Epe fájdalom: mit üzennek a különböző tünetek?
Mi az az epe?
Az epe a máj (és részben az epecsatorna) által termelt folyadék, amely a táplálék, elsősorban a zsírok emésztéséhez és a vízben nem jól oldódó anyagok kiválasztásához nélkülözhetetlen.
Többek között vízből, koleszterinből, az epesavak sóiból, illetve bilirubinból áll, és a hasüreg jobb oldalán, a máj alatt található epehólyagban tárolódik. Az epehólyagból az emésztés során ürül a hasnyálmiriggyel közös vezetéken.
Az epepangás és tünetei
Amennyiben az epe nem képes megfelelően ürülni, epepangás alakulhat ki. Az epepangást többféle ok kiválthatja: többek között különféle emésztőrendszeri megbetegedések (májbetegségek, hasnyálmirigy-gyulladás), bizonyos gyógyszerek szedése, epekövesség, vírusfertőzések és autoimmun betegségek.
Az epepangás tünetei:
- sárgaság a bőrön és a szemfehérjén
- sötét vizelet
- világos színű széklet
- hasfájás
- hányinger, hányás
- nagyfokú fáradtság
- erős viszketés
Az epepangást mindenképpen fontos időben diagnosztizálni és kezelni az okokat!
Az epe fájdalom tünetei és az epekő tünetei
Az epekövesség súlyosabb esetei görcsös fájdalomhoz, más néven epegörcshöz vezetnek.
Hol fáj az epe az epegörcs során? Mik a további tünetek?
Az epegörcs a hasüreg jobb oldalán, a jobb bordaív alatt jelentkező erős, görcsös fájdalom. Az epe fájdalom helye tehát elsősorban itt keresendő. Az epegörcs zsíros ételek fogyasztása után szokott bekövetkezni, és a fájdalom általában ismétlődik, illetve sok esetben a jobb vállba, illetve a jobb lapockába sugárzik.
A görcsös fájdalomhoz gyakran társul émelygés, hányinger, és hányás. Előfordulhat puffadás, savas böfögés, verejtékezés és teltségérzet is. Amennyiben láz is jelentkezik, akkor valószínűleg már epehólyag-gyulladás is kialakult.
Epegörcsöt leggyakrabban az epekövek okozhatnak. A fájdalom oka, hogy az epe összehúzódása során a nagyméretű kövek elmozdulnak, ezért részlegesen vagy teljesen elzárhatják azokat a vezetékeket, amelyeken át az epe a vékonybélbe ürül.
Ritkábban kialakulhat a görcs epekövesség nélkül is, abban az esetben, ha az epehólyag működése nem megfelelő. Ilyenkor az epe összehúzódása nem elégséges, ezért az epe nem ürül kellőképpen.
Mivel az ételek az epehólyagot összehúzódásra ingerlik, bizonyos, főleg nehéz és zsíros ételek fogyasztása után könnyen jelentkezhet görcs.
Az epekövesség hajlamosító tényezői
Az epekő a magyar lakosság mintegy 15%-ánál előfordul. Az ultrahanggal diagnosztizált esetek háromnegyede tünetmentes, csak 25%-uknál jelentkeznek a tipikus tünetek. Az epekövesség gyakoribb idősebb korban, illetve a nők körében.
Az epekő kialakulásának okai nem tisztázottak, de hajlamosító tényező a magas koleszterinszint, az elhízás, a túl sok étel fogyasztása, a cukorbetegség, a májbetegség, az epehólyag gyulladása, és a genetikai hajlam is befolyásoló tényező.
A gyors fogyás, illetve a várandósság is megnövelheti az epekövesség kockázatát.
Az epehólyag-gyulladás
Amennyiben az epe ürülése gátolt, az epehólyag falának feszülése és az epefalból felszabaduló leticin gyulladást is kiválthat. A bélbaktériumok általi bakteriális felülfertőződés szintén gyakori, ilyenkor sokszor már lázas is lesz a beteg.
Az epe fájdalom, epekő és epehólyag-gyulladás kezelése
Az epegörcsöt tünetileg kezelhetjük borogatással és masszázzsal, bár ezek nem mindig elegendőek. Az epe fájdalom csillapítása során sok esetben fájdalomcsillapító és görcsoldó használatára is szükség van.
Emellett fontos, hogy csökkentsük a zsíros ételek fogyasztását.
Ezzel együtt fontos, hogy minél hamarabb orvoshoz menjünk. A laborvizsgálatok illetve hasi ultrahang segítségével az orvos meggyőződhet róla, hogy mi okozza a tüneteket. Amennyiben valamely háttérprobléma, például gyógyszer szedése okozza az epe fájdalmat, azt kell kezelni.
A legtöbbször azonban az epekő jelenti a probléma forrását. Az epekövesség kezelése során általában az epehólyag eltávolító műtét lesz a megoldás. Mivel az epehólyag csak tárolja az epét, a műtét nem okoz funkciókiesést.
A műtétet legtöbbször laparoszkóppal végzik.
Az epehólyag-gyulladásnál szintén az epehólyag eltávolítása javasolt, amennyiben ez a tünetek jelentkezésétől számított 48 órán belül lehetséges.
Két napon túl után meg kell várni a gyulladás lelohadását, mert a gyulladt szövetek sérülékenyebbek, így a műtét ellenjavallt. A gyulladás kezelése ezekben a hetekben gyógyszerekkel, illetve diétával történik.
Ha nem (csak) az epehólyagban, hanem az epeutakban is van kő, akkor azt is el kell távolítani laparoszkóp segítségével.
Tekintse meg a Szimpatika kínálatában kapható fájdalomcsillapítókat!
Borítókép: freepik.com
A cikkben hivatkozott linkek:
Olvasna még a témában?
A nyitólapról ajánljuk
Friss cikkeink
- Arany Szeptember: összefogás a gyermekkori daganatok korai felismeréséért
- Visszafordítható-e a szívelégtelenség?
- Korábban jöhet a pubertás a parfümök és a kozmetikumok miatt
- Százezreket érint a sajátos nevelési igényű gyermekek nevelése
- Itt az ideje a gyermekünk szemvizsgálatának
- Öt másodpercre van szükség a békésebb vitákhoz
- Kiégés ellen: hétféle módon is kipihenhetjük magunkat
- A macskák majdnem fele apportíroz
- Fejfájás, fülfájás, kattogás? Az állkapocsízület is lehet a baj forrása
- Hogyan diagnosztizálható a PTSD?
- Vissza az edzőterembe: 10 + 5 tipp a szeptemberi újrakezdéshez
- Szeptember, a tüdőfibrózis hónapja
Hírlevél
Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.
Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!