A kötőhártya-gyulladás okai, tünetei és kezelése
Mi az a kötőhártya?
A kötőhártya a szem egy rostos burka, amely az ínhártyát, a szem fehér részét, illetve a szemhéjak belső felszínét borítja. Tehát gyakorlatilag elzárja a szemüreget a külvilágtól: egyszerre lát el védelmi és elválasztó funkciót. Egy körülbelül fél-egy milliméteres, áttetsző erekkel behálózott kötőszövet. A szem teljesen áttetsző részét, a szaruhártyát leszámítva az egész szemet befedi. A kötőhártya-gyulladás során a kötőhártya valamely okból kifolyólag begyullad.
A kötőhártya-gyulladás okai
A kötőhártya begyulladása mögött számos ok állhat:
- Bakteriális fertőzés (szintén lehet felső légúti megbetegedés)
- Vírusfertőzés (gyakran felső légúti megbetegedésekkel együtt)
- Gombás fertőzés
- Allergiás reakció (például pollen)
- Irritáció, szembe jutó vegyszer vagy idegen test (pl. homok)
- Óvatlanul használt kontaktlencse és kontaktlencsefolyadék
Szemszárazság
A leggyakoribb a bakteriális, illetve vírusos eredetű kötőhártya-gyulladás. Ezek fertőzőek is, és sokszor lázzal járnak. A bakteriális fertőzések sokszor a klímaberendezések használatához köthetőek, míg a vírusos esetek sokszor az őszi-téli járványos felső-légúti megbetegedésekkel vannak összefüggésben. Az allergia okozta gyulladások pedig pollenszezonban jellemzőek.
A kötőhártya-gyulladás tünetei
Számos tünet előfordulhat:
- A kötőhártyában található erek kitágulnak, ennek köszönhetően rózsaszínné vagy vörössé válik a szem
- Gyakori a fájdalom, irritáció, viszketés, idegentest érzés
- Fényérzékenység, könnyezés, homályos látás
- Vírusos fertőzés esetén híg, áttetsző váladék folyik a szemből
- Bakteriális fertőzés esetén sűrű, zöldes vagy sárgás váladék
- Szemhéjduzzanat
- Csipás, összeragadt szem
A tünetek jelentkezhetnek az egyik vagy mindkét szemben. A fertőzéseknél gyakori, hogy az egyik szemmel kezdődik a betegség, amely később átterjed a másik szemre is. Az allergiás kötőhártya-gyulladás általában mindkét szemet egyszerre érinti.
Milyen szövődmények alakulhatnak ki?
Néhány esetben kialakulhat szaruhártya-gyulladás, szaruhártyafekély, illetve a szem belsejében is keletkezhet gyulladás. A fertőzés általában a szem mélyebb szöveteinek irányába terjed tovább, és a szaruhártyán akár tartósan is hegesedés alakulhat ki ilyenkor, ami a látásélességet is ronthatja. Ezért is fontos időben orvoshoz fordulni.
A kötőhártya-gyulladás kezelése
A tünetek megjelenésekor keressünk fel szakorvost! Az első lépésben meg kell határozni a fertőzés okát, ugyanis a különféle kiváltó okok más és más kezelést tesznek szükségessé. Ezzel együtt az orvos sok esetben bakteriális szemcseppel kezdi a kezelést, még a diagnózis felállítása előtt is. Ugyanis ezzel nemcsak a gyakori bakteriális fertőzéseket lehet kezelni, hanem a vírusos gyulladásnál is el lehet kerülni a bakteriális felülfertőződést.
Általánosságban érdemes sok folyadékot bevinni, C-vitamint szedni, illetve pihentetni a szemet. Aki kontaktlencsét hord, az a fertőzés fennállása alatt mindenképpen váltson szemüvegre!
Bakteriális kötőhártya-gyulladás
A bakteriális fertőzéseknél ideális esetben kitenyésztik a fertőzést okozó baktériumot. Majd ennek megfelelő típusú antibiotikumos szemcseppet vagy kenőcsöt írnak fel. Amennyiben erre nincsen lehetőség, széles spektrumú antibiotikumos szemcsepp használata indokolt. A gyerekeknél inkább a szemkenőcsök használata javasolt.
Vírusos kötőhártya-gyulladás
A vírusos kötőhártya-gyulladás csak tünetileg kezelhető. Azaz a többi, megfázásszerű tünetet kezelhetjük lázcsillapítóval, köhögéscsillapítóval stb., az irritált szemre pedig vény nélküli szemcseppeket használhatunk. A vírusos kötőhártya-gyulladás magától elmúlik, nem igényel külön kezelést. Gyakori, hogy a tünetek előbb rosszabbodnak, majd elkezdenek javulni.
Allergiás kötőhártya-gyulladás
Az allergiás tüneteket gyógyszerekkel enyhíthetjük. Az antihisztaminok, a nyálkahártya-duzzanatcsökkentők és a hízósejt-stabilizátorok mind használhatnak. A gyulladáscsökkentő szemcseppek szintén használatosak.
