A csalánkiütés okainak felderítése gyermekeknél
A csalánkiütés jellegzetes duzzanattal járó, csoportokban elhelyezkedő vagy nagyobb kiterjedésű kiütéseket okoz, melyek testszerte jelentkezhetnek. Súlyosabb esetben arc-, szemhéj-, ajak-, súlyos esetekben nyelvduzzanat, nehézlégzés is társulhat hozzá.
Lehet akut és krónikus is
A csalánkiütés lehet akut, mely hirtelen jelentkezik, akár órákon belül eltűnhet, de 4-6 héten belül elmúlik. A krónikus csalánkiütés 6 hétnél tovább tart, ez idő alatt a csalángöbök eltűnhetnek, majd más testrészen felbukkannak.
Az akut csalánkiütés hátterében gyermekkorban leggyakrabban valamilyen fertőzés (legtöbbször vírus) áll, gyakran jelentkezik légúti hurut kapcsán is, de kiválthatja allergia is (például gyógyszer- vagy ételallergia). A krónikus csalánkiütést is okozhatja fertőzés, de előhozhatja a hideg, meleg vagy nyomásérzékenység, napfény, sőt intenzív edzés vagy érzelmi hatás (például stressz, szorongás) is.
A csalánkiütés kivizsgálása
Ahhoz, hogy a kezelőorvos meg tudja állapítani, milyen további vizsgálatok elvégzésére lesz szükség a diagnózishoz, nagyon alaposan kikérdezi a szülőket a gyermek tüneteiről. A kórelőzmények és a csalánkiütéssel összefüggésbe hozható egyéb panaszok megismeréséhez az alábbi kérdéseket lényeges, hogy meg tudjuk válaszolni az orvosi konzultáció során:
- Mikor jelentkeztek először a tünetek?
- Köthető-e valamihez a megjelenésük? (pl. új étel bevezetése, testedzés, betegség, gyógyszerszedés, fürdés meleg vízben, stressz)
- Melyik testrészen jelent meg csalánkiütés és mennyi ideig?
- Jelentkezett-e egyéb tünet is a csalánkiütés mellett? (pl. szem-, vagy ajakduzzanat, orrfolyás, nehézlégzés)
Érdemes a kivizsgálás előtti hetekben ezeket megfigyelni és egy tüneti naplóban részletesen feljegyezni. Sokszor a számunkra lényegtelen információ ad értékes útmutatást a kezelőorvos számára a további kivizsgáláshoz.
Dr. Balogh Ádám elmondta, hogy a csalánkiütés kivizsgálása és sok esetben hosszadalmas kezelése a szakemberek számára is kihívást jelent. A sikeres kezelés ellenére sem ritka, hogy a tünetek egy éven belül újra jelentkeznek, azonban a diagnózist követő ötödik év végre a gyerekek többsége tünetmentes.
A cikkben hivatkozott linkek:
Ajánlataink
Olvasna még a témában?
Nyereményjátékok
Megfejtő
Kalandozzon velünk, legyen Ön is Megfejtő!
Facebook játék
Egy könnyű kérdés – egy fantasztikus nyeremény
A nyitólapról ajánljuk
Friss cikkeink
- Palya Bea: „A közösség előrevitele nagyon fontos hely most az életemben”
- A nyelési nehézségek okai
- Mit tegyünk, ha ételallergiára gyanakszunk?
- Mediterrán étrendnél is fontos a szénhidrát minősége
- Kiegyensúlyozott élet sclerodermával
- 5 tipp az egészségtudatos étkezéshez
- Mire figyeljen egy cukorbeteg a nyaralás során?
- A színlátási zavar gyakoribb, mint gondolnánk
- Asztmával nyáron
- Majomhimlő elleni oltóanyagot vásárol az Európai Unió
- Az ülőmunka növeli az elhízás kockázatát
- A cink segíthet bizonyos gyulladások megelőzésében
Hírlevél
Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.
Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!