A Baker-ciszta mindaddig valószínűleg nem okoz tüneteket, amíg kicsi (borsónyi esetleg mogyorónyi). Azonban ha nagyobb, akkor térhajlításkor fájdalmat okozhat. Előfordulhat, hogy az ízületi folyadékkal telt ciszta megreped. Ekkor a tünetekhez feszülő, a lábikrába kisugárzó fájdalom érzékelhető. Az ízület mozgása ennek következtében lehet nehéz, fájdalmas.
Amennyiben a térdhajlatban duzzanat érzékelhető és ez akadályozza a térd hajlításkori terhelhetőségét – és ez a művelet immár fájdalmas –, forduljon orvoshoz.
A Baker-ciszta diagnosztizálásához a kezelőorvos a beteggel átbeszéli a tüneteket, panaszokat, kórelőzményt, megvizsgálja a beteg térdét. A diagnózis megerősítésében, pontosításában ultrahang- illetve MR-vizsgálat segíthet. A ciszta diagnosztizálása során fontos a mélyvénás trombózis kizárása, mely tünetei nagyon hasonlóak lehetnek a Baker-ciszta okozta tünetekhez.
A Baker-ciszta kezelése, a kiváltó ok – térdízületi problémák – kezelését jelenti. A fájdalom enyhíthető fájdalomcsillapítással, hideg vizes borogatással. A kifakadt Baker-ciszta sem igényel ezen túlmenő kezelést. Jelentős fájdalom esetén a ciszta leszívása, gyulladáscsökkentő gyógyszeres injekció lehet a választott terápia. Amennyiben a kiváltó okok nem szűnnek meg, a ciszta kiújulása nagy valószínűséggel bekövetkezik. Ennél fogva önmagában a ciszta eltüntetésére irányuló kezelés csak átmenetileg oldja meg a problémát, fontos a térdízület komplex kezelése. A Baker-ciszta elfertőződhet, kirepedhet.
A Baker-ciszta okozta tüneteket csökkentheti a rendszeres mozgás, túlsúly esetén a testsúly csökkentése.