Kell-e félnünk a baktériumoktól a metróban?
Még az egészséges emberek bőrének felületén is nagy számban élnek baktériumok. Ezek akár még jó hatással is lehetnek szervezetünkre, persze vannak kórokozók is köztük. Egy új kutatás a világ egyik legsűrűbben lakott, leginkább nyüzsgő városának, Hongkongnak a metróhálózatát vizsgálta ilyen szempontból.
A 160 kilométer hosszú metróhálózat nap mint nap majdnem ötmillió embert szolgál ki, jelentős részük ingázó utas. A Cell Reports 2018. július 31-i számában Kang és munkatársai a metróhálózatban élő baktériumokat vizsgáló kutatásukról számolnak be.
„Reggel minden metróvonalnak egyedi mikrobaállománya van, ami tükrözi azon térség tulajdonságait, ahol a vonal áthalad. Ugyanakkor, ahogy egyre több ember használja a föld alatti vonalakat a nap során, a baktériumközösségek egyre inkább hasonlóak lesznek, és az emberi bőrön élő jellegzetes baktériumok kezdenek dominálni” – mondta Gianni Panagiotou, a németországi Hans Knoell Intézet és a Hongkongi Egyetem biológusa.
De nem kell megijedni: a mikrobák többsége olyan viszonylag ártatlan fajokhoz tartozik, amelyek eleve megtalálhatók az emberek bőrén. Ugyanakkor találtak néhány kórokozó egysejtűt is, és antibiotikumoknak ellenállókat is (rezisztenseket).
„Nem az emberek megrémisztése volt a célunk ezzel a kutatási projekttel. Amit kimutattunk, az nem jelent magas egészségügyi kockázatot sem a patogén, sem az antibiotikum-rezisztencia kapcsán. Ehelyett inkább azt szerettük volna jobban megérteni, hogy a várostervezés hogyan hat azon baktériumokra, amikkel találkozunk. A vonatkocsik mikroba-flóráját vizsgáló kutatásunk segítheti a jövőbeni közegészségügyi stratégiák és a közlekedési hálózatok tervezését – mondta Panagiotou.
A cikkben hivatkozott linkek:
Olvasna még a témában?
Nyereményjátékok
Megfejtő
Kalandozzon velünk, legyen Ön is Megfejtő!
Facebook játék
Egy könnyű kérdés – egy fantasztikus nyeremény
A nyitólapról ajánljuk
Friss cikkeink
- A rövid orrú kutyák hajlamosabbak emberi segítséget kérni
- Szabadulás a múlt fogságából
- Biztonságos gyógyszerhasználat
- Szívem, szívem
- A szem figyelésével korán fény derülhet a hallásromlásra
- Magyar kutatók új módszereket találtak az öregedés megállítására
- Átfogó weboldal segíti a daganatos betegeket
- Miért költenénk mosóporra, amikor itt a vadgesztenye!
- Ez veszélyezteti legjobban a házas emberek boldogságát
- Mennyivel zöldebb a távmunka?
- Maradandó változásokat okozhatnak a traumák az ember agyában
- Ínhüvelygyulladás: nem sorscsapás, van remény
Hírlevél
Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.
Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!