Különleges csillagokat vizsgálnak a kutatók
Ahogy egy emberről is nagyon sokat megtudhatunk, ha megnézzük a szemetesét, úgy a csillagok környezetéről is árulkodik a beléjük hulló „szemét”. Szennyezett fehér törpének hívjuk azokat a törpecsillagokat, amelyek hidrogénből és héliumból álló fotoszférájába, vagyis a csillag légkörének külső rétegébe a saját bolygóik törmelékeivel a csillagtól idegen, nehéz elemek, például vas vagy szilícium kerülhetnek. Ezek a csillagok a színképük révén árulják el a beléjük hullott anyag milyenségét és mennyiségét, és a korábbi elképzelések alapján arra utaltak e jelek, hogy nagyon sok esetben a földi, szilikátos összetételűhöz hasonló köpennyel rendelkezhettek a szétdarabolt égitestek.
Egy amerikai kutatópáros a Nature Communicationsben megjelent tanulmányuk szerint most átvizsgált 23 ilyen szennyezett, 650 fényévnél közelebbi fehér törpecsillagot, amelyek esetében a szennyező anyagok közül a kalcium, a szilícium, a magnézium és a vas mennyiségét precízen ki lehetett mérni a színkép elemzésével. Mivel a csillagba nemcsak a köpeny, hanem a teljes bolygó morzsaléka belehullott, ezért a talált elemek közt a bolygó fém magja és a kérge is szerepelt (a kéreg a bolygók egészének arányában messze a legkisebb, a Föld esetében csupán a teljes tömegének fél százaléka). A kutatók az egyes csillagok esetében naprendszeri példákkal összehasonlítva vázolták fel, hogy milyen összetételűek lehettek a feldarabolódott bolygók.
Az elemzésekből arra jutottak, hogy a korábbi elképzelésekkel ellentétben nem nagyon hasonlítottak ezek az egykori exobolygók a Földhöz, vagy a Naprendszer kőzetbolygóihoz. Egyes fehér törpecsillagok fotoszférájában például jelentős mennyiségű szilícium volt. Ez arra utal, hogy kvarc lehetett a fő összetevő a belehullott bolygó köpenyében. Saját bolygónk köpenyében nincs, vagy csak elenyészően kevés található ebből az ásványból, egy kvarc-köpenyű bolygó gyökeresen eltérhet a földi példáktól. A köpeny ásványai befolyásolják, hogy milyenek egy bolygó vulkánkitörései, vannak-e kontinensei, és ha igen, milyen arányúak a kontinentális és óceáni jellegű kéreglemezei. Mindezek a tulajdonságok az esetleges életet is befolyásolják.
A cikkben hivatkozott linkek:
Olvasna még a témában?
A nyitólapról ajánljuk
Friss cikkeink
- Nem megoldás, ha a hisztiző gyerek mobilt kap a kezébe, hogy megnyugodjon
- A hasi elhízás és az egészség
- Nagy agy, gyorsabb öregedés?
- Mi van az otthoni porban, és miért számít ez?
- Hatalmas átalakuláson esik át a szervezetünk, kétszer is
- Háromdimenziós tervezéssel végeznek állkapocshelyreállító műtéteket
- Molnár Andrea: „Nem félek belevágni új dolgokba„
- A vicces szülőknek jobb a kapcsolatuk a gyermekükkel
- Vegyük fel a harcot a visszerekkel!
- Ezért hízunk, ha a tévé előtt eszünk
- Így segíthetünk gyermekünknek sikeresen visszatérni az iskolába
- Hogyan kerülhetjük el a vashiányt?
Hírlevél
Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.
Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!