportokra is.

 

Kiemelt kép: pexels.com

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!