A fertőzés utáni felépülést segíti a mozgás

Forrás: MTI
Testmozgással sokat tehetünk erőnlétünk és kognitív képességeink visszanyeréséért egy koronavírus-fertőzést követően - derült ki hat hétig tartó rehabilitációs program elemzéséből.

Az angol Nemzeti Egészségkutató Intézet (NHR), a Leicesteri Egyetem, a Leicesteri Kórház és a Loughboroughi Egyetem kutatói a Chronic Respiratory Disease című tudományos folyóiratban ismertették tanulmányukat a rehabilitációs programban részt vevő 30 beteg állapotáról, akik hat héten át hetente kétszer vettek részt rehabilitációs foglalkozásokon.
Ezek a foglakozások felölelték az aerobik gyakorlatokat, a gyaloglást vagy gyaloglógép használatát, a kar és a láb erőedzését és egészségfelvilágosítási beszélgetéseket a tünetek kezelésének segítésére.

A kutatók statisztikailag jelentős javulást tapasztaltak. Az általuk összeállított terápiás program (FACIT) mérőszámai szerint a páciensek fáradékonysága 5 ponttal javult hat hét alatt, valamint pozitívan változottt a mértékadó klinikai képességi vizsgálatokkal mért általános jóllétük és szellemi képességeik.

Olyan betegeknek ajánlották fel a rehabilitációs programban való részvételt, akik úgy érezték, hogy mindennapos tevékenységükre hatással vannak a hosszan tartó Covid-19 fizikai és/vagy pszichológiai tünetei. Kizárták azokat a betegeket, akiknek akut tünetei voltak, orvosilag nem voltak stabilak (például nem kezelték cukorbetegségüket) vagy olyan tüneteket mutattak – szaglás, ízérzékelés elvesztése –, amelyek azt jelezték, hogy számukra nem előnyös egy légzőszervi rehabilitációs programban való részvétel.

A résztvevők között egyenlő arányban voltak nők és férfiak, átlagéletkoruk 58 év volt. 87 százalékukat kezelték kórházban, átlagosan 10 napon át. 14 százalékukat kezelték intenzív osztályon lélegeztetőgépen. Négyüknek voltak korábban légzőszervi problémái.

„Az alkalmazott rehabilitációs program a Covid-19 után biztató javulást mutatott fel a klinikai eredményeket tekintve. Senkinek nem kellett abbahagynia azért, mert rosszabbodtak a tünetei és a program magas arányú befejezése azt jelzi, hogy a betegek megfelelő kezelésnek tartották” – idézte a kutatóintézet közleménye Sally Singh professzort, a Leicesteri Kórház érrendszeri és légzőszervi rehabilitációs részlegének vezetőjét.

„Voltak aggodalmak azt illetően, hogy a rehabilitáció súlyosbítja a tüneteket vagy újakat vált ki, és hogy a testmozgás felerősíti a fáradtságot. Eredményeink utóbbit nem mutatták ki, és sok résztvevőnek javultak a tünetei. Ez azt feltételezi, hogy az alkalmazott légzőszervi rehabilitációs kurzus része lehet egy betegközpontú és holisztikus megközelítésű programnak a hosszan tartó Covid-tünetek különféle megjelenésének kezelésére” – tette hozzá a professzor.

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!