Mi okozza a takarítási kiégést?
A kiégés mögött legtöbbször a magas elvárások iránti kényszeres megfelelés áll. Racionálisan gondolkodva, az ember tudja, hogy a tökéletes, „szalonképes” otthonok nem valósághűek –, de akárhányszor megnyitjuk az Instagramot, mindig ilyen tartalmakkal találkozunk, és ezek bűntudatot, szégyenérzetet kelthetnek bennünk.
Elkezdjük összehasonlítani magunkat a közösségi médiában látottakhoz, ezért elkezdjük azt hinni, hogy lusták vagyunk.
Az emberek általában gyerekkoruk óta úgy tekintenek a házimunkára, mint valami, ami lehet „kész vagy nem kész” – magyarázza KC Davis, terapeuta és a „How to Keep House While Drowning” című könyv szerzője.
Azt tapasztaljuk, hogy csak akkor tudunk felszusszanni, ha a teendőink „késznek” minősülnek. Ellenkező esetben a „nem kész” a lustaság és felelőtlenség érzetét kelti, ennek következtében erős a nyomás, hogy minden feladatot ellássunk.
Angela Brown, a Savvy Cleaner hivatásos takarítója elmagyarázza, hogy sokan a takarítást a büntetéssel társítják.
Ha azt mondják a gyerekeknek, hogy „takarítsák ki a szobájukat”, a szülők öntudatlan gyűlöletet kelthetnek a takarítás iránt.
Aki olyan szülővel nőtt fel, akinek nagyon szigorúak a követelményei, akkor ez az érzelmi reakció még erősebb lehet: „Sok trauma jár a takarítással, és sok trauma a rendetlenséggel” – mondja Berry.
„Nem arról van szó, hogy maguk a házimunkák nehezek – csak a feléjük irányuló negatív érzések kezelése a nehéz” – teszi hozzá Brown.
A párkapcsolatban élők esetében egy személy (főleg, ha ő az elsődleges gondozó vagy otthon maradó szülő) elkezdheti magára vállalni a lelki terhelés teljes felelősségét is.
A takarításért járó erőfeszítésért semmilyen elismerés nem jár. „Ezen a ponton szinte elkerülhetetlen a kiégés” – mondja Berry.
Túllépés a takarítási kiégés mentális akadályain
A takarítási kiégés a házimunkák miatt keletkező fizikai és lelki túlterheltség, amely egyre fokozódik, és általában szégyenérzettel társul. Szégyellhetjük magunk amiatt, hogy az otthonunk rendetlen, és úgy tűnik, nem tudunk felülkerekedni ezen.
A rendetlenség keltette feszültség a kapcsolatokba is könnyen befurakodik. Az otthonról való gondoskodás háttérbe szoríthatja a másokkal (gyerekekkel, partnerekkel) való törődést.
Elkezdhetjük sulykolni magunknak, hogy „olyan rossz szülő vagyok” vagy „olyan rossz házastárs vagyok”, amikor valójában csak a kiégés tüneteit tapasztaljuk.
„Amikor szégyen vesz rá takarításra vagy egyéb házimunka elvégzésére, akkor a motiváció nagyon rövid ideig tart” mondja Davis.
A hosszú távú szégyenérzet nem motiváló, ellenben rendkívül bénító. „Olyan állapotba tudunk kerülni, ahol az önsajnálat motivál” – teszi hozzá Davis.
Ne feledd, hogy nem te vagy az egyetlen ember, aki ezzel küszködik, és hogy otthonod tisztasága (vagy mássága) nem tükrözi azt, hogy ki vagy.
Hogyan lehet kilábalni a takarítási kiégésből?
Az alábbiakban bemutatjuk azokat a lépéseket, amelyek segítségével megtörheted a ciklust.
VEGYÉL KI TAKARÍTÁSI SZABADSÁGOT:
KERÜLD A NAGYTAKARÍTÁST
KEZDJ KICSIBEN
Nincs baj azzal, ha kimerültnek és túlterheltnek érezned magad a takarítás és egyéb teendők miatt. Ez teljesen normális professzionális takarítók esetében is.
Kiemelt kép: freepik.com