Az alvás és a mentális egészség közötti kapcsolat soha nem volt olyan fontos, mint napjainkban. Az alvás minőségének jelentős romlása a világjárvány egyik jellemző következménye. A hazai kutatások megerősítik a nemzetközi tapasztalatokat: nálunk a vizsgált felnőtt korú emberek közel fele szenved alvászavaroktól.
A Magyar Alvás Szövetség és a Szinapszis Egészségkutató pandémia alatti vizsgálatai, valamint az Alvás Szövetség alvásorvosi rendelései arról számolnak be, hogy amennyiben romlik az alvás minősége, az mind a fizikai, mind a mentális egészségre negatív hatással van.
Az alvászavar leggyakrabban alvatlanságot jelent, magába foglalhatja az elalvási vagy átalvási nehézségeket, a korai vagy éjszakai felébredést, esetleg a rossz alvásminőséget, a fáradt hajnali-reggeli ébredéseket.
„Sokunk számára, akik több időt töltünk otthon, mint korábban, ez jó lehetőség arra, hogy rendezzük, állandósítsuk az alvási szokásainkat, és kihasználjuk a jó éjszakai pihenés minden előnyét - hangsúlyozza a Magyar Alvás Szövetség elnöke, G. Németh György. - A legjobb védekezés az álmatlanság ellen az alváshigiénia javítása és az ezekhez kapcsolódó tevékenységekben való részvétel.”
Az alvás minőségének, időzítésének és időtartamának tanulmányozásával a magyar alváskutató szakemberek is fontos szerepet játszanak az életminőség javításában a COVID-időszakában.