Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

A basalioma okai, típusa és kezelési lehetőségei

Módosítva: 2/24/2025 Szerző: Szimpatika Forrás: Szimpatika 3 perc VitáltippekBőrápolásBőrünkegészségügyi szűrővizsgálatokszűrővizsgálatokDaganatokBőrdaganatBőrbetegségekbőrgyógyászat

Hazánkban a basalioma számít a leggyakoribb rosszindulatú bőrdaganatnak. Egyesek részlegesen rosszindulatúnak is nevezik, ugyanis nagyon ritkán alakul ki áttét. Krónikus betegségnek tekinthető, ugyanis nagyon könnyen kiújul, ezért kezelése után is folyamatos kontrollvizsgálatokat igényel.

Basalioma vizsgálata dermatoszkóp segítségével.

A basalioma okai, típusa és kezelési lehetőségei

Hazánkban a basalioma számít a leggyakoribb rosszindulatú bőrdaganatnak. Egyesek részlegesen rosszindulatúnak is nevezik, ugyanis nagyon ritkán alakul ki áttét. Krónikus betegségnek tekinthető, ugyanis nagyon könnyen kiújul, ezért kezelése után is folyamatos kontrollvizsgálatokat igényel.

A basalioma vagy bazálsejtes karcinóma kialakulása

A basalioma, latin nevén carcinoma basocellulare egy olyan rákfajta, ami a hám legalsó rétegéből indul ki. Legtöbbszor a napfénynek kitett bőrfelületeken alakul ki. Gyakori például a basalioma arcon, orron vagy fülön, de a hát és a mellkas felső részén, illetve kopasz fejbőrön is sokszor jelenik meg. A leggyakrabban az ötvenévesnél idősebb korosztályban alakul ki, bár nagy ritkán fiatalabb korban is előfordulhat. Az I-III. világos bőrtípusúaknál a leggyakoribb, sötét bőrszín esetén szinte sohasem alakul ki. Általában komoly egészségkárosodás nélkül gyógyítható, bár az előrehaladott basalioma akár a csont-, illetve porcszöveteket is képes károsítani.

Ezért nehéz a bőrdaganat ezen típusának korai észlelése

A basalioma korai észlelése nehéz, mert az elváltozás kezdetben nem feltűnő és sokszor csak lassan növekszik. A basalioma tünetei egyáltalán nem mutatkoznak súlyosnak, a bőrdaganat sok esetben csupán ártatlan rózsaszín foltnak, nem gyógyuló pattanásnak vagy gyöngyházas szélű képletnek tűnik. A basalioma legtöbb esetben ép bőrön alakul ki, tehát nem előzi meg a más rosszindulatú daganatoknál tipikus rákmegelőző jóindulatú daganat.

A basalioma kockázati tényezői

Az egyik legfontosabb kockázati tényező a bőrt érő tartós UV-sugárzás (főleg az UV-B veszélyes). A Warren Alpert Medical School of Brown University amerikai egyetem 2012-es kutatása alapján különösen fontos szerepet játszik a bőrt az első harminc évben érő sugárterhelés. A bőr ugyanis „emlékszik”, és később is be tudja nyújtani a számlát.

A betegség kiújulása szempontjából a legnagyobb kockázati tényezőt a korábbi karcinóma jelenti. Azoknál az alanyoknál, akiknél öt év alatt több, mint 5 karcinóma fordult elő, négyszer akkora eséllyel alakult ki újabb bőrdaganat.

Érdekes módon a kutatók azt találták, hogy a családban előforduló ekcéma is növeli a kiújulás kockázatát. Azok, akiknél a családban volt ekcéma, több, mint másfélszeres kockázatnak voltak kitéve.

A fenti kockázati tényezőkön felül meg kell említeni a legyengült immunrendszert, a szervezetet korábban érő sugárterhelést, illetve a rákkeltő anyagoknak (pl. arzénnak) való expozíciót. A bazálsejtes karcinóma könnyebben kialakul a korábban megsérült bőrfelszíneken (hegek, idült fekélyek).

Basalioma megelőzése rendszeres szűrővizsgálattal.

A basalioma típusai és tünetei

  • Noduláris basalioma
    A noduláris basalioma kezdetben egy bőrfelszínből kiemelkedő, gyöngyházfényű szegélyű csomó. A kezdeti szakaszban az elváltozás közepe is fényes, majd kifekélyesedhet, és időről időre pörköt képez, majd levedli azt. A daganat mérete egyre nő, és károsíthatja a környezetében lévő szöveteket.
  • Felületi basalioma
    A felületi basalioma halványrózsaszín, éles, gyöngyházfényű szegéllyel ellátott folt, amiből gyakran több helyezkedik el egymás mellett. Bizonyos esetekben az elváltozások középső része kisebesedhet, majd hegesedhet.
  • Pigmentált basalioma
    A pigmentált basalioma egy sötétszürke színű növedék, amely meglehetősen hasonló a melanoma malignushoz. 

A betegség észlelésében nehézség, hogy a szemmel észlelhető tüneteken kívül sokszor nem jár semmiféle kellemetlenséggel a beteg számára. (Egyedül viszketés jelentkezhet.)

A basalioma kezelése

A betegség jól gyógyítható, kezelésére többféle lehetőség van. Kis méretű, felületes basalioma esetén elégséges lehet a citosztatikus vagy immunmódosító kenőccsel, illetve folyékony nitrogénnel történő kezelés. A fotodinamikus terápia és az elektromos műtéti módszerek szintén megoldást jelenthetnek.

A nagyméretű, mélyebb szöveteket is érintő basalioma műtét segítségével, sebészi úton távolítható el. A kimetszés után szövettani vizsgálatot kell végezni, illetve nagyobb daganatok eltávolítása után plasztikai beavatkozásokra is szükség lehet.

Ha a beteg életkora, állapota vagy a karcinóma elhelyezkedése nem teszi lehetővé a kimetszést, szisztémás gyógyszeres kezelés és jól tolerálható sugárkezelés, például röntgenkezelés is alkalmazható.

Mivel a basalioma könnyen kiújulhat, a műtét után nagyon fontos a rendszeres kontrollvizsgálat, amelyet az orvos ír elő. 

A komoly UV-terheléssel nő a bazálsejtes karcinóma kockázata.

Megelőzés és szűrővizsgálatok

A basalioma alapvetően a folyamatos, megfelelő napfényvédelemmel előzhető meg. Ha a gyerekkortól kezdve folyamatosan ügyelünk az UV-védelemre, jó eséllyel elkerülhetjük a bazálsejtes karcinóma kialakulását. A világos bőrtípusúaknak érdemes kerülni a napozást és a szolárium használatát.

Nagyon fontos még a rendszeres bőrgyógyászati szűrés, amelyre mindenkinek érdemes évente elmennie. Amennyiben valakinek sok anyajegye van, a családjában már előfordult bőrrák, esetleg ő maga is átesett rajta, annak mindenképpen javasolt sűrűn felkeresni bőrgyógyászát.

Ha leégett, fontos kezelni a bőrfelületet. Nézze meg termékeinket!