A hirtelen jelentkező hallásvesztés okai
Hallásvesztés – nem mindig tudjuk, mi okozza
A hallásvesztés több oka ismert, lehet átmeneti vagy végleges. Átmeneti például egy hangos koncertet követő napon a fülzúgással kísért halláscsökkenés, vagy egy megfázás tüneteként jelentkező hallásromlás.
Végleges halláscsökkenést okozhatnak olyan elváltozások is, melyek kezeléséhez műtétre is szükség lehet, mint például a kerekablak ruptúra (a kerekablakon át a belső fülből folyadék kerül a dobüregbe) vagy csontosodási zavar (következtében az egyik hallócsont, a kengyel mozgása korlátozottá válik) esetében. Az esetek egy részében azonban pontosan nem ismert a halláscsökkenés kiváltó oka, ezeket nevezzük idiopátiás hallásvesztésnek.
Idipátiás hallásvesztés – lehetséges kiváltó okok
Egyes feltételezések szerint az idiopátiás halláskárosodást a fülben zajló gyulladások, pl. középfülgyulladás is kiválthatja, de jelentkezhet a hallóideget is megtámadó vírusfertőzések következtében is. Gyakran felmerül a stressz szerepe lehetséges kiváltó okként, de a szakemberek több esetben fülinfarktusként írják le a hallásvesztés hátterében álló jelenséget.
Infarktus a fülben – ezért fontos mielőbb orvoshoz fordulni
A hirtelen halláscsökkenés egy speciális esete, amikor a szív- és érrendszer betegségként ismert infarktus a fülben játszódik le. Ha ezen a területen történik érgörcs vagy bevérzés, akkor fülinfarktusról beszélünk. Rendszerint az egyik fület érinti, és mivel a beteg közel a teljes hallását elveszíti, ezért hamar fel is ismeri az elváltozást.
Hirtelen hallásvesztés esetén mindig fontos, hogy mielőbb forduljunk orvoshoz. A kezelés akkor a legeredményesebb, ha korai stádiumban kezdődik, lehetőleg az első három napban. Ilyenkor a megfelelő gyógyszerekkel helyre lehet hozni az elváltozást. Ha azonban túl sokat vár a beteg, már sokkal kisebb az esély arra, hogy maradandó hallásvesztés nélkül orvosolni lehet a problémát.
A cikkben hivatkozott linkek:
Ajánlataink
Olvasna még a témában?
Nyereményjátékok
Megfejtő
Kalandozzon velünk, legyen Ön is Megfejtő!
Facebook játék
Egy könnyű kérdés – egy fantasztikus nyeremény
A nyitólapról ajánljuk
Friss cikkeink
- A frissen diagnosztizált cukorbetegek leggyakoribb félelmei
- Az éjszakai orrdugulás okai és kezelése
- Neurofeedback-terápia: a különleges fejlesztőmódszer
- Az utak zaja és a magasvérnyomás
- Mikortól beszélhetünk krónikus fájdalom szindrómáról?
- A meddőség a legtöbb esetben visszafordítható
- Egészséges bélflórával harcolhatunk a stressz ellen
- Ez történik a testeddel, ha minden nap eszel fehérjeport
- Hüvelyfertőzés: Egy kis odafigyeléssel megelőzhetjük a komoly problémák kialakulását
- Áttörés a légúti fertőzések kezelésében
- Bőrtisztítás, fürdetés, hajmosás. Babaápolás természetesen
- A leggyakoribb hibák a cukorbetegség kezelésében
Hírlevél
Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.
Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!