Fontos tudnivalók a kezeléshez
A kezelés akkor eredményes, ha betartjuk a sterilitás és cseppentés szabályait! A szemcseppet előírt ideig és adagban használjuk, felbontás után hűtőben tároljuk. Fontos a szavatossági idő betartása, mert lejárt szavatosságú cseppel többet árthatunk, mint használunk. A szemcseppet érdemes fekvő helyzetben a szemhéjak szétnyitása mellett az alsó áthajlásba cseppenteni. A váladékot steril gézlappal, a leragadt szemhéjakat pedig felforralt és lehűtött vízbe mártott gézlappal kell letörölgetni.
Kötőhártya-gyulladás gyerek esetén: tudnivalók szülőknek
A kötőhártya-gyulladás gyerekeknél is előfordul. Ha a fent leírt tüneteket látjuk a gyermekünkön, érdemes orvoshoz fordulni. Emellett óvodás kor fölött már fájdalomra, homályos látásra, szúródásra, viszketésre panaszkodnak a gyerekek. A vírusos kötőhártya-gyulladás gyakran felső légúti megbetegedésekhez kapcsolódik.
A csecsemőknél előfordul, hogy a tünetek mögött a könnyutak szűkülete áll. Ennek megoldására szokták alkalmazni kb. 2,5 - 3 hónapos korban a könnyút tágítását és antibiotikumos átmosását. Nem szűnő panaszok, fokozódó tünetek esetén mindenképpen újra fel kell keresni a szakorvost, mert lehet, hogy szövődményként a gyulladás a szem mélyebb részébe terjedt. Ilyenkor a szem mellé és karvénába adott injekciók, infúziós kezelés és műtét is szóba jöhet.
Kötőhártyagyulladás gyerekeknél – így néz ki a diagnosztizáció és a kezelés
Mi történik a rendelőben?
A szemészeti vizsgálatok során a gyermeknek együtt kell működni, ezért már otthon el kell mesélni, mi fog történni a rendelőben. Nem szabad becsapni, mert bizony vannak kellemetlen vizsgálatok és beavatkozások.
Az orvost segíti a diagnózis felállításában a szülők megfigyelése a betegség tünetéről, lefolyásáról. Fontos kérdések:
- Hogyan kezdődött a betegség?
- Mióta tart?
- Mi válthatta ki a gyulladást?
- Volt-e sérülés?
- Kerülhetett-e valami a szemébe?
- Ismert-e valamilyen allergiája?
- Korábban volt-e hasonló betegsége?
- Milyen egyéb betegsége van?
- A családban valakinek van kötőhártya gyulladása?
Ha lehetséges, a látásélességet először képekkel, villával (Ammon jel), számokkal vizsgálja meg az orvos, ezt követi a szem műszeres, réslámpás vizsgálata.
Más a kötőhártya-gyulladás kezelése gyerek esetén?
Alapvetően nem. A kötőhártya-gyulladás gyerek esetén is ugyanúgy kezelendő. A szemcseppek helyett érdemes viszont szemkenőcsöket használni. Illetve fertőző kötőhártya-gyulladás esetén érdemes otthon tartani a gyermeket, hogy ne fertőzze meg a többieket.
Gyakori kérdések
Lehetséges a kötőhártya-gyulladás kezelése házilag?
Bár a kötőhártyagyulladás kezelése házilag is megoldható, ez csak a tüneti kezelést foglalja magában. A bakteriális vagy allergiás eredetű kötőhártya-gyulladáshoz általában orvosi segítség szükséges. A tünetek enyhítéséhez viszont használhatunk vény nélküli gyógyszereket.
Kezelhető a kötőhártya-gyulladás szemcsepp segítségével?
Igen. Akár oki, akár tüneti kezelésről van szó, a kötőhártya-gyulladás szemcsepp segítségével jól kezelhető.
Hogyan lehet elkerülni a kötőhártya-gyulladást?
Megfelelő higiénével, rendszeres kézmosással. A kötőhártya-gyulladás ellen általában nem lehet védekezni, és nem létezik például védőoltás sem ellene.
Melyik kötőhártya-gyulladás fertőző?
A vírusos és bakteriális kötőhártya-gyulladás fertőző. Ilyenkor vigyázni kell, nehogy másokat is megfertőzzünk. Ezt a megfelelő személyi higiéniával, védőintézkedésekkel, illetve az iskolába/munkahelyre járás szüneteltetésével előzhetjük meg. Mindenképpen kérdezzük meg kezelőorvosunkat a szükséges intézkedésekről!
Tekintse meg a Szimpatika kínálatában kapható szemcseppeket!
Borítókép: freepik.com
A cikkben hivatkozott linkek:
Olvasna még a témában?
A nyitólapról ajánljuk
Friss cikkeink
- A hasi elhízás és az egészség
- Nagy agy, gyorsabb öregedés?
- Mi van az otthoni porban, és miért számít ez?
- Hatalmas átalakuláson esik át a szervezetünk, kétszer is
- Háromdimenziós tervezéssel végeznek állkapocshelyreállító műtéteket
- Molnár Andrea: „Nem félek belevágni új dolgokba„
- A vicces szülőknek jobb a kapcsolatuk a gyermekükkel
- Vegyük fel a harcot a visszerekkel!
- Ezért hízunk, ha a tévé előtt eszünk
- Így segíthetünk gyermekünknek sikeresen visszatérni az iskolába
- Hogyan kerülhetjük el a vashiányt?
- Ultrafeldolgozott élelmiszerek - ezért ne fogyasszuk őket!
Hírlevél
Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.
Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!