A délutáni alvás jót tesz a keringésünknek

Forrás: MTI
Egy friss tanulmány szerint a szieszta jót tesz a vérnyomásnak.

Görög kutatók szerint a napi rendszerességgel szunyókálók vérnyomása észrevehetően csökken azokéhoz képest, akik nem élvezik a délutáni szieszta előnyeit.

„A délutáni alvás, úgy tűnik, ugyanolyan mértékben csökkenti a vérnyomást, mint más életmód-változtatások. Például a só- és az alkoholfogyasztás mérséklése, csökkentése 3-5 higanymilliméterrel csökkenti a vérnyomást” – nyilatkozta Manolisz Kallisztratosz, a voulai Aszklepieion Általános Kórház kardiológusa és a tanulmány társszerzője.

A kis dózisú vérnyomáscsökkentők általában 5-7 higanymilliméterrel csökkentik a vérnyomás szintjét, a friss adatok alapján pedig a rendszeres délutáni szieszta mintegy 5 higanymilliméterrel csökkenti. Emellett minden 60 percnyi napközbeni alvás 3 higanymilliméterrel csökkentette a vérnyomást.

„Ez a felfedezés fontos, mert egy 2 higanymilliméteres csökkenés a vérnyomásban 10 százalékkal csökkentheti a szív- és érrendszer események, mint például a szívroham kockázatát” – mondta Kallisztratosz. A kutató hozzátette, a sziesztát könnyen be lehet illeszteni az életmódba, és eredményeik alapján érdemes is.

A szakértők szerint ez az első olyan tanulmány, amely a délutáni alvás vérnyomásra gyakorolt hatását mérte fel olyan emberek körében, akiknek általában szabályozott a vérnyomása. Ugyanez a kutatócsoport már korábban kimutatta, hogy magas vérnyomásúak esetében is kapcsolatba hozható a délutáni szieszta a magas vérnyomás csökkenésével.

A görög szakemberek 212 emberrel folytatták a kutatást, az alanyok átlagos vérnyomása 129,9 higanymilliméter volt. Átlagosan 62 évesek voltak, a résztvevők fele nő volt. Minden negyedik résztvevő dohányzott vagy 2-es típusú cukorbetegségben szenvedett. A kutatók a nap 24 órájában rendszeresen mérték vérnyomásukat, feljegyezték, hogy sziesztáztak-e (ez átlag 49 percnyi alvást jelentett), milyen volt az életmódjuk, mérték a pulzust, az artériák rugalmasságát, illetve végeztek náluk szívultrahangot is.

Bár a friss eredmények érdekesek, Kallisztratosz szerint további vizsgálatok szükségesek adataik megerősítéséhez.

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!