A fogászati szűrővizsgálatok fontossága
A rendszeres fogászati szűrővizsgálatok során már korai stádiumban kiszűrhetőek a fogak és a fogágy kezdődő betegségei, ez által a legtöbb probléma vagy megelőzhető, vagy viszonylag kis beavatkozással kezelhető.
A Semmelweis Egyetem közleménye szerint hazánk felnőtt lakosságának a fele érintett valamilyen fogágybetegségben, mely legtöbbször a helytelen szájápolási szokások miatt kialakuló fogínygyulladás következménye. Az ajánlott fogkrémfogyasztás évi 12 tubus lenne fejenként, Magyarországon átlagosan 2,4 tubust használunk el ezidő alatt.
A vérző íny minden esetben ínygyulladásra utal. Ennek oka vagy valamilyen irritáló faktor, például fogkő, elálló tömésszél, esetleg az íny közelében megbújó szuvasodás, vagy a rendszeresen ottmaradó lepedék, ami arra utal, hogy bizonyos fogfelszíneket nem sikerül megfelelően tisztítani. Első körben próbáljuk meg az adott területet alaposabban tisztítani: Naponta legalább kétszer mossunk fogat, ezek közül is az esti fogmosásra érdemes nagyobb hangsúlyt fektetni.
Használjunk sűrű sörtéjű, puhább fogkefét vagy elektromos fogkefét a hatékony lepedékeltávolítás érdekében. Fontos a fogközök tisztítása is, hiszen egyes adatok szerint fogkefével csak a fogfelszín 70%-át érjük el, a fennmaradó 30%-ot fogselyemmel és fogköztisztító kefével tudjuk csak megtisztítani. Szájvizet inkább csak kúraszerűen használjunk, maximum egy hetes időtartamban. Ha az ínyvérzés pár nap után sem szűnik meg, mindenképp forduljunk fogorvosunkhoz.
Megdöbbentő tény, hogy évente hazánkban többen halnak meg szájüregi daganatos megbetegedésekben, mint közúti balesetben, pedig egy egyszerű szűrővizsgálattal kiszűrhetővé válnának a szájüregi rákos vagy rákelőző állapotok.
A fogorvos a fogakon kívül a teljes fej-nyak régió szűrővizsgálatát is elvégzi, ebbe beletartozik az ajak, a nyelv, a szájpadlás, a szájnyálkahártya vizsgálata is, illetve szemügyre veszi és tapintja az arcbőr és a nyak elváltozásait is. Kóros elváltozásra utalhat a szájnyálkahártya fehéres vagy vöröses elszíneződése, kifekélyesedése, puhább, vagy keményebb duzzanatok kialakulása, illetve tapintható nyirokcsomók megjelenése.
Hazánkban az időskorúak húsz-negyven százalékának hiányzik az összes foga, pedig a fogszuvasodás, fogágybetegségek megelőzhetőek lennének prevencióval.
A cikkben hivatkozott linkek:
Ajánlataink
Olvasna még a témában?
Nyereményjátékok
Megfejtő
Kalandozzon velünk, legyen Ön is Megfejtő!
Facebook játék
Egy könnyű kérdés – egy fantasztikus nyeremény
A nyitólapról ajánljuk
Friss cikkeink
- A tudomány is igazolta azt a trükköt, ami ráveszi a gyereket a rendrakásra
- Autizmus spektrumzavar diagnózisa mesterséges intelligencia segítségével
- Kapcsolatot találtak az alvási apnoe és az agyi elváltozások között
- Pikali Gerda: „Szeretnék egy kis nyomot hagyni a világban”
- Összefüggést találtak a leggyakoribb szexuális úton terjedő betegség és a méhnyakrák között
- A dió egy csoda!
- Hatástalan lesz a fogamzásgátló, ha rosszul tároljuk
- A tenger kedvező egészségügyi hatása
- „Sokkolta a családot, amikor cukorbeteg lett a 9 hónapos kislányunk ”
- Hogyan csökkenthető a trombózis kockázata a várandósság során?
- Utazás, nyaralás babával – mire figyeljünk?
- Kockázatos lehet az édesítőszerek fogyasztása
Hírlevél
Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.
Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!