Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Mire figyeljen egy cukorbeteg a nyaralás során?

Létrehozva: 6/29/2022 3 perc AktuálisVitáltippekegészségÉletmódEgészséges életfolyadékpótlásszívNyárCukorbetegségPihenésDiabéteszvízrosszullétSzív- és érrendszerÖsszes cikk
A nyaralási szezon beindulásával hajlamosak vagyunk kicsit nagyobb hangsúlyt fektetni a strandolásra, fagyizásra, és a helyes és kiegyensúlyozott táplálkozást felfüggeszteni. Egy cukorbeteg azonban sajnos a megérdemelt szabadsága alatt sem hunyhat szemet diétája felett.

Rengeteg jó dolgot nyújt számunkra a nyár, de az önfeledt pillanatokban sem szabad elfeledkezni a szezonban rejlő veszélyekről, különösen akkor, ha valaki cukorbeteg. A nap, a hő és a páratartalom kiszáradást és hőelvonást okozhat, ráadásul ilyenkor a betegek nem hűthetik le magukat egy finom fagyival vagy egy jéghideg üdítővel. Az alábbi tippek hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a cukorbetegek is teljes mértékben kihasználhassák a szabadságukat:

1. Még inkább figyelni kell a megfelelő hidratációra
A kevés folyadékbevitel nyáron kiszáradáshoz vezethet. A cukorbetegeknél pedig a megemelkedett vércukorszint következtében megnő a kiszáradás veszélye. Párás és forró körülmények között két-három liter víz napi fogyasztása kedvezően hat nemcsak a betegek közérzetére, de vércukorszintjére is. Kerülni kell a cukros üdítőket, a koffeines italokat, valamint az alkoholt. Citrusokkal, uborkával vagy mentával ízesíteni lehet a vizet. Egy meleg nyári napon egy menta tea igazán hűsítő lehet.

2. Vércukor kontroll és aktivitás
Már a meleg is hatással lehet a vércukorszintre, ezen kívül nyaralás alatt az ember aktívabb és többet mozog, mint otthon. Az izommunka csökkenti az inzulinszükségletet, emiatt célszerű még gyakrabban megmérni a vércukorszintet.

3. Kánikulában érdemes zárt térben tartózkodni
11:00 és 15:00 óra között a káros UV-sugárzás miatt célszerű nem a napon tartózkodni, főleg azon bőrallergiában szenvedő cukorbetegeknek, akiknél az erős napsugarak kisebb bőrfertőzéseket vagy allergiás kiütéseket okozhatnak. Naptej használatán kívül, hosszú ujjú fehér pamut póló viselése megóvhatja a bőrt a káros sugaraktól.

4. Védekezzen vitaminokkal és antioxidánsokkal
Az olyan nyári zöldségeknek és gyümölcsöknek, mint például a cukkini, uborka, paradicsom, piros gyümölcsök vagy a görögdinnye, magas az A- és C-vitamin tartalmuk, és gazdagok antioxidánsokban, ami segít a szabad gyökök káros hatásainak leküzdésében, hozzájárul az egészséges bőr fenntartásához és védi a bőrt a leégéstől. Továbbá a jól behűtött dinnye, áfonya, őszibarack vagy nektarin magas víztartalma miatt frissítően hathat egy forró nyári napon. Gyümölcsök fogyasztásánál a cukorbetegeknek nem szabad elfeledkezni ezek cukortartalmáról, ezért a fogyasztásuk csak korlátozott mennyiségben lehetséges.

5. Hőguta veszély
A cukorbetegek és más krónikus betegségben szenvedők, mint például a szívbetegek, hajlamosabbak a túlmelegedésre. A tünetek közé tartozik: szédülés vagy ájulás, túlzott izzadás, izomgörcsök, hideg vagy nyirkos bőr, fejfájás, gyors szívverés és/vagy émelygés. Ha a fenti tünetek bármelyikét tapasztalja, vonuljon egy hűvösebb helyre, igyon folyadékot és keresse fel szakorvosát!

6. Nézzen utána az ételeknek
Cukorbetegeknek érdemes utazás előtt megnézni, hogy a nyaralóhelyén milyen ételekkel és összetevőkkel találkozhat, így már előzetesen meg tudja nézni ezeknek a szénhidráttartalmát.

7. Tartson magánál egészséges nassolnivalót
Nyaralások, kirándulások során mindig vigyen magával valamilyen cukorbeteg-barát nassolnivalót, például a mandula, a pörkölt csicseriborsó vagy az alma, a narancs és a körte is jól eshet ilyenkor.

8. Viseljen kényelmes lábbelit
A cukorbetegeknél különösen fontos a megfelelő lábbeli viselése. Fontos, hogy a lábbeli – azon kívül, hogy kényelmes legyen – rendesen szellőzzön. Győződjön meg arról, hogy biztosan ne okozzon vízhólyagot vagy bármilyen horzsolást a lábfején. Emellett érdemes pamut zoknit viselni, ami felfogja az izzadtságot.

9. Keresse fel utazás előtt orvosát
Utazás előtt mindenképpen keresse fel orvosát, és kérjen igazolást betegségéről, amivel egy esetlegesen felmerülő ellenőrzés esetén igazolni tudja cukorbetegségét. Valamint kérjen egy ambuláns leletet, amin fel van tüntetve, hogy milyen készítményeket szed.

10. Ne feledkezzen meg a gyógyszereiről
Bizonyosodjon meg róla, hogy minden gyógyszert bepakolt a nyaralására. Ügyeljen arra, hogy a megszokott időben vegye be gyógyszerét. Szerencsére ma már léteznek olyan készítmények, amiket elegendő naponta egyszer szájon át szedni.

Ne vegyük felvállról a betegséget, ugyanis Magyarországon a 19-70 év közötti korosztályban 8% felett van a cukorbetegség előfordulási aránya és körülbelül ugyanilyen mértékű a cukorbetegséget megelőző állapotban lévő személyek előfordulása a népességben. Fontos a diabéteszt már kialakulása előtt komolyan venni, mert 3-ból 1 ember szenved el a betegség kapcsán valamilyen mértékű látásvesztést, emellett a kór háromszorosára növeli a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát, és tízszeresére emeli a vesebetegség kialakulásának esélyét.

A nyaralási szezon beindulásával hajlamosak vagyunk kicsit nagyobb hangsúlyt fektetni a strandolásra, fagyizásra, és a helyes és kiegyensúlyozott táplálkozást felfüggeszteni. Egy cukorbeteg azonban sajnos a megérdemelt szabadsága alatt sem hunyhat szemet diétája felett.