Megtalálták a depressziót az agyról készült felvételeken
Sameer Sheth, a projekt vezetője szerint ez az első alkalom, hogy az emberi érzelmeket az agyi régiók megfigyelésével ilyen pontosan tudták detektálni. Sőt, a csapat arra is módot talált, hogy stimulálja az adott agyi területet, ezzel pedig pozitív hangulatot sikerült generálniuk.
A vizsgálat egyik résztvevője, akit John néven emlegetnek, azt nyilatkozta, olyan érzés volt, mintha levették volna róla a lelki súlyokat.
Az orvosok mindezt úgy érték el, hogy fél tucat elektródát ültettek az illető agyába, pont oda, ahol a depresszió kapcsán megfigyelhető volt az érzelem. Az ilyen kezelés nem újdonság – a Parkinson-kór esetében már bevett gyakorlat –, ám a depressziót ez idáig nem sikerült ezzel kezelni. A kutatók ugyanakkor hangsúlyozzák, egyelőre nem érteni pontosan a folyamatot, így nincs szó arról, hogy mostantól ilyen kezelést is lehetne alkalmazni.
A vizsgálatba egyébként öt, súlyos depresszióban szenvedő embert vontak be. A jövőben több beteganyagra volna szükség a pontos következtetések levonásához, ám megjegyezték, hogy a beavatkozás drága, ráadásul invazív, így erre egyelőre nincs túl sok esély.
A vizsgálat során ugyanakkor feltárták a cinguláris kéreg aktivitását, amiről úgy tűnik, összefüggésben állhat a betegek rossz hangulatával. A szakemberek úgy vélik, a kapcsolat annyira erős, hogy az aktivitásból megjósolható, mennyire súlyos állapotú a beteg.
A cikkben hivatkozott linkek:
Ajánlataink
Olvasna még a témában?
Nyereményjátékok
Megfejtő
Kalandozzon velünk, legyen Ön is Megfejtő!
Facebook játék
Egy könnyű kérdés – egy fantasztikus nyeremény
A nyitólapról ajánljuk
Friss cikkeink
- Áttörés a légúti fertőzések kezelésében
- Bőrtisztítás, fürdetés, hajmosás. Babaápolás természetesen
- A leggyakoribb hibák a cukorbetegség kezelésében
- Nagyobb a demencia kockázata a focistáknál
- Testképzavar, evészavar
- Egyszerűnek hitt életmódváltással is veszélybe sodorhatjuk az egészségünket
- Hatalmas előrelépés az orvostudományban: megalkották a funkcionális kollagént
- Mozgással a stressz ellen
- Útipatika a Marsra
- Így hat az óraátállítás a szervezetünkre
- Edzéstippek tavaszra
- Dés László: „A sikert nem mi csináljuk, hanem a közönség”
Hírlevél
Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.
Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!